Pro sapiosexuály začíná všechno mozkem. Přitažlivý je pro ně intelekt, neexistuje žádný chtíč, touha či sexuální uspokojení, dokud jejich mozek není nejprve stimulován na intelektuální úrovni.

Na rozdíl od genderově specifických omezení nemá sapiosexualita žádná omezení. Můžete mít rádi muže, ženy, trans lidi, bisexuály nebo jakoukoli osobu jakéhokoli pohlaví nebo sexuální identity. Můžete být přitahováni ke komukoli, koho si vyberete. Slovo sapiosexuál bylo poprvé použito v roce 2004 a podle průzkumů je sapiosexuálem asi 1–8 procent lidí ve věku 18 až 35 let.

Zdroj: Youtube

Inteligence víc než vzhled

Když sapiosexuálové hledají partnera, zaměřují se více na inteligenci než na vzhled. To znamená, že povrchní vlastnosti, jako je tvar těla, velikost nebo rysy obličeje, jsou upozaděny. Lidé, kteří se popisují jako sapiosexuálové, říkají, že inteligence je pro ně primární faktor, který řídí jejich sexuální přitažlivost.

Signály, že patříte k sapiosexuálům

Pokud zjistíte, že souhlasíte s většinou následujících tvrzení, existuje šance, že jste sapiosexuál.

  • Dáváte přednost hlubokým rozhovorům: Není pro vás nic lepšího než se zapojit do složitého, podnětného rozhovoru? Přitahují vás častěji lidé, kteří se dokážou efektivně vyjádřit a naslouchat vám? Pak jste možná sapiosexuál.
  • Věříte, že inteligence je sexy: Sapiosexuálové oceňují inteligentní mysl před fyzicky atraktivním tělem. Pokud se tedy více zajímáte o to, jaká jsou přesvědčení druhých, jste nadšení z toho, že se můžete dozvědět víc o jejich morálce, hodnotách, zájmech, pak můžete být sapiosexuál.

Jak sapiosexualita ovlivňuje vztahy

Pokud jste vy nebo váš partner sapiosexuál, můžete zaznamenat některé z následujících vlivů na váš vzájemný vztah. Můžete jinak komunikovat, protože přitažlivost je založena na pocitu intelektuální stimulace, takže mentálně zajímavé aktivity budou důležitou součástí vztahu. Výzkumy také zjistily, že lidé, kteří se identifikuji jako sapiosexuálové, mají tendenci být přitahováni lidmi s nadprůměrným IQ, což může vyvíjet tlak na druhou osobu, aby splnila vaše očekávání.

Zdroj: vlasta.cz verywellmind.com

Související články