Jaké typy toxických matek existují a čím se vyznačují? Toxická matka může mít na své dítě negativní vliv – a dopady jejího chování ovlivňují dítě po zbytek života.

VIDEO: Jaký máte vztah se svou matkou? A jak ho zlepšit? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

1. Matka kritik

Matky, které až příliš kritizují své dítě, jsou jedny z nejhorších. Jejich chování a kritický postoj ke všemu, co dítě udělá nebo neudělá, hluboko v duši dítěte zůstane po celý život. Děti, které jsou v dětství často kritizovány a demotivovány, mohou mít problémy se sebevědomím.

Děti, které v takovém prostředí vyrůstají, jen těžko hledají samy sebe a neumějí zvládat své emoce – a v dospělosti mohou mít potíže i se sebekázní či zodpovědností. Navíc v nich zůstává pocit toho, že se nikdy ničím nikomu v okolí dostatečně nezavděčí.

2. Matka perfekcionistka

Perfekcionismus se dá definovat jako neúnavná honba za dokonalostí a bezchybností. Není tím ale nutně myšlen jen vzhled. Perfekcionisté potřebují mít zkrátka všechno dokonalé, srovnané a nalajnované.

I když se může zdát, že na tom není nic špatného, v tomto duchu není dobré dítě vychovávat. Touha po dokonalosti se může v mnoha ohledech zvrtnout a dítě pak může mít psychické potíže po zbytek života.

3. Matka narcistka

Narcistické matky často vidí jen samy sebe a děti odsouvají až na druhou kolej. Narcistické matky nemohou být nikdy dobrými matkami, nemohou být vhodným vzorem pro své děti, nejsou mnohdy schopné se o děti ani řádně postarat.

Soustředí se jen na sebe a neuznávají autonomii svých dětí. Ty jsou často nepřímo nuceny hrát jakousi podpůrnou roli v životě své matky, a nemají tak prostor pro svůj vlastní rozvoj.

4. Matka pesimistka

Matky s pesimistickým postojem k životu šíří negativitu, často samy bojují s vlastní osobností a trpí úzkostmi. To se přirozeně odráží i na dětech a na jejich pohodě. Děti pak přebírají od své matky negativní postoj k životu a to se v nich může držet celý život.

Problémy pak dítě může mít v dospělosti nejen v partnerských vztazích. Negativní lidé jsou hodně depresivní a v takovém prostředí by děti neměly vyrůstat.

5. Matka workoholik

Mateřství s sebou nese i nutnost upozadit některé věci ve vlastním životě kvůli výchově potomků. Matky workoholičky ale často své děti odkládají, aby mohly budovat kariéru a vydělávat peníze.

Tím tedy upřednostňují práci a mnohem méně času pak tráví se svými dětmi. Pouto mezi matkou a jejím dítětem je tak velmi slabé.

6. Party matka

Některé ženy se stanou matkami a vůbec o to nestojí. Obvykle jde o ženy na okraji společnosti, ženy závislé na drogách nebo alkoholu. Takové matky nejsou absolutně schopny se o své děti postarat, a to jakkoliv.

Dítě samozřejmě trpí nezájmem, někdy nedostatkem jídla nebo jiných základních věcí, vyrůstá v celkově nevhodném prostředí a musí být často svědky násilí nebo hádek matky s případným „strejdou“. Často takové děti končí v péči někoho z příbuzných, v horším případě i v dětských domovech.

Pokud jste se v nějakém modelu, byť jen okrajově, poznala, zkuste ve svém životě udělat nějakou změnu. Stačí krůček po krůčku a váš vztah s dětmi bude čím dál tím lepší.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, childhub.org, psychologytoday.com, themindsjournal.com