Poprvé o domácím násilí promluvila v roce 2016 Heardová a tvrdila, že ona je obětí. Milovaný Jack Sparrow, představitel Střihorukého Edwarda či Willyho Wonky z Karlíka a továrny na čokoládu, je násilník! V očích veřejnosti se stal zlosynem a jeho kariéra byla ohrožena. Spoustu rolí nezískal, kdežto Amber se stala ambasadorkou ACLU a tváří L´Oreal. Byla hrdinkou, která přežila týrání manžela.
Důkazy a nové soudní jednání
Na začátku roku 2019 se ale začaly objevovat důkazy ve formě audiozáznamů a fotografií, které Deppa vrhly do zcela jiného světla. Neukazovaly ho jako násilníka, nýbrž jako týraného muže. Tyhle důkazy mimo jiné vytvořily základ pro další soudní jednání, v němž Depp Amber Heard žaloval za pomluvu a tvrdil, že skutečnou obětí byl on. A soud mu dal za pravdu.
I muž může být oběť
Muž nemůže plakat, muž je nezranitelný, muž nemůže projevovat emoce, nemůže být jemný, nemůže být zneužit. Není divu, že lidé byli během soudní pře Johnnyho Deppa s Amber Heard doslova přilepení u obrazovek. Jeho svědectví o tom, jak přišel téměř o prst, když po něm Heardová hodila lahev od vodky, jak po něm metala pánve a hrnce, jak mu přikládala hořící cigaretu k tváři nebo jak ho slovně týrala nenechala chladným snad nikoho. Jejich manželská poradkyně dokonce u soudu odsvědčila, že Heard byla hrdá na to, že Deppa udeřila, aby mu zabránila opustit ji.
Třetina mužů je týraná
Téměř šest let byl Depp vyvrhelem a The Hollywood Reporter ho v roce 2020 nazval „personou non grata“. Jeho pověst byla pošramocená. Média dávala na titulní strany jeho fotky s nápisem „Wife Beater“, fanoušci Amber šikanovali jeho rodinu, zejména jeho dceru, na sociálních sítích. Důkazy svědčící o násilí páchaném na Deppovi, otevřely oči mnoha dalším mužům. Mnozí z nich začali nahlas mluvit o tom, jak jsou řadu let nuceni snášet týrání od svých partnerek. Domácí násilí je běžně vykreslováno jako genderový zločin, kterého se dopouštějí muži na ženách. Podle organizace ManKind Charity však tvoří jednu třetinu obětí domácího násilí právě muži.
Polovina mužských obětí neřekne nikomu, že jsou oběťmi domácího násilí, a je u nich 2,5krát nižší pravděpodobnost, že to někomu řeknou. Jedenáct procent mužských obětí zvažovalo, že si sáhnou na život kvůli zneužívání ze strany partnerky. V roce 2021-2022 zemřelo rukou své ženy nebo expartnerky 18 mužů oproti 60 ženám. Jde o největší číslo od roku 2007 a od roku 2019 se toto číslo zdvojnásobilo. Jeden muž každé tři týdny.
Nedostatek pochopení
Navzdory tomu, že muži představují tak významný podíl obětí domácího násilí, bývají často umlčováni nepřátelstvím a nedůvěřivostí, s nimiž se setkávají, když své zkušenosti sdělují policii nebo lékařům. Navíc existuje jen velmi málo, nebo vůbec, programů či organizací, které by nabízely pomocné služby týraným mužům. Kam se tedy mají obrátit pro podporu? „Domácí násilí není o velikosti, pohlaví nebo síle,“ říká Jan Brown, zakladatel Linky pomoci pro muže proti domácímu násilí.
Žena prohrála, prohrálo MeToo?
Když se vrátíme k soudnímu sporu Depp versus Heard, znamená to, že když „prohrála“ žena, znamená to zároveň, že „prohrálo“ MeToo? Nikoli. Tenhle proces by měl otevřít cestu k tomu, aby se hnutí otevřelo i mužským obětem domácího násilí. „Lidé by měli vědět, že zneužívání je o moci a kontrole, a bez ohledu na to, zda je obětí muž nebo žena, nikdy to není v pořádku,“ říká Havilah Tower-Perkins z National Domestic Violence Hotline.
Zdroj: vlasta.cz medium.com spectator.co.uk