Být emočně chytrý není jen o velkých slovech nebo složitých teoriích. Někdy je to třeba jen o jednoduchých frázích, které používáte ve svých každodenních konverzacích. Ať už si povídáte s přítelem, řešíte pracovní věci, nebo jen tak trávíte svůj den, tyto fráze můžou mít velký význam. Které to jsou, jež odlišují emocionálně inteligentní lidi od těch druhých?
VIDEO: Dá se emoční inteligence naučit nebo natrénovat? Podívejte se.
Co je emoční inteligence
Emoční inteligence, známá také jako emoční kvocient nebo EQ, je schopnost rozpoznat a identifikovat emoce v sobě i ostatních a efektivně je řídit. „To znamená, že člověk může přesně vnímat a chápat svoje vlastní emoce a hodnotit a interpretovat, jak se cítí ostatní,“ říká psycholožka Veronica Hlivnenko.
Podle ní jsou lidé s vysokým EQ mistři v emoční regulaci, což přispívá k úspěchu, posiluje komunikaci a pomáhá budovat pevné a trvalé vztahy.
10 frází emočně inteligentních lidí
1.Cítím se… (šťastný, zklamaný, smutný)
Lidé s vysokým EQ jasně vědí, jaké emoce prožívají. „Vnímají a přijímají je a nebojí se je otevřeně sdílet. Díky tomu je konverzace upřímnější a produktivnější, zvláště když mluvíme s někým, jehož EQ se teprve vyvíjí,“ říká Veronica Hlivnenko.
Žádné emoce nejsou zakázané. „Emocionálně inteligentní lidé vědí, že přijetí negativních emocí usnadňuje a urychluje jejich překonání a pozitivní emoce pomáhá prodloužit potěšení z nich,“ dodává.
2. Dejte mi, prosím, vědět, jak jsem dopadl
Zpětná vazba je charakteristickým znakem EQ. „Může posloužit jako metoda k většímu sebeuvědomění a může také posílit vztahy,“ říká psycholožka Jameca Woody Cooper.
Použitím této fráze jedinci s vysokou emoční inteligencí demonstrují, že jejich okolí potřebuje pozitivní posílení prostřednictvím povzbuzující zpětné vazby.
3. Chápu, jak se cítíš
Psycholožka Veronica Hlivnenko říká, že emocionálně inteligentní lidé se téměř intuitivně identifikují s ostatními. „Ověřují potíže a problémy jiných lidí, vcítí se do nich a vědí, co jim říct, aby je podpořili a pomohli jim zvládnout jejich emoce, i když nesdílejí stejnou zkušenost,“ vysvětluje odbornice.
4. Slyším, co říkáš
Už jste někdy někomu řekli přímo do očí „slyším, co mi říkáš“? Je to tak jednoduchá fráze, ale kouzelná pro dobrou komunikaci. Když to druhému člověku řeknete, dáváte mu najevo, že mu skutečně nasloucháte. Všichni potřebujeme někoho, kdo by nám naslouchal. I o tom je emoční inteligence.
5. Pojďme společně najít řešení
Konflikty a výzvy mohou vyvolat silné emoce. Tahle fráze je celá o týmové spolupráci. Je to mocný způsob, jak říct, že tam nejste jen proto, abyste se dívali z postranní čáry, ale že si klidně vyhrnete rukávy a pomůžete tomu druhému. „Toto prohlášení ukazuje řízení vztahů a přístup založený na spolupráci při řešení problémů," říká psycholožka Alyssa Roberts.
6. Jak to vnímáš?
Lidé s vysokým EQ jsou dobří ve čtení emocí ostatních lidí, ale také si dají chvíli pauzu, než začnou něco předpokládat. „Oceňují právo člověka rozpoznat své emoce nezávisle a dávají mu k tomu prostor,“ říká Veronica Hlivnenko. „Zároveň jemně a nenápadně nabízejí svou podporu a dávají najevo, že jim na nich záleží a že tu jsou pro ně.“
7. Jsem na tebe hrdý
Když tohle říkáte, skutečně vidíte konkrétního člověka a to, co dokázal. Tahle fráze je o oslavě ostatních lidí, uznání jejich tvrdé práce. Opět mocný způsob, jak posílit morálku a povzbudit je, aby pokračovali vpřed. „Touto frází podporují, chválí a dávají lidem najevo, že jejich úspěchy, velké nebo malé, jsou pro ně smysluplné a hodné oslavy,“ vysvětluje psycholožka.
8. Omlouvám se
Tahle věta je přímo obrovská, pokud jde o její hloubku. „Lidé s vysokou emoční inteligencí si uvědomují důležitost budování nebo posilování vztahů,“ říká psycholožka Jameca Cooper. Uvědomění si chyb a převzetí odpovědnosti tím, že řeknete „omlouvám se, že jsem to pokazil“, ukazuje schopnost uznat svou zranitelnost a připustit si chyby.
9. Co myslíš?
Tahle otázka zajišťuje, že dialog není jednostranný. Povzbuzujete tím ostatní, aby se zúčastnili diskuse a sdíleli své názory. „Vzhledem k jejich pozitivnímu smýšlení dělají konverzaci poutavější a příjemnější, čímž ukazují, že mají zájem slyšet názor někoho jiného. A ve většině případů tomu tak skutečně je, protože jsou ochotní učit se z perspektiv jiných lidí a být otevření plodné spolupráci,“ dodává psycholožka Veronica Hlivnenko.
10. Respektuji tvůj názor či rozhodnutí
Tuhle frázi bývá často velmi náročné vyslovit, zvláště když s někým nesouhlasíme nebo jsme doufali v jiný výsledek. „Emocionálně inteligentní lidé si ale uvědomují, že existují i jiné úhly pohledu,“ říká Veronica Hlivnenko. „Cení si svobody myšlení a úsudku a nebudou se hádat, aby dokázali, že mají pravdu. I když si myslí opak, zdvořile vyjádří, že akceptují jiné perspektivy. Také důvěřují lidem, že se rozhodují sami.“
Zdroj: vlasta.cz, geediting.com, cnbc.com, parade.com, msn.com