Medaile se nezískávají jen dobrou fyzickou kondicí – tu mají na špičkové úrovni všichni. U sportovců na absolutním vrcholu rozhoduje o vítězi hlava a správné nastavení mysli. Trénovat je proto potřeba soustředěnost, sebekontrolu i chování v krizových situacích. „Psychologická příprava má velmi podobná pravidla jako celý sportovní trénink. Musí být dlouhodobá, systematická a pravidelná. Je potřeba opravdu trénovat, cvičit, pracovat na tom, aby se pak v zátěžových situacích ukázala. Když chcete zaběhnout stovku nebo hrát fotbal, tak taky trvá, než balón zvládnete nebo než se naučíte techniku běhu. Stejné je to i s hlavou,“ vysvětluje Michal Šafář, předseda Asociace psychologů sportu.

Mentálního kouče? Ne, děkuji

Mezi výjimky, které služeb odborníků nevyužívají, patří miláček národa Ester Ledecká. K psychologům zkrátka nemá důvěru. „U adrenalinových sportů je to s psychikou složité. Nevím, zda se do toho psychologové, kteří s nimi nikdy nepracovali, dokážou vžít. Je těžké najít hranici mezi motivací jet na maximum a zároveň si nechat rezervu, abych byla schopná reagovat. Není to tak, že když se vybudíte, nemůže se vám nic stát,“ vysvětluje medailistka, která si pro motivaci i cenné rady chodí ke svým nejbližším. „Měla jsem štěstí, že mě vychovával děda, mistr světa v hokeji. Odmala mě připravoval na všechno, co se mi může honit hlavou a jak na to reagovat. Kdykoli potřebuju radu, jdu za ním nebo za mámou. Je to lepší než s psychology, se kterými bych neměla takový vztah,“ říká nejlepší česká sportovkyně současnosti, která na letošní olympiádě získala v paralelním slalomu na snowboardu pro Česko jedinou zlatou medaili.

Pro ni to bylo olympijské zlato již třetí. A i když další kov na posledních hrách už nezískala, ve dvou lyžařských disciplínách se umístila opět na předních místech. „Myslím, že jsem měla dobrou stopu i rychlost, ale pak se mi to kouslo a nebyla jsem schopná to udržet. Mrzí mě to vůči lidem, kteří kvůli mně vstávali. Jela jsem, co se dalo, ale prostě se to nepovedlo. To je sport,“ vzkázala tenkrát po sjezdu s úsměvem Ester, která se očividně z nezdarů nehroutí a bere je s nadhledem. Přesně tak, jak ji to dědeček naučil.

Ester Ledeckou uvidíte jako hosta ve středu 11. května v premiérovém díle Show Jana Krause.

Zdroj: FTV Prima