Proto je dobré vědět o téhle nemoci co nejvíce a pokud máte partnera, který hraniční poruchou osobnosti trpí, je nezbytné pochopit, že, ať už partner reaguje jakkoli, nedělá to proto, aby vás namíchnul. Je možné s takovým člověkem vůbec žít? A pokud ano, co všechno můžete pro úspěšný vztah udělat – oba?

Zdroj: Youtube

Emoce na houpačce

Láskyplný vztah s „hraničářem“ je velká výzva. V jednu chvíli je extrémně milující a za dvě hodiny se jeho emoční stav změní jako mávnutím proutku a máte před sebou démona, který vás odstrčí a chová se k vám absolutně nepřiměřeně. Hraniční porucha osobnosti je stav, který ovlivňuje způsob, jakým člověk zpracovává každodenní emoce a reakce. Je to především porucha charakterizovaná extrémy ve způsobu, jakým člověk myslí, cítí a jedná. Spousta lidí s hraniční poruchou si vytváří extrémní charakteristiky o sobě i o druhých.

Jací hraničáři jsou

Velmi často impulzivní a emocionálně nestabilní. Mohou mít epizody hněvu, úzkosti a deprese. Tyhle epizody mohou trvat několik hodin a po nich následuje stabilnější období. Mohou ale trvat i několik dní a negativně ovlivňovat práci, vztahy nebo fyzické zdraví. Někteří lidé s hraniční poruchou osobnosti jsou náchylní k sebepoškozování, nehodám a hádkám. Jsou u nich taky častější tendence k sebevraždě. Když je potká něco pozitivního, zažívají radost déle než běžní lidé. A naopak, když se stane něco špatného, mohou mít problém se odrazit.

Související články

Vliv na rodinné vztahy

Pro přátele, členy rodiny a potenciální partnery se mohou tyto emoční vrcholy a pády zdát chaotické, což vede často k intenzivním vztahům plným konfliktů. Romantický vztah s někým s hraniční poruchou může být (a často bývá) jedním slovem bouřlivý. Můžete zažívat zmatky a nepochopení. Ale je dobré vědět, že lidé s touto diagnózou bývají také výjimečně starostliví, soucitní a milující. A také lidé, kteří touží po fyzickém kontaktu se svým partnerem.

Na co si dát pozor

Ve vztahu s takovým člověkem je nutné myslet na to, že lidé s hraniční poruchou osobnosti jsou velmi citliví na nezájem, opuštění či odmítnutí. Mnozí neustále řeší, jestli je jejich partner šťastný nebo jestli nemá tendenci je opustit. Někdy se mohou stát posedlými. Tyto emocionální přechody může být těžké zvládnout, protože nezřídka vedou k veřejným scénám a impulzivitě. Žít s někým takovým vyžaduje od obou hodně práce.

Dá se nemoc léčit?

Je fajn vědět, že i s hraniční poruchou osobnosti se dá nejen žít, ale žít úspěšně i ve vztazích. Vyžaduje to ale aktivní přístup ze strany člověka s touto diagnózou. Protože jako každá nemoc, i tahle se dá léčit. V léčbě se nejčastěji využívá behaviorální terapie, při níž se postižený člověk učí, jak reagovat na emocionální situace s rozumem a správným úsudkem. Tím se snižuje myšlení, že vše je jen „černobílé“. Na hraniční poruchu osobnosti neexistuje žádný lék, ale některá antidepresiva mohou pomoci léčit některé příznaky.

Související články

Na co se ve vztahu zaměřit

  • Najděte způsoby, jak se vyrovnat s emočními cykly, které tento stav způsobují. To vám pomůže vybudovat silnější spojení.
  • Vyhledejte odborníka. Profík vám totiž pomůže pomoci pochopit, jak reagovat, rozumět a být oporou partnerovi s hraniční poruchou osobnosti. Informace vám pomohou, abyste pochopili, že HPO je nemoc, nikoli volba.
  • Nabídněte partnerovi emocionální podporu. Člověk s hraniční poruchou osobnosti se často cítí izolovaný kvůli své minulosti. Nabídněte mu pochopení a trpělivost.
  •  Poznejte u partnera spouštěče. Často jimi bývají stále stejné události a situace. Znáte-li je, můžete ho na to upozornit a vyhnout se jim nebo se s nimi snáze vyrovnat.
  • Komunikujte v klidu, hlídejte si vlastní emoce. Jednou z vlastností lidí s HPO je častá změna postojů a osočování druhých. Rozhodně nemá cenu se na něj zlobit a prosit ho, aby se změnil. Bez pomoci a motivace člověk s touto diagnózou nedokáže ovlivnit svoje chování.
  • Pokládejte otevřené otázky. S člověkem, který má hraniční poruchu osobnosti, je třeba mluvit objektivně a mít na paměti, že si často tito lidé mylně vysvětlí, co jim říkáte. Možná budete muset použít slova tam, kde byste u zdravých lidí předpokládali, že postačí výraz obličeje nebo nuance. Anebo jim to budete muset napsat.
  • Mluvte jen tehdy, když je partner vyklidněný. Má-li zrovna impulzivní epizodu, nemůžete s ním řešit citlivá témata, jako je úklid vašeho obýváku nebo rodinný rozpočet. Pokud to uděláte, může to vést k iracionálním rozhodnutím. Taky je pravděpodobné, že se bude bránit, odtáhne se nebo se uchýlí k sebepoškozování.
  • Vyvarujte se obviňování. Je důležité si dávat pozor, abyste neobviňovali a neútočili na vše, co osoba s HPO dělá, protože pak to začne být urážející a ponižující.
  • Nabídněte partnerovi podporu a povzbuzení. Je důležité říct člověku, kterého máte rádi, že tam pro něj jste, že ho chápete a že mu chcete pomoci, i když vás třeba v ten moment odmítne.

Zdroj: vlasta.cz everydayhealth.com/bpd/tips-couples-living-with-borderline-personality-disorder.healthline.com/health/mental-health/borderline-personality-disorder-relationships choosingtherapy.com/dating-someone-with-bpd