Přestože Iveta Bartošová už mnoho let není mezi námi, její písně si broukají fanoušci všech generací. Na oblíbenou zpěvačku jsme tak mohli zavzpomínat ve velkém stylu koncertem věnovaným její památce, který o uplynulém víkendu proběhl v pražské Lucerně. A že to byla sláva veliká dokazuje fakt, že se na pódiu vystřídalo na dvě desítky hvězd, mezi nimiž nechyběli Felix Slováček se svými dětmi, Aničkou a Felixem mladším, Leona Machálková, Magda Malá, Sisa Sklovská, Vašo Patejdl, Helena Vondráčková, Pavlína Senič, Markéta Muzikářová, Bohuš Matuš, Jan Bendig a mnoho dalších.

Hlavní hvězdou však byla sestra Ivety Bartošové, Ivana, která od devadesátých let žije v zahraničí a přestože byla kdysi ceněnou zpěvačkou, dávno veřejně nevystupuje. Pro svoji zesnulou sestru však ráda udělala výjimku a večer otevřela písní Tisíc obyčejných věcí. V průběhu večera nechyběl duet S láskou v doprovodu Vladimíra Hrona, který v roce 1966 natočila s Ivetou na její desku Hledám svůj sen, a nakonec se rozloučila písní Noc je království, která měla být Ivetiným posledním singlem vůbec. „Autorem je Pavel Vaculík, který napsal i její první hit Knoflíky lásky. Kruh se uzavírá,“ připomněla. „Děkuju, že jste tady, Ivetka vás všechny vidí a raduje se," pronesla třesoucím se hlasem Ivana, která měla k sestře velmi blízko. A ještě aby ne! Holky byly totiž dvojčata.

Zdroj: Youtube

Byly tak moc odlišné...

Děvčátka vykoukla na svět 8. dubna 1966 v Čeladné. Vzhledem k tomu, že předporodní ultrazvukové vyšetření tehdy nebylo běžné, bylo pro maminku Svatavu, tatínka Karla a tehdy dvouletého brášku Lumíra narození dvojčátek velkým překvapením. Jako první se narodila Ivana, o čtvrt hodiny později pak Iveta. Přestože se dlouho tvrdilo, že jsou dívky jednovaječnými dvojčaty, nebyla to pravda. Sestry byly dvojčaty dvouvaječnými, což potvrzuje i jejich rozdílnost, jak vizuální, tak povahová. „Iva si vzala energii i odolnost a na mě jako by nezbylo. Lítala s klukama, raději nosila kalhoty, jezdila na koních. Já jsem spíš klidná, plachá, poslušná,“ zamýšlela se kdysi nad svou a sestřinou osobností několikanásobná zlatá slavice. Byla to však právě Iveta, které nakonec leželo u nohou celé Československo.

Jak to celé začalo?

Už během studií na gymnáziu začala zpívat s poloprofesionální kapelou Dianthus a studovala zpěv a hru na klavír u profesora Fryščáka na Lidové konzervatoři v Ostravě. V roce 1983 pak zvítězila v okresním kole pěvecké soutěže Talent v Novém Jičíně, v krajském kole v Třinci obsadila stříbrnou příčku a zaválela i na soutěži Zlatá loutna. Tyto úspěchy ji kvalifikovaly na festival Mladá píseň, kde sice skončila bramborová, ale díky setkání s Petrem Sepéšim, s nímž vytvořila pěvecké duo, její kariéra vystřelila strmě vzhůru. O dva roky později, 29. července 1985, však Petr tragicky zahynul na železničním přejezdu ve Františkových Lázních a Iveta se na půl roku odmlčela.

Zdroj: Youtube

Seznámení s otcem svého syna

Po návratu na scénu se stala krátce členkou skupiny Balet, z tohoto období pochází hit Hej pane diskžokej. Následovala spolupráce s Kroky Františka Janečka, která jí přinesla megahit Léto. Na jaře roku 1987 začala spolupracovat s orchestrem Ladislava Štaidla. Starší hudebník se stal na mnoho let dokonce jejím životním partnerem a porodila mu syna Artura. Přestože byl klučík celý po tátovi, Ladislav Štaidl si k němu cestu nenašel. Údajně si dítě nepřál. Iveta však byla z role matky nadšená a snažila se, co jí síly stačily, chlapcovi vše vynahradit. Mateřství navíc úspěšně kloubila s kariérou. Vydávala jedno album za druhým, hrála v muzikálech (Dracula, Bídníci, Miss Saigon, Johanka z Arku, Pomáda) anebo tančila v soutěži Let´s dance na Slovensku, kde skončila na 4. místě, což je historicky nejvyšší umístění ze všech českých účinkujících.

Zoufalé hledání lásky

Po rozvodu se Štaidlem se Iveta Bartošová provdala za Jiřího Pomeje. Když ani tento vztah nevydržel, štěstí hledala u italského hraběte Domenica Martucci, následně Zdeňka Macury, a nakonec zakotvila u Josefa Rychtáře. Ivetu Bartošovou však sužovaly zdravotní potíže a přestože se několikrát snažila o návrat na hudební scénu, psychická vyčerpanost byla silnější. Svůj život ukončila 29. dubna 2014 skokem pod vlak. Jediné dítě zpěvačky tak přišlo o matku. A 31. ledna 2021 bohužel i o otce.

Artur zkrátka neměl lehké dětství. Ovlivnily ho rozbroje rodičů, tátovo odmítnutí i zdravotní problémy matky, které vyústily v nejhorší. I přes veškeré rány osudu z něj však vyrostl vyrovnaný mladý muž, který dnes kráčí v muzikantských šlépějích svých zesnulých rodičů. V poslední době ho navíc doprovází krásná přítelkyně, díky které se těžce zkoušený mladík opět těší ze života.

Zdroj: vlasta.cz profimedia.cz ivetabartosovaofk.cz

Související články