Království za pevnou vůli pro všechny rodiče, kteří někdy vypravovali ráno své děti! Pokud se i vy s nimi každý den perete, zkuste na to jít jinak. Usnadníte tím ráno nejen sobě, ale i jim.

Zkuste zpětný chod

Pořiďte dětem analogové hodinky, žádné digitálky, aby viděly, jak se ručičky na ciferníku pohybují a jak čas plyne. Díky tomu si budou moci lépe uvědomit a při zpětném odečtení času i snáz pochopit, jak dlouho ta která činnost trvá.

Stopněte dítěti, kolik času mu dané aktivity zaberou – třeba vstávání a oblékání 20 minut, snídaně 15 minut, ranní hygiena 5 minut, obouvání s odchodem 10 minut – poté mu časový plán předneste a poproste ho, aby jeho dodržování v příštích dnech samo kontrolovalo, případně vás upozornilo na to, že jste ve skluzu. Tímto hravým způsobem se naučí organizaci, plánování i řízení.

Převeďte zodpovědnost na děti

Jestliže svému potomkovi sloužíte jako budík, který ho opakovaně tahá z postele, jen aby stihl do lavice usednout před prvním zazvoněním, jako svačinářka, která mu do ruky vrzne krabičku s jídlem, nemůžete čekat, že se naučí samostatnosti. Dítě s tímto servisem a vašim neustálým hlídáním hodin nemá motivaci dělat věci jinak – ví totiž, že ho pokaždé zachráníte.

Zkuste pomalu převést části zodpovědnosti na něj. Začít můžete třeba tím, že mu vysvětlíte, proč je důležité, aby zvládalo své ranní povinnosti rychleji a nezávisleji – můžete to třeba uhrát na to, že to je znak dospělosti.

Poté vyberte jednu věc, kterou je třeba změnit, a po malých krůčcích na ní společně zapracujte. Pokud byste se vrhli hned do několika úkolů najednou, v dětské makovičce by to způsobilo frustraci a zmatek. U vysvětlování buďte trpěliví a důslední. Jakmile ratolest zvládne první úkol, můžete se pustit do dalšího.

Motivujte a inspirujte

Mnoho rodičů tvrdí, že na jejich dítka nic nezabírá. A je jedno, jak a čím se je snaží motivovat. „Připadá mi, že je dceři úplně jedno, jaké budou mít její činy následky. Můžu ji prosit, diskutovat s ní, trestat ji, výsledek je vždy stejný. Už mi docházejí nápady i síla,“ posteskla si maminka 14leté dívky. Z psychologického hlediska je ale důležité si uvědomit, že tresty málokdy fungují. Jde jen o zlostnou reakci, která dítě nic nenaučí. Klíčem je správná motivace. Pokuste se proto společně identifikovat věci nebo aktivity, které jsou pro vaše dítě důležité, a pomocí nich ho inspirovat ke zlepšení.

Pozor na to, co slibujete

Pokud jsou oblíbenou snídaní vašeho dítěte například palačinky se šlehačkou, zkuste ho namotivovat tím, že jestliže přijde již oblečené na snídani v čase, na kterém jste se domluvili, dostane extra porci šlehačky navíc. Buďte však připraveni na to, že jak děti rostou, jejich motivátory se mění. Palačinky proto mohou fungovat u dvanáctiletých, u šestnáctiletých a starších pak může být smysluplnějším lákadlem spíše vyhlídka řidičského průkazu.

Zdroj: vlasta.cz | YourTango

Související články