Pokud jste ve vztahu, kde vás ten druhý nutí o sobě neustále pohybovat, je pravděpodobné, že jste obětí gaslightingu. Gaslighteři zdatně používají okázalé lži nebo nadsázky pravdy, aby zkreslili váš smysl pro realitu. Postupem času může tahle taktika ovládání nahlodat vaši důvěru až tak, že přestanete věřit vlastním instinktům a pocitům. Někdy je ale velmi těžké odhalit, že vedle vás někdo takový žije. Na co byste si měli dát pozor a co považují odborníci za červenou vlajku, která označuje tuto formu emočního zneužívání?
Když partner koriguje vaše vzpomínky
Stává se vám, že neustále začínáte věty: „Ach, myslela jsem, že jsi řekl...“ jen proto, aby vám váš partner řekl, že se mýlíte? Pokud partner zpochybňuje vaši paměť nebo vás nutí zpochybňovat vaše vzpomínky týkající se určitých událostí nebo příběhů, je to silně červená vlajka. Gaslighteři se často snaží vytvořit zmatek, aby zakryli provinění, aféru nebo jiný druh zneužívání. Jde jim hlavně o to, aby překroutili váš smysl pro realitu, a to je to, co je tak škodlivé.
Související články
Když vám říká do očí bijící lži
Dalším znakem úspěšného manipulátora je skutečnost, že popírají fakta, o kterých oba víte, že jsou pravdivá. Nehorázně vám vmetou do očí, že nikdy nic neřekli, nebo nikdy nic neudělali – i když jste tam byli a byli jste toho svědkem. Cílem je přimět vás, abyste pochybovali o svém vnímání toho, co se stalo. Možná si pomyslíte: Možná jsem si to jen představovala, že jsem to řekla, nebo jsem ho možná ve skutečnosti neviděla to udělat – jen jsem si myslela, že ano.
Když útočí i na vaše blízké
Další červená vlajka: Často se ptáte sami sebe: Nejsem až moc citlivá? Gaslighter „odpoví“ na vaše obavy tím, že problém obrátí a navrhne, že s vámi není něco v pořádku. Často vám taky může říkat, že reagujete přehnaně nebo jste příliš emotivní. Konečným výsledkem je, že ztratíte víru ve svůj vlastní úsudek. Dost často tihle upíři útočí i na vaši rodinu a přátele tím, že je nazývají „blázny“ nebo naznačují, že se proti němu spikli, aby vás vztah ukončili. Typické je například: „To říkala určitě tvoje sestra, že?“
Když s vámi přestane mluvit
Další klasickou technikou gaslighterů je úplné přerušení komunikace poté, co vyjádříte znepokojení nad jejich chováním. Namísto zdravého povídání o problémech vás doslova a do písmene úplně zablokují. Budete stát přímo před nimi a oni se budou chovat, jako byste byli vzduch. Odmítnou s vámi mluvit, nebo vás budou přehlížet. To dělají proto, aby odvedli pozornost od toho, co vás trápí a přimějí vás, abyste se místo toho zaměřili na to, zda jste problém vyřešili správně.
Související články
Když se jejich chyby stanou vašimi
Ve vztahu s těmito lidmi z jejich úst jen těžko uslyšíte slovo „promiň“. Ale „promiň“ budete říkat naopak vy, i když jste neudělali nic špatného. Gaslighteři chtějí, abyste uvěřili, že jste to vy, kdo to pořád kazí. Pokud se váš partner například opozdí na večeři, obvykle to svede na to, že jste mu neřekli přesný čas. Někdo se přece mýlit musí, ale on to není. Gaslighteři nesnášejí kritiku a jen zřídka si připouštějí chyby. Pokud si přece jen někdy troufnete se mu postavit, rychle to použije proti vám a zahájí další kolo falešných tvrzení a obvinění proti vám.
Kdy je čas na rozchod
Máte-li podezření, že žijete s někým takovým, promluvte si o svých obavách s třetí stranou, jako je například nezaujatý přítel nebo terapeut. Prozkoumání vašich obav s důvěryhodným člověkem vám pomůže myslet jasněji a rozhodnout se, jak chcete postupovat. Pokud vám takový vztah poškozuje sebevědomí nebo jakýmkoli způsobem poškozuje vaše duševní zdraví, možná je načase sbalit kufry a odejít daleko od něj.
Zdroj: Vlasta.cz health.com/relationships/gaslighting-signs cnbc.com/2022/11/30/is-your-partner-a-gaslighter-3-red-flags.html