Ne že by bylo tak zřídkavé, když nejprve vznikne přátelství a z něj se vyklube romantický vztah. Když ale oba "překlenou" tu rizikovou fázi, může zůstat mezi oběma dobré kamarádství. Já například udržuji po dvaceti letech od rozvodu se svým bývalým mužem přátelský vztah. Voláme si, sdělujeme svoje názory, povídáme se. A ne, ani jednoho nás ani jedinkrát nenapadlo, že bychom skočili do postele.
Za mě tedy kamarádství mezi mužem a ženou existovat může. Dokonce to potvrzují výzkumy. Společnost se prostě a jednoduše vyvíjí a možná je načase s myšlenkou, že přátelství mezi dvěma pohlavími možné není, jednou provždy skončit. Podle odborníků je totiž škodlivá.
Podceňované ženy
Velká část této zastaralé myšlenky pramení z toho, jak společnost po dlouhé roky ženy podceňovala (a dost často podceňuje pořád). Podtext tohoto kulturního fenoménu spočívá v tom, že ženy můžou v mužském světě existovat pouze prostřednictvím romantických nebo sexuálních prostředků. A na druhé straně mužům jde ve skutečnosti jen o „to jedno“.
Podpora a naplnění
Navzdory všem těmto sexistickým názorům ale vědecké výzkumy dokazují, že muži a ženy můžou být opravdu přátelé bez benefitů. Dokonce vědci přišli k závěru, že tahle přátelství bez sexu a romantického podtextu jsou významná, protože poskytují jiné formy podpory a naplnění, než jaké získávají muži a ženy z přátelstvích s osobami stejného pohlaví.
Přátelská přitažlivost
Existují různé výzkumy, které přátelství mezi mužem a ženou považují za velmi prospěšná. Podle studie, která byla zveřejněná v Journal of Social Personal Relationship, v níž se analyzovalo několik desítek heterosexuálních mezipohlavních přátelství, se zjistilo, že ze čtyř typů přitažlivosti (subjektivní fyzická/sexuální, objektivní fyzická/sexuální, romantická přitažlivost a přátelská přitažlivost) byla nejrozšířenějším ve skutečnosti „přátelská přitažlivost“.
Smíšená přátelství jsou odměna
Podle Kathy Werking z Eastern Kentucky University, autorky knihy We're Just Good Friends, se většina přátelství mezi muži a ženami podobá přátelství žen, které je citově víc zapojené než mužské vztahy zaměřené na aktivitu. Její výzkumy ukazují, že hlavní věc, kterou spolu kamarádi a kamarádky dělají, je „mluvení jeden na druhého“. Aktivity, jako například procházky anebo společné obědy, tuhle komunikaci ještě usnadňují.
Výzkumnice také zjistila, že blízcí přátelé muž-žena jsou extrémně emocionálně podporující, pokud neustále zkoumají své pocity, názory a nápady. „Muži to oceňují, protože to obvykle není součástí jejich přátelství mezi osobami stejného pohlaví,“ řekla. „A ženy oceňují to, že dostanou náhled do mužské perspektivy,“ říká. Takže pokud se chcete kamarádit s mužem, není to nic, co by mělo být zavrženíhodné. Otázka ovšem je, zda to přežije váš romantický partner.
Zdroj: vlasta.cz psychologytoday.com