Asi každý z nás už někdy zažil situaci, kdy nechtěl druhé straně dát najevo, co si opravdu myslí. Pak je důležité, jak zrovna „mluvilo“ vaše tělo, jaká byla vaše neverbální komunikace. Ve hře jsou v té chvíli nejen výraz obličeje, ale i použití rukou, poloha nohou a postoj celého těla. Vyhněte se některým zbytečným chybám.

„Ukecané“ ruce

Ruce jsou hlavním komunikačním prostředkem neverbální komunikace. Některé jejich pohyby a gesta i bez mluveného slova dokreslují vaše aktuální pocity.

VIDEO: Podívejte se, jak podle řeči těla poznat, že se druhému líbíte.

Zdroj: Youtube

Podání ruky: Styl „leklá ryba“ je blízký člověku s nízkým sebevědomím nebo slabou motivací. Opakem je „drtič kostí“, který tak svým nadměrným stiskem dává vědět o své dominanci. Obejmutí ruky i druhou rukou pak může značit buď ovládání a kontrolu, nebo naopak touhu po domluvě, vřelosti a přátelství.

Prsty v pěst: Člověk, který má sevřené prsty v pěst, tak může odhalovat svou nejistotu.

Ruce přes sebe: Pokud si je člověk takto překládá, snaží se situaci či rozhovor kontrolovat.

Otevřené dlaně: Tato poloha rukou obzvlášť při jednáních a diskusích znamená čestnost, rovnost a přátelskost.

Stříška z prstů: Osoba, která si při rozhovoru dává konečky prstů k sobě do polohy střechy, tím dává najevo svou dominanci, a dokonce od vás očekává poslušnost.

Přehnaná gestikulace: Osoby, které si při mluveném slovu nadměrně pomáhají rukama či používají výrazná gesta, mohou naznačovat, že něco skrývají.

Kontrola hodinek: Nuda, nezájem, kdy už tohle skončí. Tady častý pohled na vaše zápěstí nebo displej mobilu nijak neokecáte, je to znamení neúcty, netrpělivosti a přebujelého ega.

Ruce ve vlasech: V tomto případě mohou mít větší problém převážně ženy. Pokud by si hrály se svými vlasy, vypovídají tím cosi o své nesoustředěnosti, nepozornosti či nervozitě. Pro ostatní jde o signál, že se zajímáte více o sebe než o ně.

Zkřížené ruce: Ať už ruce volně přes sebe položené, nebo zkřížené na prsou značí, že si dotyčný vytváří ochranný štít, nechce přijmout vaše argumenty, nesouhlasí s tím, co říkáte.

I na nohách záleží

Také dolní končetiny dokážou o daném člověku popsat jeho myšlenkové pochody a jeho vnitřní nastavení.

Nohy přes sebe: Stejně jako u rukou i u nohou platí stejné vysvětlení. A to ať máme nohu hozenou přes nohu, nebo je zkřížíme v oblasti kotníků.

Směr špiček: To, kam během rozhovoru směřují špičky vašich chodidel, značí i směr vaší pozornosti. Když míří k hovořící osobě, dáváte tak najevo zájem o to, co právě říká.

Pozor na postoj těla

I když si odmyslíte horní a dolní končetiny, také zbytek vašeho těla dokáže o vaší osobě prozradit mnohé.

Hrbení se: „Nehrb se!“ okřikovali nás už v dětství naši rodiče. A měli pravdu. Hrbení těla znamená nízké sebevědomí a malou sílu a odhodlání. Proto je základem stát vzpřímeně, aby si protistrana navíc nemyslela, že vás nudí.

Komfortní zóna: Při jakémkoliv rozhovoru, zejména pokud probíhá vestoje, pamatujte na dostatečnou vzdálenost mezi vámi a partnerem v komunikaci. Je přímo neslušné stát nebo sedět ve vzdálenosti menší, než je 60–70 centimetrů. Pokud byste tuto míru nedodrželi, překračujete komfortní, někdy se používá dokonce výraz intimní zónu dotyčného.

Kam a jak se díváte

Ne nadarmo se říká, že oči jsou studna do duše. Proto je velice důležité, kam a jakým způsobem se při rozhovoru právě díváte.

Nedostatečný oční kontakt: Vyhýbaní se pohledu do očí znamená nedostatek sebevědomí, zájmu nebo snahu něco skrýt, či dokonce lež.

Přehnaný oční kontakt: Druhý extrém, kdy z mluvícího prakticky nespustíte oči, značí snahu dominovat a může být vnímán jako určitý projev agresivity. Na osobní rovině může být také projevem touhy.

Povytažené obočí: Zvedání obočí je jasným důkazem nedostatku respektu vůči druhým.

Zamračený výraz: Pokud se mračíte, ušklíbáte nebo se tváříte utrápeně, vysíláte jasný signál, že nejste spokojeni s lidmi kolem sebe. Přitom oni s vaším rozpoložením a náladou nemusejí mít nic společného. Tak nebuďte za morouse!

Pakliže se vyvarujete výše zmiňovaných neverbálních prohřešků, vybudujete si v profesním i osobním životě určitě lepší vztahy.

Zdroj: vlasta.cz, life.forbes.cz, orangeacademy.cz, human.cz, lifesize.com