Strach ze smrti je do určité míry normální, ale pokud je skutečně velmi silný, pak může mít negativní vliv na každodenní život. Jak porazit strach ze smrti?

Zdroj: Youtube

Proč se někdo bojí smrti víc

Odborníci přesně netuší, proč někteří lidé pociťují oslabující úzkost ze smrti, a jiní nikoli. Existuje celá řada výzkumů, které ukazují, že někteří lidé se s větší pravděpodobností potýkají během života se zvýšeným strachem ze smrti. Patří sem zejména lidé v důchodovém věku nebo kolem 65 let a také nevyléčitelně nemocní.

Lidé s duševním onemocněním

Strach ze smrti má tendenci postihovat také osoby, které se léčí s panickou úzkostnou poruchou, depresemi a podobně. Mnohem častěji pociťují úzkost z konce života také lidé s nízkým sebevědomím, nedostatkem intimity ve vztazích či lidé s nedostatečným životním naplněním.

Když se strach vymkne kontrole

Studie ukazují, že nadměrná úzkost ze smrti může negativně ovlivňovat náš každodenní život. Člověk, který zažívá strach ze smrti na nekontrolovatelné úrovni, může zažívat intenzivní pocity paniky, neklidu a nejistoty.

To může vést k nespavosti, žaludečním problémům, změnám nálady, podrážděnosti, únavě a potížím s koncentrací.

Jak překonat strach ze smrti

Cvičení

Různé studie naznačují, že fyzická aktivita pomáhá při zvládání úzkosti. Cvičení taky pomáhá tělu, aby zůstalo déle zdravé. Budete-li zdravější, můžete si prodloužit očekávanou délku života. Věřte, že po dlouhé procházce nebo návštěvě posilovny budou problémy méně výrazné.

Rozjímání a rituály

Nevyhnutelnost smrti je základem mnoha náboženských a duchovních filozofií. Není tedy žádné překvapení, že hledání míru vede v mnoha případech k meditačním praktikám. Meditace je skvělý způsob, jak využít dýchací techniky a další nástroje k utišení myšlenek na smrt.

Stejně tak pomáhají rituály, které jsou důležité pro vytvoření pocitu smyslu života a dávají nám pocit kontinuity. Můžou to být úplně jednoduché rituály, jako je pravidelná procházka nebo zapálení svíčky každé ráno.

Talk terapie a podpora

Pokud je váš strach ze smrti zdrojem úzkosti, promluvte si o tom s někým. Jistě, nikdo rád nemluví o smrti, a pokud máme své obavy jen v hlavě, nemusíme si je přiznávat.

Ve skutečnosti je ale mluvení o naší smrtelnosti jedním z nejlepších způsobů, jak překonat strach ze smrti. Může to být terapeut nebo přátelé či rodina. Důležité je, abyste jim důvěřovali.

Změňte své návyky

Prozkoumejte, co spouští vaše myšlenky na smrt i to, jaké ty myšlenky jsou. To je výborný způsob, jak si všimnout určitých vzorců a vyhnout se budoucím úzkostným myšlenkám.

Nemusíte se nutně těmto spouštěčům vyhýbat, ale vědomí, že existují, vám dá větší volnost, pokud se v budoucnu objeví.

I když nedokážete zabránit tomu, aby vás spouštěče poslaly do spirály úzkostných myšlenek, schopnost rozpoznat příznaky úzkosti vám v každodenním životě pomůže odhalit útoky na vaši mysl dřív a naučit se tyhle pocity mírnit pomocí různých strategií.

Expoziční terapie

Expoziční terapie se obecně používá k léčbě různých fobií, tedy i fobie ze strachu ze smrti. „Spočívá ve vystavení pacienta podnětu, který fobii vyvolává, a to buď přímo, nebo nepřímo. Má-li tedy například pacient strach z hadů, je jim postupně vystavován se stále větší intenzitou a s menším odstupem, až si na podnět vyvolávající fobii zvykne a přestane na něj reagovat vypjatě. Na všechny pacienty ale tahle poměrně radikální metoda nefunguje,“ říká psycholožka a psychoterapeutka Magdalena Dostálová.

V případě strachu ze smrti jde o rozhovory o smrti a posmrtném životě, vizualizaci pohřbu nebo jen mluvení o konečné diagnóze.

Vyhledejte odbornou pomoc

Úzkost můžete zvládat i pomocí vhodné terapie s odborníky. Jednou z populárních forem terapie je kognitivně-behaviorální terapie. Ta vás naučí, jak identifikovat a nakonec regulovat úzkostné vzorce myšlení.

V případě generalizované úzkostné poruchy, panické poruchy či dalších forem úzkosti se účinně využívají antidepresiva. V každém případě, ať už zažíváte strach ze smrti, nebo máte „jen“ negativní postoj ke smrti, přijetí smrti je cenná snaha. Život je krátký a každý den strávený starostmi o to, co přijde potom, je ztracený den.

Zdroj: vlasta.cz, sixtyandme.com, hims.com

Související články