Zamilovanost je o hormonech a dalších chemických reakcích v mozku a těle. Jak to tedy je s tou rychlostí, pokud jde o zamilování? Podle studie mezi vysokoškoláky, která byla zveřejněná v Journal of Social Psychology, vyplynulo, že to byli muži, kteří mnohem dřív než ženy řekli „miluji tě“ a zamilovali se. Zvláštní, že? Ačkoli se předpokládá, že ženy jsou emotivnější než muži, ve skutečnosti mužům trvalo 88 dní, než se zamilovali, zatímco ženám trvalo v průměru 134 dní, než cítily podobný stav.

Proč se muži zamilují rychleji

Spoluautorka studie Marissa Harrison naznačila, že ženy potřebují více času na to, aby nabyly důvěru k muži, a to kvůli podvědomému biologickému imperativu najít nejvhodnějšího partnera pro otce dětí. To je pravděpodobně taky důvod, proč ženě nejlépe vyhovuje sex ve chvíli, kdy jsou uspokojeny i její emocionální potřeby. „Ženy nevědomky odkládají lásku, protože by mohly reprodukčně ztratit mnohem víc, když by si vybraly špatného muže. Rodí se s konečným počtem vajíček, ale muži produkují denně miliony spermií,“ říká Harrison. A jakých je pět klíčových rozdílů mezi tím, jak se zamilují muži a ženy?

Muži mají tendenci být rychlejší, ženy si dávají načas

Muži uváděli, že je žena přitahuje nejprve fyzicky, teprve pak mentálně, emocionálně, a nakonec i duchovně. Ženy mají tendenci být přitahovány nejprve mentálně, pak emocionálně, teprve pak fyzicky, a nakonec i duchovně. „Pokud by se ženy zavázaly a otěhotněly s nevhodným partnerem, který by jim nepomáhal při výchově dětí, bylo by to velmi časově i finančně náročné,“ vysvětluje Harrison.

Ve skutečnosti by měly ženy zbystřit, pokud jsou okamžitě fyzicky přitahovány k muži. Pak je to jakási červená vlajka nebo varování, že to nemusí být nutně ten, kdo by mohl být tím pravým partnerem pro život.

Související články

Muži se spíše stahují a chtějí věci zpomalit

V určité fázi randění nastává okamžik, kdy se oba partneři musí zamyslet nad tím, zda je to ten správný vztah. Právě v této fázi se muži nejčastěji odtahují a šlapou na brzdu. Pro ženy to může být fáze, kdy jsou plné emocí a mohou pociťovat úzkost ze ztráty. Některé píšou nebo volají svému novému partnerovi až moc často, čímž ho ještě silněji přinutí šlapat na brzdu. Přechod do další fáze vztahu vyžaduje, aby si oba dali dostatek prostoru a času na rozhodnutí, zda chtějí pokračovat a zda chtějí být jeden pro druhého exkluzivním zbožím. Jedna studie z University of Arizona zjistila, že muži se pravděpodobně odtáhnou, když cítí, že jejich mužnost byla ohrožena.

Muži častěji litují nečinnosti než činu

Studie publikovaná v roce 2006 zjistila, že „v rámci romantických vztahů muži zdůrazňují lítost z nečinnosti před akcí, zatímco ženy hlásí lítost nad nečinností a akcí se stejnou frekvencí.“ Možná tedy muži s větší pravděpodobností řeknou „miluji tě“ jako první, protože si raději připustí možnost, že se mýlí, než aby propásli svou šanci to říct.

Ženy jsou tím méně selektivní, čím více byly odmítány

Studie z roku 2017 na 66 studentkách vysokých škol zjistila, že ženy, které zažily odmítnutí, se stávají „výrazně méně selektivními“, když budou v budoucnu čelit romantickým rozhodnutím. Že by to opravdu tak bylo?

Odmítnout někoho je riskantnější vyhlídka pro ženy než pro muže

Podle různých studií z roku 2017 muži „trestají“ ženy za jejich odmítnutí, zatímco ženy netrestají muže za to, že činí totéž. Jsme to my holky ale hodné holky. Závěry studie uvádějí, že ženy se domnívaly, že budou častěji penalizovány za odmítnutí než muži, takže ženy byly "méně ochotné podporovat" odmítnutí než muži.

Zdroj: Vlasta.cz yourtango.com

Související články