Seznamky nejsou jen na "to jedno". Podle odborníků tam vznikají i velké lásky

Petra Šmídová | 26. 2. 2023

"Na seznamku nejdu. Jsou tam jen samí zoufalci. Každý tam hledá jen povyražení. Je to povrchní, lidé si vybírají čistě podle vzhledu..." Pokud jste tyto věty také někdy použili, určitě jste nebyli sami. Jedná se však o zažité mýty, které v dnešní době dávno neplatí. Online prostor je absolutní hit!

Přestože je dle průzkumů většina Čechů ve vztahu, velká část populace žije single. Seznamování se totiž přeneslo do virtuálních seznamek a randících aplikací, což nemusí každému vyhovovat, jelikož až 58 % dotázaných lidí si mylně myslí, že jsou to platformy pouze na sex. To však není tak úplně pravda. Důkazem je 22 % párů, kteří byli pro studii osloveni, a kteří dnes díky seznamce žijí šťastným rodinným životem.

Zdroj: Youtube

"V poslední dekádě pozorujeme přesun seznamování do online prostoru celosvětově. Podobná čísla vidíme například i na výzkumech ze Spojených států, kde se díky internetu seznámí ještě víc lidí –⁠ 39 % všech párů. V Česku nemáme data na srovnání, tohle je první výzkum, který se tématem zabývá, dá se ale čekat, že význam internetu ještě poroste. Ve své praxi nárůst online seznamování u klientů určitě  pozoruji, " říká socioložka a psychoterapeutka Markéta Šetinová, která se na téma seznamování a randění zaměřuje.

Hynek Čermák jako svérázný trenér filmu Děti Nagana: Dětské sny je třeba podporovat
Inspirace

Hynek Čermák jako svérázný trenér filmu Děti Nagana: Dětské sny je třeba podporovat

Na seznamkách "jedou" mladí i staří

I když by se mohlo zdát, že se přes internet seznamují pouze mladší ročníky, opak je pravdou. I starší páry se seznamují online, ale první jiskra přeskočí spíše na zájmových nebo diskuzních fórech, případně na dalších online službách, které nemají “dohazování” v popisu práce.

5 šílených tradic a rituálů: Skořicový zásyp k narozeninám i jačí krev pro zdraví
Inspirace

5 šílených tradic a rituálů: Skořicový zásyp k narozeninám i jačí krev pro zdraví

Kdo dělá první krok?

Ať už se jedná o první oslovení, první dotyk, polibek, začátek sexuálních hrátek nebo žádost o ruku, většina se přiklání k tomu, že by iniciátorem měl být vždy muž. "Genderové normy v randění jsou stále poměrně silné. Většina mužů ženskou aktivitu ale vítá a z práce s mými klientkami mám pocit, že čím dál tím víc žen umí první krok udělat," doplňuje Markéta Šetinová. Naopak u prvního vyslovení citů větou “miluji tě” je údajně jedno, kdo se ho ujme. Ženy však stále častěji čekají na první vyznání od muže.

Zdroj: vlasta.cz Markéta Šetinová - psychoterapie - moderní láska (modernilaska.cz) Why Online Dating Works for Some and Not Others | Psychology Today

Tagy Česko Internet seznamka USA vzhled