Přestože je dle průzkumů většina Čechů ve vztahu, velká část populace žije single. Seznamování se totiž přeneslo do virtuálních seznamek a randících aplikací, což nemusí každému vyhovovat, jelikož až 58 % dotázaných lidí si mylně myslí, že jsou to platformy pouze na sex. To však není tak úplně pravda. Důkazem je 22 % párů, kteří byli pro studii osloveni, a kteří dnes díky seznamce žijí šťastným rodinným životem.

Zdroj: Youtube

"V poslední dekádě pozorujeme přesun seznamování do online prostoru celosvětově. Podobná čísla vidíme například i na výzkumech ze Spojených států, kde se díky internetu seznámí ještě víc lidí –⁠ 39 % všech párů. V Česku nemáme data na srovnání, tohle je první výzkum, který se tématem zabývá, dá se ale čekat, že význam internetu ještě poroste. Ve své praxi nárůst online seznamování u klientů určitě  pozoruji, " říká socioložka a psychoterapeutka Markéta Šetinová, která se na téma seznamování a randění zaměřuje.

Na seznamkách "jedou" mladí i staří

I když by se mohlo zdát, že se přes internet seznamují pouze mladší ročníky, opak je pravdou. I starší páry se seznamují online, ale první jiskra přeskočí spíše na zájmových nebo diskuzních fórech, případně na dalších online službách, které nemají “dohazování” v popisu práce.

Kdo dělá první krok?

Ať už se jedná o první oslovení, první dotyk, polibek, začátek sexuálních hrátek nebo žádost o ruku, většina se přiklání k tomu, že by iniciátorem měl být vždy muž. "Genderové normy v randění jsou stále poměrně silné. Většina mužů ženskou aktivitu ale vítá a z práce s mými klientkami mám pocit, že čím dál tím víc žen umí první krok udělat," doplňuje Markéta Šetinová. Naopak u prvního vyslovení citů větou “miluji tě” je údajně jedno, kdo se ho ujme. Ženy však stále častěji čekají na první vyznání od muže.

Zdroj: vlasta.cz Markéta Šetinová - psychoterapie - moderní láska (modernilaska.cz) Why Online Dating Works for Some and Not Others | Psychology Today