Spát odděleně, nebo společně? Názory se různí. Někteří psychologové tvrdí, že když budeme spát každý ve svém vlastním pokoji, riskujeme tím emoční rozpad.

Psycholožka Donna Dawson se dokonce domnívá, že tím narušíme intimitu, která je pro vztah nezbytná. „Nejste prostě spolu. Existuje taky riziko, že utrpí sexualita, protože prostě nejste stimulovaní fyzickou přítomností partnera.“ Na druhou stranu ale párů, které preferují, a dokonce vyzdvihují oddělené ložnice, přibývá. Psychoterapeutka Jane Brewster dokonce oddělené ložnice vítá. Když lidé špatně spí, nemají ani náladu na intimní hrátky. Není pohodlí nakonec důležitější? „Proč cítit stud a strach, když spíme odděleně? Proč by oddělené postele měly být nutně indikátorem nezdravého vztahu?“ říká odbornice. Profesorka Mary Andres z University of Southern California tvrdí, že samy páry se musí rozhodnout, co je pro ně dobré.

Postel to nezachrání

Intimita znamená pro každého něco jiného a společné spaní ji nezaručí. Každý má různé způsoby vyjadřování lásky, domnívá se Mary Anders. „Já například s manželem sdílím společnou ložnici, ale když je čas spát, zamíříme každý do jiné místnosti. Zjistili jsme, že když jsme spolu, a nemusí to být nutně v posteli, problémy s intimitou žádné nemáme. Problém máme, když se špatně vyspíme,“ dodává. Souhlasí i psycholožka Magdalena Dostálová, která se domnívá, že nocování ve společné posteli či společné místnosti není rozhodně jediným faktorem, který má vliv na kvalitu vztahu. „Jinými slovy, pokud je vztah nefunkční v několika dalších oblastech, společné lože jej určitě nezachrání. Každý z nás máme jinak citlivé vnímání, každý z nás má maličko jiné potřeby ohledně ideálního prostředí pro kvalitní spánek. Někdo z nás je skřivan, jiný sova, další oscilují někde mezi těmito dvěma póly. Pro některé páry žijící v dobře fungujícím partnerství tak mohou oddělené ložnice znamenat záchranu kvalitního spánku minimálně jednoho ze členů páru,“ konstatuje psycholožka. A pokud jde o intimitu, zabije ji spíše extrémní chrápání partnera než oddělené spaní. „Představme si, že je jeden z páru dlouhodobě vystaven nutnosti spát s hlasitě chrápajícím partnerem. Spíš bychom v tomto případě mohli čekat pokles ochoty k intimním aktivitám. Ať už z důvodu permanentního vyčerpání, či z důvodu frustrace, že situace nemá a nebude mít řešení. Když se potom takový pár dohodne, že se spolu mohou sejít v ložnici jednoho z nich na rande a potom zbytek noci strávit v klidu samostatné ložnice, mohou se na sebe naopak navzájem těšit a intimní oblast může zažívat rozkvět,“ radí psycholožka.

Výhoda pro ženy

Oddělené ložnice byly donedávna můj tajný sen. Ne kvůli tomu, že by manžel chrápal (nechrápe), ale protože chodí spát mnohem později a pokaždé mě svým hlučným příchodem do postele vzbudí a já pak dvě hodiny nezaberu. Nedávno se odstěhoval jeden ze synů a já si konečně čas od času dopřávám luxus oddělené ložnice. A je to doslova balzám na tělo i duši, zvláště po padesátce. Muži a ženy mají totiž odlišné fyzické potřeby. Nedávný výzkum, který prováděli odborníci na Loughborough University ve Velké Británii, odhalil překvapující aspekt, v němž se muži a ženy liší. Ženy potřebují podle výzkumníků více odpočinku než muži, protože ženské mozky nárokují více času, než se zotaví z každodenní rutiny. Je to dáno jednak tím, že obvykle dělají tisíce věcí během dne a multi-tasking bývá náročný, a také tím, že procházejí mnohem většími hormonálními změnami. A když ženy málo nebo nekvalitně spí, jsou náchylnější k úzkostem či vzteku. Nedostatek odpočinku a spánku má vliv taky na zvýšení tělesné hmotnosti. Další důvod, proč si zařídit oddělenou ložnici. A podle odborníků stačí už pouhých dvacet minut navíc, kdy se může žena pořádně vyspat! Já si oddělené spaní otestovala zatím asi jen třikrát, a byť jsem to manželovi zatím neprozradila, musím konstatovat, že to má něco do sebe...

Magdalena Dostálová

psycholožka a psychoterapeutka, Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha

Pro rozhodnutí spát odděleně by měla být klíčová dohoda mezi partnery. Nesouhlasí-li zásadně jeden z páru, nebude mít takové řešení jednoznačně šanci na úspěch. Partneři by se měli domluvit na určitých pravidlech, jak se navzájem ve svých ložnicích mohou navštěvovat, aby mezi nimi mohla fungovat pro vztah blahodárná intimita.

4 důvody, proč je fajn spát odděleně

  • Více odpočinku Je těžké dosáhnout kvalitního nočního spánku bez přerušování, když vedle vás chrápe partner nebo partnerka, případně neustále podniká noční nájezdy na toaletu, ledničku nebo kamkoli jinam, protože nemůže spát. Podle manželského kouče Davida Bennetta se partneři, kteří spí společně, v noci v průměru vzbudí až 6x, což vede k zdravotním problémům.
  • Méně stresu kvůli sexu Když prý sdílíme společné lože, podvědomě „očekáváme“, že by mohlo dojít k sexu. Ne vždy na něj ale máme náladu, zvláště když jsme měli perný den v práci nebo jsme prostě unavení. Sex by ale neměl být rutina. „Když spíte v oddělených ložnicích, zmizí pocit, že sex je povinnost, a také se zbavíte obavy z toho, že byste partnera museli odmítnout,“ říká sexuální koučka Miyoko Rifkin.
  • Lepší nálada bez hádek Moje babička mi vždycky říkala, že v posteli se nejlíp usmiřuje. Což o to, asi ano. Ale nic to neříká o tom, že tam po tom usmíření musíte zůstat až do rána. „Samostatné spaní v oddělených ložnicích umožní, abyste si lépe odpočinuli a osvěžili se. Takže pak nemáte tendenci se ráno tolik hádat, protože máte lepší náladu,“ říká psycholožka Kristie Overstreet.
  • Vzácnější kontakt Znáte to pořekadlo, že dokud něco není pryč, nevíte, co vlastně máte. Platí to i v případě partnera. Když spíte v oddělených ložnicích, můžete více ocenit intimitu a fyzický kontakt, který se po letech mohl stát stereotypní. „Jakmile nejste pořád spolu, hledáte více společných cest ke sblížení. Oddělené ložnice pomáhají udržet fyzickou povahu vztahu jako prioritu a zabraňují nudě,“ říká Kristie Overstreet.

Které celebrity mají oddělené ložnice, a stále se mají rádi:

Gwyneth Paltrow a Brad Falchuk

Manželi jsou od roku 2018 a po svatbě sdíleli skoro rok každý svůj vlastní byt. Několik dnů v týdnu byli spolu, zbytek týdne spali ve svých vlastních ložnicích. Prý jim to poradil jejich kouč a nemohli si to vynachválit.

Victoria a David Beckham

Jeden z nejslavnějších párů spí v oddělených postelích v „jeho“ a „jejím“ křídle domu. Od uzavření sňatku v roce 1999 si prošli mnoha vzestupy i pády, způsobenými rozdílným životním stylem páru. David prý rád flámoval, zatímco Victoria měla raději klid. Našli ale dobré řešení, spí v oddělených ložnicích.

Matthew Broderick a Sarah Jessica Parker

I tento slavný herecký pár má svoje oddělené postele. Manželi jsou od roku 1997 a pořád jim to klape. Možná i proto, že jejich tajemstvím úspěchu je oddělené spaní. Dokonce se rozhodli před několika lety vyzkoušet techniku „vědomé spojení“, která zahrnuje bydlení ve dvou spojených domech, kdy jedna část patří jemu, druhá jí, přičemž děti mají přístup k oběma. I přes oddělené bydlení je patrné, že pár spolu nadále je, tráví spolu kvalitní čas, dokonce spolu občas „přespí“. Sarah Jessica Parker k tomu řekla: „Oddělené ložnice jsou velmi přínosné.“

Gillian Anderson a Peter Morgan

Mají skvělý vztah, přestože (nebo protože) spí každý zvlášť. Seznámili se v pozdějším věku a díky tomu přistupovali ke vztahu vyzráleji. „V dnešní době existuje kreativita, pokud jde o to, jak by měl vztah vypadat,“ prozradila Gillian pro New York Times. Proto se rozhodli žít odděleně. „Kdybychom spolu bydleli, byl by to náš konec.“ Oddělené domy a postele znamenají, že si pár vybírá, kdy spolu stráví čas a kdy stráví čas se svými dětmi. A ještě jedno pozitivum v tom Gillian vidí: „Je to úžasný pocit, když vidím kalhoty, které zůstaly ležet na podlaze v domě mého partnera, a já je překročím a necítím povinnost s tím něco udělat.“

ZDROJ: časopis Vlasta, https://www.goodhousekeeping.com/uk/news/a572479/couples-sleeping-separately-stress/

https://eu.usatoday.com/story/news/nation-now/2017/03/30/why-so-many-married-couples-sleeping-separate-beds/99818086/

https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/couples-sleep-separate-bedrooms-relationships-b2231942.html

Související články