Až dvě třetiny žen se podle jedné studie staví k sexu během menstruace negativně. Zbylá třetina si milování užívá. Zatímco většina žen uvádí, že se jejich sexuální touha zvyšuje během ovulace, jiné naopak tvrdí, že největší chuť na sex mají právě v době menstruace. Navíc, milování v tomto období má spoustu pozitivních účinků.

Zdroj: Youtube

Sex prospívá tělu i hlavě

Orgasmus snižuje příznaky související s menstruací, jako jsou křeče v podbřišku a studie, publikovaná v časopise Cephalalgia, došla k závěru, že sexuální aktivita může u některých žen snížit příznaky migrény a bolesti hlavy. To ostatně potvrzuje i gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. „Křeče při periodě vznikají v důsledku stahů dělohy. Při orgasmu se děložní svaly zpočátku taky stahují, ale následně dochází k jejich uvolnění, což může bolesti zmírnit. Endorfiny, které se při orgasmu vylučuj, navíc mohou ulevit i při bolesti hlavy nebo zkvalitnit spánek,“ říká gynekolog.

Pozor na riziko infekce

V období menstruace jsou ženy obecně náchylnější k některým druhům infekcí. Pochva si po celý měsíc udržuje pH na úrovni 3,8- 4,5, ale během menstrauce tato hladina stoupá kvůli vyšší hladině pH krve a kvasinky jsou tak schopné rychleji růst. Navíc se během menstruace děložní čípek mírně otevírá, což může také umožnit průchod virům. Příznaky například kvasinkové infekce se mohou objevit týden před menstruací a pohlavní styk během ní může příznaky zhoršit. Některé ženy jsou také náchylnější k infekcím močových cest po pohlavním styku. „Pravděpodobně to souvisí s tím, že bakterie mohou snadno cestovat do močového měchýře při pohlavním styku, ale k tomu může dojít kdykoliv během menstruačního cyklu, nejen během menstrauce,“ říká gynekoložka Carrie Coleman.

Menstruační sex není antikoncepce

Pokud berete sex v době periody jako ideální antikoncepční metodu, pak byste to měli přehodnotit. Přestože je podle gynekologa Pavla Turčana málo pravděpodobné, že by žena během menstruace zároveň ovulovala, není to nemožné. A co není nemožné, může se stát. Pokud tedy neužíváte žádnou hormonální antikoncepci a nechcete otěhotnět, pak byste měli uvažovat o jiné ochraně. Nejvhodnější je kondom, a to především u těch párů, které spolu nejsou dlouho. „Menstruační krev může totiž fungovat jako přenašeč pohlavních chorob, při nechráněném styku během periody je vysoké riziko přenosu HIB nebo žloutenky, proto je dobré myslet na prevenci,“ říká lékař.

Komfortní sex díky pomůckám

Pokud máte obavy z případného znečištění, zvláště když krvácíte hodně, i to se dá dnes minimalizovat. Existují totiž praktické pomůcky, díky kterým se můžete cítit komfortněji. Například menstruační tampony, která mají podobu měkké pěnové houbičky, vyrobené z ekologického a zdravotně nezávadného materiálu. Tampon je velmi savý, takže krev na svém místě vydrží celkem dlouho a ani jeden z partnerů ho téměř neucítí.

Zdroj: vlasta.cz healthline.com

Související články