Jsou věci, které vám prostě lidé s depresí, a zvláště muži, raději nepoví. Problém je v tom, že ti, kteří jsou „na druhé straně“ a nikdy depresi nezažili, mají někdy problém přijmout fakt, že některé věci, které se depresivnímu člověku dějí, jdou mimo jeho kontrolu. To, co se vám zdá přehnané a nepřiměřené, je jen těžko pochopitelné, pokud o tom nic nevíte. Ano, depresivní člověk občas ukáže svou horší stránku a není na to pyšný. Ale bolest duše je něco, co pochopí jen ten, koho duše někdy bolela. Jaké čtyři věty/věci od depresivních lidí jen stěží uslyšíte?

Zdroj: Youtube

Skrývané emoce

Mozek depresivních lidí jim nedovolí pustit emoce ven. Deprese je doslova „zamkne“ na místě, kam druzí nemají přístup. Pro mnohé, zejména muže, je obtížné plně vyjádřit své pocity a myšlenky. Když smícháte depresi s úzkostí, je téměř nemožné sdělovat vše dál. Které čtyři srdcervoucí věci vám muži bojující s depresí neřeknou?

1. Nedokážou říct, co je špatně

Když má někdo špatnou náladu nebo se zdá, že je kvůli něčemu rozrušený, mnoho lidí se to pokouší „napravit“. Jenže jediný způsob, jak pomoci, je dozvědět se, co je špatně. Problém ale často bývá v tom, že depresivní člověk nemá tušení, co přesně je špatně. Hluboko uvnitř ví, že ať už byl spouštěč jakýkoli, pravděpodobně to nebyl skutečný problém. Tak rádi by vám řekli, co je špatně, že to chtějí překonat, ale prostě to nejde.

2. Nemůžou vám říct, že je to mrzí

Uprostřed depresivní epizody nebo úzkosti mohou depresivní lidé pravděpodobně říkat zraňující věci. A taky je říkají. Možná vás rozpláčou a je jim moc líto, že to neumějí vyjádřit jinak. Pro spoustu lidí s depresí je to ale obranný mechanismus, jak se poprat s iracionálními myšlenkami uvnitř hlavy. Omluva nakonec přijde, ale obvykle v jiné formě a mnohem později, než by měla.

3. Nedokážou říct, že potřebují prostor

I když vědí, že jsou na tom psychicky špatně, jen málokdy dokážou svým nejbližším říct, že potřebují chvíli o samotě. Lidé s depresí potřebují prostor a čas, aby si srovnali svoje myšlenky. Potřebují se zavřít, zamknout nebo někam odejít a s nikým nekomunikovat. Jenže jen málokdy to dokážou říct, aby ty druhé nenaštvali nebo nezklamali. Čím více na ně ale budete tlačit, tím to bude horší. Jestli tedy cítíte, že nejsou ve své kůži, dopřejte jim čas, který bude jen jejich.

4. Nedokážou říct, že potřebují pomoc

Zrovna tohle je typické zejména pro muže s duševními problémy. Pořád totiž žijeme ve společnosti, která se jinak dívá na ty, kteří veřejně připustí, že mají problém. Společnost se sice mění, ale pomalu. Stále se mladí muži odmalička učí, aby neprojevovali slabost, a to jen umocňuje obtížnost při hledání léčby. A i když si to konečně přiznají, i tak velmi často nejsou schopni svěřit se s tím, co cítí, svým blízkým.

Zdroj: vlasta.cz yourtango.com

Související články