Zkuste se zaměřit na to, jak váš partner řídí. Co dělá, co nedělá, jak se chová. To, jak řídí auto, totiž podle psychologů hodně vypovídá o jeho pozitivních nebo negativních vlastnostech.

Je nezdvořilý k chodcům

Pokud váš partner za volantem nezastaví na přechodu, může to o něm naznačovat, že si o sobě myslí víc než o druhých. Pravděpodobně si myslí, že když je za volantem, je něco víc než ostatní, a dokonce si asi myslí, že jeho čas je cennější než těch, co jdou pěšky přes přechod. Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley došli k překvapivému závěru. Dopravní předpisy nedodržovali převážně majitelé luxusních nebo prémiových vozů. Pokud to váš partner dělá, všímejte si, zda se „jen“ zasnil nebo něčím rozptýlil, nebo to je běžná věc. Když se chová neuctivě k chodcům, číšníkům o vrátným, může trpět narcismem. Sebestřednost není ideální pro vztah.

Nedává přednost v jízdě

Platí téměř do puntíku totéž, jako v případě chodců. Je vyšší pravděpodobnost, že někdo, kdo řídí luxusní vozidlo, se bude chovat, jako by byl důležitější. Vidíte-li, že váš potenciální partner vykazuje tohle chování, všímejte si taky toho, jak se chová třeba k číšníkům, vrátným nebo recepčním. Když se chová neuctivě k lidem, kteří jsou pro něj „něco méně“, může trpět narcismem.

Zdroj: Youtube

Vždycky poděkuje, když ho jiný řidič pustí

Nebo když zamává na znamení omluvy, když udělá nějakou řidičskou „jobovku“. To jsou známky skutečného gentlemana. Umět přiznat, když udělal chybu, je neuvěřitelně důležitým osobnostním rysem partnera, s nímž právě začínáte chodit. Umění poděkovat nebo se omluvit i za volantem, je známkou ohleduplnosti, což je signál, že takový bude i v jiných situacích.

Rozptýlené nebo moc pomalé řízení

To se týká zejména mužů s ADHD. Výzkum z National Center of ADD potvrzuje, že řidiči s ADHD se bývají častěji rozptylovaní během řízení, zvláště když jde o dlouhou vzdálenost nebo se jim zdá jízda nudná. Rozptylováním může být cokoli, včetně neustálého přepínání rozhlasových stanic, jídla, mluvení a snění. Rozptýlené řízení ovšem může „jen“ znamenat, že je váš partner nerozhodný ve svém životě a nemá přesný cíl, kam se chce ubírat. Pomalá jízda taky může znamenat, že je až moc opatrný. V případě ADHD můžete partnerovi navrhnout, že se budete na dlouhých trasách střídat v řízení (pokud máte tedy řidičák).

Záměrně blokuje křižovatku

„Blocking the box“ znamená, že váš partner musí neustále za každou cenu vjet do křižovatky ještě na žlutou. Nemůžete se pak divit, že nakonec zablokuje křižovatku. A opět zajímavé zjištění. Výzkumníci z Berkeley, kteří analyzovali prevalenci mužů kvůli blokování křižovatky nebo chodníku pro chodce podle typu auta, zjistili, že majitelé „hezčích a dražších“ aut to dělají častěji než majitelé méně prestižních vozidel. Tohle chování o něm vypovídá, že si o sobě opět myslí víc než o ostatních, navíc to naznačuje, že je hrubý.

Často dupá prudce na brzdu

Možná spěchá, nebo má pomalejší reakční čas, ale co si budeme nalhávat. Pokud sedíte vedle takového řidiče a každou chvíli skončíte s naraženou hlavou na předním skle (díky bezpečnostnímu pásu samozřejmě neskončíte), je to velmi nepříjemné. Možné také je, že si takový řidič neumí ani v životě dobře naplánovat čas, a to je ve vztahu taky potřeba. No a pokud na poslední chvíli dupne na brzdu na červenou.

Nesignalizuje změnu jízdního pruhu nebo při odbočení

Blinkr není v autě pro legraci králíkům. To snad ví každý. Nebo neví? Mnohé průzkumy bohužel ukazují, že 55 procent řidičů (v téměř naprosté většině mužů), považuje blinkr za zbytečnou a obtěžující věc. Příšerný zlozvyk svědčí o aroganci a sobeckosti. A i když jste kdesi na lesní cestě, kde riziko srážky hrozí minimálně, jde o to, že je nedat blinkr je nedodržení předpisů. Pokud to váš partner dělá trvale, může být nedbalý, emocionálně roztěkaný nebo se cítí být nadřazený nad zákonem.

Je agresivní a používá vulgární gesta

Psychologové z Ohio State University se spojili s výzkumníky z Lucemburské univerzity ve třech studiích, aby zjistili, zda narcismus předpovídá agresivní jízdu, která je příčinou více než poloviny všech dopravních nehod v USA. Zkoumali jedince se subklinickou úrovní narcismu a ti, kteří byli vysoko v žebříčku, o sobě prohlašovali, že jsou rádi středem pozornosti nebo že se považují za mimořádného člověka. Zároveň výzkumníci zjistili souvislost mezi narcismem a agresivním chováním za volantem. Muži, kteří vykazovali známky narcismu, při řízení auta často nadávali nebo používali vulgární gesta na druhé řidiče. Titíž řidiči pak taky častěji jezdili rychle, přejížděli středovou čáru k protijedoucím vozidlům, jezdili po krajnici a rádi a často troubili na klaksony.

Zdroj: Vlasta.cz yourtango.com

Související články