Dříve, než se rozhodnete říct podruhé ano, odpovězte si na následujících pět otázek. Ale upřímně!

1. Proč to napoprvé nevyšlo?

Pokud vás váš bývalý prosí o návrat nebo se vy sami rozhodnete, že jste udělali chybu, a chtěli byste svého milého zpět, je nezbytné si nejprve přesně uvědomit, proč vlastně k rozchodu došlo.

V mnoha případech bude totiž pravděpodobně stále problémem to, co bylo příčinou vašeho rozchodu – nesoulad základních hodnot, špatné komunikační dovednosti, nedostatek přitažlivosti, sexuální neslučitelnost nebo cokoli dalšího.

Je vhodné se důkladně zamyslet nad tím, proč vlastně chcete zpět do vztahu, který nefungoval. Pokud se chcete usmířit jen z pohodlnosti, abyste například udělali radost ostatním (třeba že ho vaše rodina milovala a vy už to nechcete poslouchat stále dokola), nebo protože se bojíte, že vás nikdo jiný nebude chtít, věřte, že dříve či později dojde k druhému rozchodu.

Nad čím rozhodně zapřemýšlet?

  • Co jste se o sobě dozvěděli jako jednotlivci i jako partneři při prvním rozchodu?
  • Co se od rozchodu změnilo? Co vás vede k přesvědčení, že podruhé to bude jiné?
  • V čem jste nyní ochotni přistoupit na kompromis?
  • Co je pro vás nyní ve vztahu rozhodující?
  • Jak si každý z vás představuje společnou budoucnost?
  • Proč jste jako tým silnější?

Nevyhýbejte se těmto obtížným rozhovorům, ale ani na sebe netlačte, abyste se rozhodli okamžitě.

2. Proč byste se k sobě rozhodně neměli vracet?

Někdy se lidé s nízkým sebevědomím přesvědčují nebo věří, že nejsou hodni lásky, a tak se spokojí s někým, kdo si jich neváží a neocení je. Pokud vás váš bývalý partner citově nebo fyzicky týral, zavřete dveře a utíkejte.

Dalším důvodem, proč byste se k sobě neměli vracet, je žárlivost. Po rozchodu je přirozeným procesem začít znovu randit, a to může být náročná zkušenost, zejména pokud se váš bývalý partner vydá na seznamovací scénu dříve, než jste připraveni. Je logické, že vás nebude těšit představa svého ex v náručí jiné ženy, ale zkuste se nad ni povznést.

Mezi důvody, proč se k bývalému nevracet, může být i nevěra. Mnohé páry ji ovšem přežijí a jejich pouto je po této zkušenosti dokonce silnější. Schopnost lidí odpouštět se ale velmi liší, proto se nevěra jako důvod nedá zcela paušalizovat.

3. Kdy se k bývalému partnerovi možná vrátit?

K úspěšnému usmíření často dochází v případech, kdy byl původní rozchod způsoben špatným načasováním nebo velkou vzdáleností. Možná jste se seznámili, když jste byli mladí, ale chtěli jste získat více životních nebo seznamovacích zkušeností předtím, než se zavážete na celý život.

Anebo jste na vysoké škole studovali v zahraničí, či jste přijali náročnou práci, která vyžadovala neustálé cesty do ciziny. Tyto typy rozchodů mohly být vzájemné, protože ani jeden z partnerů neměl čas ani energii investovat do vztahu na dálku.

Někdy se zkrátka musíte vzdálit a dát si život do pořádku, abyste se po čase mohli vrátit na místo, kde se k někomu můžete chovat tak, jak si zaslouží. O vztah se musí pečovat.

4.  Je vhodné strávit nějaký čas odděleně?

Bývalý partner vám chybí a nemůžete na něj přestat myslet. Ano, je to normální. Je normální, že se vám stýská po někom, kdo byl součástí vašeho života, zejména pokud jste spolu chodili několik let.

Rozchod na vás totiž působí na neuropsychologické úrovni podobně jako odvykání drogám. Přehnané? Rozhodně ne. Vědci skutečně pomocí skenování mozku zjistili, že u lidí, kteří uvádějí, že jsou hluboce zamilovaní, se aktivují stejné oblasti mozku, které souvisejí se závislostí. V podstatě jste na svém partnerovi závislí!

Než však začnete uvažovat o tom, že byste se k sobě vrátili, musíte si vytvořit prostor a nastavit zdravé hranice. Jak toho docílit? Zkuste si dopřát čas o samotě, abyste si vyčistili hlavu, utřídili myšlenky a učinili racionální rozhodnutí. Potřebujete čas a prostor k uzdravení, což znamená, že nebudete nějakou dobu komunikovat.

5. Jak se společně posunout dál do nového vztahu?

Abyste vytvořili šťastný a spokojený vztah, musíte si odpustit, důvěřovat si a společně se posunout vpřed. Odpuštění znamená přijmout to, co se stalo v minulosti, a už to partnerovi nezazlívat. Odpuštění vyžaduje nechat odejít věci, které vám ublížily, a znovu svému bývalému příteli začít důvěřovat.

Důvěra vzniká, když každý váš čin odpovídá vašim slovům. Slova postrádají smysl, když je chování nepotvrzuje. V novém vztahu je proto nutné vybudovat pocit bezpečí a jistoty.
Vy – společně jako pár – potřebujete vědět, že se můžete spolehnout jeden na druhého, že si vzájemně poskytnete podporu, ochranu a pocit sounáležitosti. Oba potřebujete dávat jeden druhému přednost před ostatními a pracovat na uspokojování svých potřeb.

Věříte upřímně, že váš bývalý partner bude schopen tyto základní požadavky vztahu splnit? Ve správném vztahu se srdce a hlava sladí a už dále nepochybuje.

Zdroj: vlasta.cz If You Can't Resolve These 5 Issues, Don't Get Back Together | Samantha Burns | YourTango

Související články