Pomáhat a pečovat o druhé je obvykle ušlechtilá věc. Ovšem za touhle snahou může stát nejistota a nedostatek sebevědomí. Takzvaní „bílí rytíři“ myslí více na ostatní, místo aby mysleli sami na sebe. Pokud pak někomu nabídnou pomoc a ten ji odmítne, často se cítí špatně a domnívají se, že si jejich rad druzí neváží.
Jak poznat, že žijete v nezdravém či toxickém vztahu? Podívejte se na video.
5 příznaků, že trpíte syndromem bílého rytíře
1. Svou vlastní hodnotu zakládáte na schopnosti „opravovat“ ostatní
Bílí rytíři jsou hrdí na to, že ostatní zachraňují, a je to hlavní součást jejich identity ve vztazích. Místo aby se snažili, aby byly obě strany emocionálně naplněné, nevědomě vyhledávají nezdravé partnery, kteří je podle nich potřebují.
Přitahují je hlavně ti, kteří mají vážné emocionální problémy, a cítí se fixovaní na uzdravení druhé osoby. Při tom však často zanedbávají záchranu před toxickými vztahy a nedokážou se soustředit především na uzdravení sebe sama.
2. Máte nezhojené rány z opuštění, které jste v minulosti zažili
Bílí rytíři obvykle pocházejí z rodin s jedním nebo více toxickými rodiči nebo mají nějaké rány z minulosti, kdy je někdo opustil. Možná pomohli zachránit své rodiče nebo převzali rodičovskou roli jako malé děti, například v případě, že byl jeden z rodičů alkoholik.
Protože je nikdo tehdy nezachránil, promítají nyní svou vlastní potřebu na ostatní tím, že se sami stanou „záchranáři“. Snaží se poskytnout druhým to, co nikdy nedostali, ale dělají to tak intenzivně, že se stanou nezdravě posedlými nebo zapletenými do problémů toho druhého a snaží se za ně řešit jejich potíže.
3. Tíhnete k těm, kteří jsou příliš dramatičtí, často si je idealizujete
To platí zejména pro muže, kteří mají tendenci považovat dramatické nebo destruktivní chování svých partnerů za přitažlivé. Postaví si své partnery na piedestal a chovají se k nim, jako by byli „křehcí“ a neschopní se o sebe postarat. Tím ale podpoří nezdravou závislost, ve které se partner začne spoléhat na ně, jen aby přežil.
4. Snažíte se ovládat a řídit život svého partnera ve snaze mu „pomoci“
Zaměřujete se na to, co by váš partner měl nebo neměl dělat, abyste mu zabránili vám ublížit. Ale ve skutečnosti tato forma kontroly pramení z nedostatku kontroly nad vaším vlastním životem. Pod záminkou, že pomáháte svému partnerovi, aby se „zlepšil“, se úspěšně soustředíte na řešení své vlastní situace nebo zranění.
5. Snažíte se zmanipulovat nebo polapit svého partnera tak, aby byl na vás závislý
Pokud váš partner udělá cokoli na vlastní pěst, třeba se rozhodne najít si novou práci nebo se prostě snaží být nezávislý, hledáte způsoby (ať už si to uvědomujete, nebo ne), jak ho přimět, aby se na vás spoléhal při poskytování zpětné vazby a podpory.
To se liší od empatické reciprocity, kdy se oba partneři podporují stejně. V případě bílého rytíře jde o to, že jedna osoba převezme roli „rodiče“ svého partnera a snaží se ho přesvědčit, že se bez její podpory bude cítit bezmocný.
Jak to změnit?
Nemusíte hned přestat druhým pomáhat, ale začněte tím, že se nebudete vnucovat a nebudete pomáhat tam, kde o vaši pomoc nikdo výslovně nepožádal. Dopřejte druhým více důvěry, věřte v jejich schopnosti. Začněte více říkat „ne“ a pokuste se myslet i na svoje vlastní potřeby.
Zdroj: vlasta.cz, starsinsider.com, thoughtcatalog.com, yourtango.com, healthline.com