Konflikty jsou nevyhnutelné v každém vztahu, ale nemusí být na škodu. Řešením běžných neshod a zavedením praktických strategií, jak jim předcházet, mohou partneři vytvořit harmoničtější a spokojenější vztah. Otevřená a upřímná komunikace, empatie a kompromis jsou klíčovými složkami při řešení sporů a posilování vzájemného pouta.

Uplatněním následujících tipů a technik můžete tyto problémy překonat, vypěstovat zdravější dynamiku a vytvořit pevný základ pro trvalé a naplňující partnerství. Nezapomeňte, že nejde o to, abyste se konfliktům zcela vyhnuli, ale spíše o to, abyste je řešili způsobem, který podporuje porozumění, růst a vzájemnou spokojenost. Tak pojďme na to!

Zdroj: Youtube

1. Hádka s tchyní

Ať už jsou třecí plochy jakékoli, spory s tchyní nejsou nikdy příjemné. Partner se totiž ocitá mezi dvěma mlýnskými kameny a často raději strčí hlavu do písku, než aby něco řešil. Zkuste se nad situaci povznést a v klidu si s maminkou svého muže promluvit o všem, co vám nebo jí vadí. Kompromis jistě najdete.

2. Hádka o peníze

Peníze nejsou všechno, ale k životu jsou potřeba. Proto není divu, že můžou být častým předmětem partnerské hádky. Tu jsme ve vztahu jistě alespoň jednou zažil každý. Až tedy zase budete doma diskutovat nad tím, zda jet či nejet na dovolenou, nebo že letos zbyde pouze na prodloužený víkend pod stanem na Rozkoši, zkuste zklidnit emoce a vytvořit rozpočet, který zohlední všechny související výdaje s dovolenou. Třeba nakonec zjistíte, že to s vaší finanční situací není až tak špatné, jak jste si mysleli. Anebo naopak uvidíte, že měl partner pravdu a opravdu není dobré zbytečně vyhazovat.

3. Spor kvůli cestování

Zmeškali jste let, píchli jste pneumatiku na autě, děti znenadání onemocněly... Během příprav na cesty se může stát doslova cokoli a rozhodně se nejedná o ojedinělé případy. Jsou právě tyto situace předmětem vašich hádek? Je důležité si uvědomit, že cestování, respektive balení a zdlouhavé přemisťování z místa na místo, může být frustrující a v této frustraci se vrháme na nejbližší osobu – obvykle manžela či manželku. Ať už se stane cokoli, snažte se vyhnout svalování viny jeden na druhého. Naštvaní jste pravděpodobně oba dva a nikam by vás to neposunulo.

4. Neshoda kvůli dárkům

Zatímco vy svému milému koupíte iPad nebo drahé sportovní hodinky, on vás obdaruje poukazem do supermarketu nebo zbytečnostmi objednanými z Číny. To by naštvalo snad každého. Ještě než ale vyvoláte hádku na téma, že si vás partner neváží, zkuste si s ním promluvit o tom, co pro vás obdarování znamená. Následně se předem dohodněte na přibližné částce, kterou za dárky v budoucnu utratíte, a dejte mu i pár indicií, co by vám udělalo radost, případně se dohodněte na jiném klíči, na základě kterého se budete obdarovávat.

5. Hádka kvůli tradicím

Hádky se můžou týkat čehokoli, i na první pohled zcela banálních věcí. Předmětem rodinného sváru se proto klidně může stát i účast na společenských událostech. Zatímco on chce vynechat povinnou kulturní tradici u vás na vsi, vy ne. Jak z toho ven? Vysvětlete mu, proč je pro vás tato tradice důležitá, a snažte se pochopit, proč pro něho najednou ne. Tato oboustranná empatie by vám měla pomoci diskutovat bez hádek a snad i najít zlatou střední cestu.

6. Spor kvůli práci a času

Vyčítáte svému partnerovi, že je pořád v práci a nemá na vás a na děti čas, zatímco on se ohání tím, že přece vydělává peníze, abyste se jako rodina měli dobře? Pak si zkuste v klidu naplánovat společné aktivity a zapište si je do kalendáře. Klidně je i orámujte červeně, aby se nikdo nemohl vymlouvat, že událost přehlédl, nebo na ni zapomněl. Vy se díky tomu budete cítit dobře, že manžel rodině věnuje pravidelný čas, a v klidu bude i on, protože bude vědět, že po zbytek dne může nerušeně pracovat.

Zdroj: vlasta.cz 10 Most Common Couple Arguments (And How To Avoid Them) | YourTango

Související články