Filmy Jiří Mádl intenzivně hltal odjakživa. Proto i kdyby v roce 2003 konkurz na Snowboarďáky nevyhrál, věří, že by ho osud do oboru zavál i tak. „Film jsem miloval už tenkrát ještě jako hokejista. Se spoluhráčem jsme chodili dvakrát týdně do kina, v půjčovnách si vybírali filmy a organizovali DVD víkendy, během kterých jsme viděli třeba osm filmů v kuse,“ vzpomíná na období, kdy se kinematografií bavil ještě jako divák.

Jenže dnes, téměř po dvaceti letech, kdy se propracoval z herce na režiséra a scenáristu například snímků Pojedeme k moři či Na střeše, se však k radosti přidaly i zdravotní a psychické potíže způsobené nejspíš tíhou zodpovědnosti. „S každou další prací o sobě pochybuju víc a víc. Stresové faktory mě ničily a ničí,“ přiznává Jiří Mádl s tím, že měl dokonce období, kdy musel vyhledat pomoc. „Nemohl jsem spát a chvilkami jsem neviděl na jedno oko. Problém byl, že to na mně nikdo nepoznal. Se stresem stále neumím pracovat, ale už vím, jak bych to měl zvládat,“ říká překvapivě herec, jemuž je velkou oporou jeho přítelkyně, rodačka ze srbského Bělehradu, o sedm let starší scénografka a kostymérka Adrijana Trpković. Ta před Mádlem vystřídala několik partnerů z herecké branže, včetně Jirkova kamaráda Vojty Kotka.

Nově bude spisovatelem

Možná proto si herec sám naordinoval pauzu od hraní i režírování a místo toho se vrhl do spisovatelské profese, po které už několik let pokukoval. Psaní ho totiž nesmírně baví a uklidňuje. „Bude to milostné drama o lidech, kteří se seznámí na internetu, stráví spolu dekádu hodnotného života a slíbí si, že se nikdy nepotkají,“ poodhalil Jiří, který ve své románové prvotině čerpal ze svého života. „Je tam mnoho autobiografických prvků, asi nejvíc, co jsem kdy použil, ale není to o mně. Je to čistá fikce,“ dodává Mádl, který se už dnes, 18. května ve 21.35 objeví jako host v premiérovém dílu Show Jana Krause.

Zdroj: FTV Prima