Než si začnete říkat, že s vámi není něco v pořádku, když se vám zdá, že se oddáváte sexuálním hrátkám se Shrekem, věřte, že velká část sexuálních snů ve skutečnosti nemá moc společného s aktivitou samotnou. To je úleva, že? Ačkoli se intimní sny zdají být „normální“, pokud v nich vystupuje současný nebo bývalý přítel, někdy ale mohou být dost nelogické.

Zdroj: Youtube

Statistika věda je…

Sexuální sny nemusí být nutně spojeny se zuřivým libidem. Jak ukazují čísla, jsou docela běžné. Studie Antonia Zadry z University of Montreal uvádí, že asi 8 procent všech hlášených snů, což znamenalo asi 3500 osob, tvořily sny se sexuálním podtextem. Nejčastěji se lidem zdálo o pohlavním styku, dále o líbání, masturbaci či sexuálních nabídkách. A co ještě zajímavého studie přinesla? Muži i ženy uvedli, že ve 4 procentech svých sexuálních snů dokonce opravdový orgasmus.

Co všechno mohou sny znamenat

Sexuální sny mohou propojit minulé pocity s přítomností. No ano, zvedněte ruku, pokud jste někdy ve snu spali se svým bývalým nebo bývalou. Zažívá to spousta lidí, a i když to nahlas nepřiznají, není to žádná hanba. Někdy je to prima fantazie, jindy se probudíte a řeknete si, ale sakra, proč mi to moje podvědomí dělá? Ať je to tak, či onak, sex s ex patří k běžnějším sexuálním snům.

Sex s bývalými partnery

Podle analytičky snů Layne Dalfeny mohou sexuální sny o bývalých milencích odhalit docela dost o tom, co se děje ve vašem současném životě. „Každý partner, kterého jste kdy měli, je ve stejném mentálním souboru jako ostatní důležité vztahy ve vašem životě,“ říká analytička.

Pokud se mezi vámi a současným partnerem něco stane a odejdete s pocitem odmítnutí, může se v tu noc otevřít „mentální kartotéka“ a možná vám do snu hupsne někdo, s kým jste randili, když vám bylo 18. „Je to proto, že díky tomuto příteli jste se cítila úplně stejně, jak vás před chvíli přiměl váš manžel či partner, abyste se cítila,“ říká Layne Dalfen. Jinými slovy – jak minulý, tak současný milenec jsou v říši snů zaměnitelní.

Vazba na současnost

Zajímavé je, že výše zmíněná studie zjistila, že 20 procent žen (ve srovnání s 14 procenty mužů) uvedlo, že ve svých sexuálních snech mají současné nebo minulé partnery. Pokud se ve snu milujete se svým bývalým partnerem, zeptejte se sami sebe: „Jaká je první věc, která mě napadne, když si na toho člověka vzpomenu?“ Ať už se jedná o nostalgii nebo srdceryvné odmítnutí, pravděpodobně existuje vazba na vaši současnou realitu.

Ilustrování vlastností, které chcete mít

Zdá se o Shrekovi? Zdá se, že tento sexuální sen nemusí být až tak nesmyslný. Pokud se vám daří mít sex s náhodnými lidmi ve snu, zkuste se podívat na jejich vlastnosti. „Pokud jste ve fázi života, kdy opravdu potřebujete něco udělat, nebo říct, ale bojíte se, může se vám zdát o sexu s někým, kdo má silné asertivní vlastnosti, které byste potřebovali taky mít,“ říká Layne Dalfen. Právě proto se vám třeba zdá, že spíte se svým šéfem, kterého obdivujete.

Pokud jste v posteli s osobou, pro kterou jsou charakteristické určité vlastnosti, pak jste pravděpodobně blíže k dosažení těchto vlastností i ve vašem reálném životě.

Sny jako touha po nevěře?

U lidí, kteří nejsou svobodní, se sexuální sny s někým jiným mohou objevovat proto, že se pravděpodobně sbližujete s jinou částí sebe sama prostřednictvím někoho jiného, možná s nějakou částí, která se ve vašem současném vztahu neprojevuje. To znamená, že sny o podvádění lze interpretovat doslova. Pokud se cítíte nenaplnění, nebuďte překvapení, když se vaše mysl zatoulá do říše snů nebo fantazie svobody.

Sny jako odraz současné situace

Někteří lidé mají sexuální sny o těch, s nimiž by ve skutečnosti nikdy nechtěli spát. Ale ve snu je to celkem příjemné a vede to pak k tomu, že se probouzíte nanejvýš zmatení. Jestli se vám tedy zdá, že máte bouřlivý orgasmus s někým, s kým byste se nevyspali ani za milion let, pak na tom není nic divného. Taková představa může zrcadlit metaforicky něco úplně nového, o čem byste předtím nikdy ani nepřemýšleli.

Super touha po sexu

Sexuální sen může být jednoduše také proto, protože máte doopravdy velkou chuť na sex. Jak říká Layne Dalfen, velká část sexuálních snů jsou zkoušky, které vám připomínají, že po sexu se člověk cítí dobře. Máte-li ve snu orgasmus, možná už jste ho dlouho neměli, a sen vám to „jen“ připomněl. Tedy připomnělo vám to vaše podvědomí. „Orgasmy ve snech je vlastně taková prosba, která vás žádá, abyste se o sebe postarali i ve chvílích bdělosti,“ říká snová analytička. Pokud se tedy probudíte ve spánku trochu omámení z lahodně ospalého orgasmu, berte to jako návrh, abyste si tu smyslnou show zopakovali třeba ve dne.

Zdroj: Vlasta.cz, https://www.sleepfoundation.org/dreams/dream-interpretation/dreaming-about-sex, https://www.healthline.com/health/healthy-sex/are-your-sex-dreams-trying-to-tell-you-something#research