Kde se vlastně vzal? Proč si právě v tento den dávají zamilovaní lidé růže a čokoládové bonbony? Proč si posílají psaníčka? Proč si vyznávají lásku? Jak se slaví v různých zemích světa?

Původ oslavy Valentýna

Existují dvě teorie, které vysvětlují vznik této tradice. Historici tvrdí, že Valentýn má kořeny v Římě ve 3. století, kdy se oslavoval svátek plodnosti Lupercalia. Tahle příležitost se oslavovala jedinečným způsobem, který se nazýval „sexuální hra“ s mladými, svobodnými ženami, aby se zvýšila jejich plodnost. Tento svátek ale ani zdaleka nebyl svátkem romantickým.

Druhá teorie říká, že císař Claudius II. nedovolil párům uzavřít sňatek během války a kněz, svatý Valentýn, se zákazem nesouhlasil a tajně zamilované páry i nadále oddával. Byl odhalen a popraven právě 14. února. Před svou smrtí poslal dopis své milence, která byla dcerou žalářníka, který podepsal „Od tvého Valentýna“. V roce 1537 král Jindřich VII. oficiálně vyhlásil 14. únor za svátek svatého Valentýna.

Počet růží a jejich význam

Proč právě růže, a proč právě červené? Rudé růže byly oblíbené květiny římské bohyně Venuše, podle níž červená poupata představují silné romantické pocity. Není tedy žádné překvapení, proč se nejvíc prodávají a kupují v tento den červené růže, následované čokoládou a šperky. Podle The Society of American Floristic se v roce 2018 v USA na svatého Valentýna prodalo asi 250 miliónů růží! Celkově pak muži utratili za valentýnské dárky přes 21 miliard dolarů.

Zajímavý také je počet růží, který dáváte nebo dostáváte. Jedna jediná růže znamená lásku, dvě nebo 15 znamenají omluvu. Pokud dostanete 12 růží, daná osoba se s vámi chce oženit. A když dostanete 50 rudých růží, pak je do vás dárce naprosto bezhlavě zamilovaný.

Valentýnské čokoládové bonboniéry

Čokolády se samozřejmě prodávají nejen na Valentýna. S tradicí darovat v tento den čokoládové srdíčko plné bonbonů přišel v roce 1868 Richard Cadbury. To byl anglický podnikatel a výrobce čokolády, kterého napadlo, aby k tomuto dni začal vyrábět speciální balení čokolády. Dnes se prodá téměř 36 miliónů krabiček plných těch nejsladších čokolád.

Valentýnské rekordy

Za úplně nejstarší dochované valentýnské přání je považované přáníčko Margery Brewsové, které poslala v roce 1477 svému snoubenci Johnu Pastonovi. Najdete ho v londýnské Britské knihovně. A pokud jde o další rekord, zaznamenán je i nejdelší valentýnské polibek, kdy se jeden thajský pár vydržel líbal 46 hodin 24 minut a 9 sekund. Tento rekord uznala i Guinessova kniha rekordů. O rok později (v roce 2013) tentýž pár svůj rekord prodloužil na 58 hodin!

Valentýn napříč světem

V Japonsku dávají čokoládová srdíčka ženy mužům, nikoli obráceně. Existují zde taky speciální levné giri choco, neboli „čokolády z povinnosti“, které se dávají platonickým přátelům, aby jim dali vědět, kde jsou. V Německu se na svatého Valentýna vyměňují prasata, ne sice doslova, ale jako malé upomínkové předměty s obrázkem prasátka. Prasata jsou totiž považovaná za symbol štěstí.

Francouzští muži na svatého Valentýna vaří večeři svým partnerkám, v Dánsku mohou podle tradice 14. února požádat ženy svého přítele o ruku. Ve Finsku je naopak svatý Valentýn spíše svátek přátel než zamilovaných. A ve Velké Británii stále dodržují zvyk, že „valentýnky“ nejsou podepsané a adresát musí hádat, od koho jsou. Na obálce bývá navíc napsané: Sealed with a loving kiss neboli Zapečetěno láskyplným polibkem.

 Zdroj: Vlasta.cz, https://www.lifestyleasia.com/ind/culture/events/valentines-day-facts/, https://www.idealhome.co.uk/news/valentines-day-facts-194345