Podle jedné studie, kterou prováděli na Stanfordské univerzitě, jsou nejžádanějšími a nejpoužívanějšími přídavnými jmény pro popis žen následující slova: soucitná, vřelá, veselá, něžná a loajální. Tedy vlastnosti „hodné dívky“. Když byli ale stejní účastníci požádáni, aby vyjmenovali žádoucí přídavná jména pro muže, uvedli slova: nezávislý, asertivní, dominantní a rozhodný. Ženy jsou zřejmě „nejžádanější“, když jsou slabé a muži, když jsou silní.

Kořeny jsou už v dětství

Výzkum naznačuje, že tato genderová zaujatost začíná již v raném dětství. Dívky jsou emocionálně vyspělejší a lépe se chovají, a proto od raného věku berou vážně pokyny svých rodičů, když jim říkají: „Prosím, buď hodná“. To dál pokračuje ve vzdělávání, kde se dívky snaží excelovat a být „ty hodné, co dělají včas úkoly a nosí jedničky“. No a po škole a studiích se snaží dál i v práci, kde se snaží být dokonalé, vřelé, loajální a nekonfliktní. Je čas to zastavit a přestat být hodnými holčičkami a být silnými. Jak na to?

Požádejte o to, co chcete a co si zasloužíte

Studie Harvard Business Review ukázala, že pouze 7 procent absolventek programu MBA se pokusilo vyjednat svůj plat se svými novými zaměstnavateli. A co muži? To je pořádný rozdíl. 57 procent z nich vyjednávalo hned a velmi úspěšně. To je důkaz toho, že nedostanete to, co chcete a co si zasloužíte, pokud o to nepožádáte. Chcete se v práci pustit do nového projektu? Zeptejte se na to. Chcete zvýšení nebo bonus? Zdůvodněte to svému šéfovi. Chcete lepší zacházení od svého bezohledného přítele? Řekněte mu to. Hlavně už nemlčte.

Říkejte ne, když víte, že to tak cítíte

Lidé nás budou vždycky žádat o pomoc. Vy pravděpodobně také, stejně jako já. Není na tom nic špatného a není nic špatného pomáhat. Pokud nejste ale vyčerpané, přepracované, nebo dokonce vyhořelé. Na všechno se nedá říct ano a nelze pomoci všem. Musíte myslet na sebe, své zdraví a svou pohodu, a to vše klást na první místo. Pokud to neuděláte, už nikomu ani nebudete moct pomoci. Já se naučila říkat „ne“ až hodně pozdě, po padesátce, a musím říct, že to je to nejlepší, co jsem se kdy mohla naučit. Jsem volnější, cítím se svobodněji, a hlavně mi nic nepřerůstá přes hlavu. Opravdu to neuděláš? Ne, je to sice lákavé, ale nemám na to kapacitu.

Nenechávejte si pocity pro sebe, ale mluvte o nich

Pokud vás někdo nerespektuje, neignorujte to. Pokud je někdo hrubý, upozorněte ho na to. Pokud se vás někdo pokouší změnit, řekněte mu, že jste spokojeni s tím, jaká jste a kým jste. Když nepromluvíte, nikdo vás neuslyší. To je přece jasné jako facka. Pokud si nestanovíte hranice, lidé je budou stále posouvat, a nakonec sama sebe přestanete respektovat. Buďte odvážná a hlasitá.

Stůjte si za svým

Druzí se často snaží ovlivnit náš život a dávat nevyžádané rady o něčem, o čem si myslí, že bychom měli dělat – zvláště když jste „hodná holčička". Není ale nic špatného na to, abyste si žila život podle sebe, podle svých hodnot a dělala rozhodnutí, která považujete za správná pro vás. Buďte silná a nenechte se rozhodit. Už vám zase někdo něco říká, abyste udělala jinak? Poděkujte mu za jeho příspěvek do diskuze a řekněte, že máte svou hlavu a že jste se rozhodla na základě toho, co cítíte a považujete za správné.

Chovejte se k ostatním tak, jak byste chtěla, aby se oni chovali k vám

Přeměna z hodné holčičky na silnou ovšem neznamená, že začnete být hrubá a arogantní. Někdy se z žen stanou „včelí královny“, zvláště pokud se dostanou k manažerské pozici a chovají se pak tak, že jsou postrachem zejména pro své podřízené kolegyně. Paradoxně je jejich snahou být zadobře s muži a chovat se jako oni. Takže ne, takhle ne. Nechcete být hodná holka, ale nechcete být ani mrcha. Buďte nadále zdvořilá, ohleduplná a uctivá, jen už to nebudete dělat na svůj úkor.

Zdroj: Vlasta.cz psychologytoday.com

Související články