Konflikty tchyní a snach nejsou ničím ojedinělým. Kupříkladu studie zveřejněná v magazínu Evolutionary Psychological Science zjistila, že ženy (i muži) se častěji dohadují se svými tchyněmi než třeba s vlastními rodiči. Hádky se mnohdy týkají třeba péče o děti nebo peněz. Co můžete z pozice tchyně (ne)děla, abyste je minimalizovala?
Jaká byla vaše tchyně?
Zamyslete se nad tím, jaké byly nebo jsou vztahy s vaší tchyní, jaké situace vedly ke konfliktům, co vám vadilo a ubližovalo. Popřemýšlejte ale i nad tím, čím vám tchyně kdy udělala radost, co vás naopak potěšilo, pomohlo vám apod. Z toho myšlenkového rozboru můžete načerpat mnoho inspirace, která vám pomůže pochopit vlastní snachu.
Neříkejte všechno, co si myslíte
Co na srdci, to na jazyku může být ve vztahu snacha a tchyně cestou do pekla. Jakožto žena s více životními zkušenostmi můžete mít pocit, že máte právo do všeho mluvit, na všechno říkat svůj názor a udílet cenné rady. Ale každý má právo na vlastní chyby a nikdo nemá rád studnici nevyžádaných rad. Mnohdy je lepší držet jazyk za zuby, zdržet se komentáře a rady udílet pouze v případě, že jste o ně vyloženě požádána.
Volte slova i tón opatrně
Při komunikaci (nejen) se snachou je důležitá i volba slov a tónu, který při řeči používáte. Jedna věc se dá říci několika různými způsoby. A to může vést buď ke klidné debatě, nebo k hádce a konfliktu. Nevystupujte z pozice nadřazeného, kdo poučuje, nebuďte ofenzivní, ale volte přátelštější způsob komunikace člověka, který má zájem, ale do věcí se zbytečně neplete.
Nepomlouvejte
Ona ti vážně každý den nevaří? To jsou ty dnešní manželky! Pomlouvat snachu před jejím manželem není dobrý nápad. Je totiž dost velká pravděpodobnost, že se to k ní dostane. A o věty typu: Máma taky říkala, že máš/nemáš… žádná žena nestojí.
Buďte zdvořilá
Přestože jste se synem dlouho žila v jedné domácnosti, musíte respektovat, že už se osamostatnil a řídit se základními pravidly slušného chování. Mezi ně většinou nepatří neohlášené návštěvy nebo to, že se u syna a snachy budete chovat jako doma či že jim při každé návštěvě zvizitýrujete celý byt a bílými rukavicemi zkontrolujete, zda není na poličkách prach. Buďte zdvořilá, zeptejte se snachy, jak se má, jestli nepotřebuje s něčím pomoc, říkejte prosím, děkujte apod.
Nestraňte za každou cenu svému dítěti
Mezi nejhorší situace, kterým mohou snachy čelit, patří, když se tchyně spojí s jejich manžely. Mateřský instinkt sice velí stavět se většinou na stranu vlastních dětí, ale v tomto případě je potřeba ho potlačit. Nejste s nimi čtyřiadvacet hodin denně, nevíte, co se v domácnosti děje za zavřenými dveřmi, a proto nemůžete vynášet soudy a přiklánět se na něčí stranu.
A na závěr je třeba dodat, že to samozřejmě není jen o tchyni, ale i snaše. Pokud nemáte na druhé straně osobu, která touží vztahy také normalizovat, jde to jen těžko, přesto vytrvejte. A buďte tou, která ukázala snahu. Nezapomeňte, že i když jste třeba rozdílné, jednu věc máte zaručeně společnou: lásku ke stejnému muži.
Zdroje: Vlasta, Evolutionary Psychological Science, We Have Kids, Focus on the Family, Mom Life Today