Zde je 5 témat, které byste měli probrat se svým školákem, a to i přesto, že si myslíte, že je na ně zatím nevyzrálý. Nebojte se toho. Děti chápou souvislosti lépe, než si myslíme.
1. Sex
Debaty o sexu jsou vhodné hned z několika důvodů. V první řadě by mělo dítě znát pravá jména genitálií, a to proto, aby bylo schopno nahlásit, co přesně se stalo v případě sexuálního obtěžování či zneužívání. Na druhé straně byste také měli synům vysvětlit, jak se chovat k dívkám, že by jí neměli nikdy dělat nic, co se jí nelíbí, a že ne znamená vždycky ne. Dcerám pak, že by měly kluky pustit jen tam, kam ony samy chtějí.
Ovšem vědět by také mělo o rozkoši, kterou pohlavní styk přináší. Přistihli jste své potomky, jak zkoumají své genitálie? Pak je nejlepší příležitost prodiskutovat, že je sice dobré se tam dotýkat, nicméně by to mělo probíhat v soukromí. A nakonec, začnou-li se ratolesti ptát, jak se rodí děti, neváhejte jim to vysvětlit. Pochopí to lépe, než si myslíte. Vhodné je také neschovávat před dětmi svou náklonnost k partnerovi. Děti by měly vědět, že se jejich rodiče mají rádi.
Související články
2. Politika
Nevnucujte dítěti své vlastní politické názory a přesvědčení a neočerňujte protistranu. Samozřejmě sdílet to, čemu vy osobně věříte, můžete, ovšem nemělo by to být doprovázeno zesměšňováním či znehodnocováním druhých. Vzali byste tím svému potomkovi schopnost kritického myšlení a empatie. I malé dítě totiž může pochopit, že každý problém má dvě strany a nic není jen černobílé. Debatami o politice ukážete, že lidé mají různé názory a že je třeba se vzájemně respektovat, navíc je tak naučíte lépe diskutovat.
3. Stárnutí a smrt
Diskuze o smrti jsou pro mnoho rodičů tabu. Obávají se totiž toho, aby fakt, že na tomto světě nejsme věčně, dítě netraumatizoval. Jenže právě povědomí o koloběhu života dodá našim nejmenším odvahu a stárnutí a smrt tak nebudou chápat jako něco, čeho je třeba se obávat, nýbrž jako naši přirozenou součást. Zároveň pak lépe pochopí, pokud zemře třeba někdo z prarodičů. Smrt byste také neměli přirovnávat k odchodu. Pokud řeknete, že dědeček odešel, dítě bude čekat, že se zase vrátí. Při vysvětlování dbejte na klidný a rozhodný tón hlasu bez známek strachu nebo děsu. Jen tak budou děti smrt vnímat jako nevyhnutelný koncový bod, který následuje po dobře prožitém životě.
Související články
4. Vaše práce
Některé děti možná vědí, jakým zaměstnáním jejich rodiče vydělávají na živobytí. Ovšem jen hrstka z nich skutečně tuší, co které povolání obnáší a jaká je náplň práce. Nebojte se jim proto váš denní harmonogram vysvětlit a popsat. Poskytne jim to námět k tomu, jak do budoucna přemýšlet o své kariéře. Pokud navíc přidáte i nějakou zajímavou pracovní historku, například o tom, jak se pohybujete v řešení složitých situací, vaše dítě na vás bude moci být hrdé. Spolu s tím také dětem vysvětlete, že za práci dostáváte peníze, za které mu pak třeba kupujete dobroty nebo hračky. Je důležité, aby si dítě spojilo, že věci nejsou zadarmo, ale je třeba pro jejich získání něco udělat.
5. Vaše starosti a obavy
Je logické, že chcete děti chránit před svými obavami a starostmi a nekazit jim tak jejich dětství, které má být bezstarostné. Pokud ale jde o drobné každodenní starosti, ty klidně s potomkem sdílejte. Pomůžete mu ukázat, že problémy se dají řešit a že vždycky lze najít kompromis a nic není tak černé, jak se může zprvu zdát.