Abychom vám pomohli identifikovat pasivně-agresivní chování, přinášíme 5 nejčastějších příkladů. Ovšem způsobů, kterými se takový člověk projevuje, je mnohem víc. Jak je rozpoznat?
1. Ignorace
Tento způsob pasivně-agresivního chování je velmi specifický. Nedá se totiž jednoznačně určit, zda ho dotyčný aplikuje schválně, nebo se jedná o náhodu. Pokud vám však kolega již po nekolikáté neodpoví na pozdrav, nebo co víc, dokonce vám neodpovídá na otázky či emaily, je na místě zbystřit.
2. Manipulace
Velice nebezpečným projevem toxického člověka jsou jeho sklony k manipulaci. Jedinec má tendence překrucovat, co řeknete, nedělá mu problém vašim slovům dodat jiný význam, než jaký původně měla. Anglický termín pro toto je gaslighting, který vychází z názvu filmu Gaslight (Petrolejové lampy) z roku 1944. Pokud dlouhodobě budete čelit takovému chování, postupně začnete skutečně pochybovat o tom, zda skutečně nemá dotyčný pravdu.
3. Drobné urážky
Jestliže vás někdo uráží otevřeně, poznáte to okamžitě. Horší to ovšem může být s urážkami skrytými, které nejsou na první pohled zřejmé, u nichž může být obtížné rozpoznat, co jsou vlastně zač. Kolega nebo nadřízený může například předstírat, že vám skládá kompliment, ze kterého se později vyklube přestrojená urážka.
Příklad: Dostali jste email od svého šéfa, ve kterém vás chválí za dobře odvedenou práci. Vzápětí však dodá, že vaše kvality jsou „skoro tak dobré jako například Alžběty“ (o níž celá firma ví, že je to největší zmatkářka a její pracovní výkony i nasazení stojí za starou belu).
4. Přenos emocí
Nikdo nemůže být každý den jako sluníčko, horší dny potkají občas každého. Jenže jsou tací, kteří mají těch špatných dnů více, a ještě navíc mají tendence přenášet své emoce na druhé. Stěžují si na vše kolem sebe, vypichují jen ty špatné věci, každý pokus o legraci okamžitě negují. A vy najednou zjistíte, že máte také blbou náladu, aniž byste vlastně věděli proč.
5. Tvrdohlavost
Být tvrdohlavý může být v některých situacích prospěšným osobnostním rysem, zvláště pak, když je důležité zaujmout postoj a udržet si svou pozici. U pasivně-agresivního člověka je ovšem tvrdohlavost pouze způsob, jak někoho potrestat. Do krve tak bude hájit svůj názor a neuhne, i kdyby čert na koze jezdil. Přitom je jasné, že to dělá jen proto, že ví, že tím znepříjemňuje život ostatním, kteří ho musí poslouchat.
Jak se vypořádat s pasivní agresí?
S pasivní agresí se můžeme nejčastěji setkat na pracovištích, ale výjimkou není ani v partnerských vztazích a v přátelství. Vyvolává ji závist, žárlivost, skrytá porucha osobnosti anebo i některé léky, které můžou mít toto chování jako vedlejší účinek.
Bylo by hezké, kdyby stačilo dotyčného na jeho nevhodné chování upozornit a on by s ním přestal. Jenže tak to bohužel nefunguje. Takový člověk si své jednání do určité míry uvědomuje, ví, co dělá, a je schopen své činy i stupňovat. Nejlépe proto uděláte, pokud se rozhodnete jeho útoky zcela ignorovat a budete předstírat, že si ho nevšímáte. Je pravděpodobné, že ho to časem přestane bavit – nebude od vás totiž dostávat dostatečnou zpětnou reakci, která by živila jeho ego, a tudíž nebude důvod v chování pokračovat.
Zdroj: vlasta.cz 5 Immediate Signs Of A Toxic, Passive-Aggressive Person | YourTango