Výchova dětí se ve škole neučí a je na každém, jaký styl zvolí. Ovlivňuje nás přístup našich vlastních rodičů i naše vlastní osobnost a přístup k životu, sledujeme, jak to dělají ostatní rodiče v okolí, posloucháme podcasty s psychology či učiteli, police s knihami o výchově se v knihkupectví prohýbají. Je z čeho vybírat a kde se inspirovat.
A tak se stane, že žádné dvě maminky nejsou úplně stejné. Jedna se zaměřuje na zážitky a pobyt v přírodě, druhá si s dětmi neustále čte, hraje a rozvíjí je tímto způsobem. Jedna hodně řeší domácí stravu, druhá to pojímá volněji a klidně koupí příkrm. Pro jednu je důležité, aby měla stále naklizeno, druhá razí heslo „bordel v bytě, šťastné dítě“.
Jedna si zakládá na tom, že dětem nepouští televizi, a druhá jim v pět ráno klidně pohádku pustí, protože zkrátka ještě není připravena stát se animátorkou. Jedna důvěřuje lidem kolem sebe natolik, že jim svůj poklad svěří už v kočárku, druhá s tím otálí, a to půjde dítě pomalu k zápisu…
Zkrátka co maminka, to trochu jiný přístup. A někdy se v tom až ztrácíme a přestáváme poslouchat vlastní instinkt, takže zvolíme přístup k výchově až lehce extrémní… U kterých typů matek je to již za hranou a není divu, že dostaly svoje speciální pojmenování?
VIDEO: Rodiče lze rozdělit do nejrůznějších skupin. Najdete se?
1. Opatrná helikoptéra
Tento typ rodičovství a výchovy patří k nejznámějším a často se tak mluví o dnešních rodičích a matkách. Jsou to ti, kteří okolo dětí neustále krouží, snaží se monitorovat okolí, aby zachytili nebezpečí a mohli provést případné změny.
Tyto matky jsou úzkostnější a úzkost přenášejí i na děti, kterým nedají prostor. Ano, doba je možná nebezpečnější než dříve, ale děti potřebují svět kolem sebe prozkoumat svojí optikou. A že si odřou koleno? To k dětství patří a dítě se přece musí naučit padat a předvídat, co se může stát, půjde-li trochu do rizika.
2. Nejlepší kámoška
Jakmile zaslechnete, že se maminky snaží o kamarádský styl výchovy, zpozorněte. Budou vám tvrdit, že s dětmi jednají jako se sobě rovnými, protože děti jsou taky lidi a mají právo na to, rozhodovat se podle svého. Budou se chlubit, že zvolily cool výchovu à la Gilmorky, ale Lorelei a Rory existují jen v seriálu. A na rovinu, nezdá se vám, že tyto dámy měly trochu přehozené role?
Skutečnost je totiž bohužel občas taková, že se tyto maminky vyhýbají odpovědnosti za stanovení hranic. Dítě ale potřebuje mít komu věřit, spoléhá na to, že rodič bude ten rozumný, který mu ukáže, co je v pořádku a co ne.
Psychologové upozorňují, že jde o líné rodičovství dohnané do extrému. Nechat dítěti volnost? Ano. Ale mateřská role je v životě dítěte velmi důležitá.
3. Ambiciózní tygřice
Tygří matky jsou speciální skupinou maminek, které jsou orientované na výkon a úspěch. Že by si děti mohly jen tak hrát na písku, trávit čas u kamarádů nebo sledovat pohádku? V žádném případě. Je třeba se všestranně rozvíjet, tvrdě makat a být nejlepší.
Tygří matky mají obrovské ambice a kladou na své děti (pro jejich dobro) velké nároky. Hraním na hřišti ještě nikdo nedosáhl skvělé budoucnosti, nebo snad ano? Psychologové ovšem bijí na poplach, že taková výchova zapomíná na talenty jednotlivých dětí a budování sebevědomé osobnosti, protože se dětem neustále zdůrazňuje, že na sobě musejí makat a nejsou ještě „dost“. Říká se tomu také čínský styl výchovy.
4. Alternativní matka
Dělá to po svém, velmi často úplně jinak než ostatní. A to ve všech směrech. Často jsou to maminky, které se ve své mateřské roli zcela našly a vzhlédly, rozhodly se jí zasvětit veškerý čas a myšlenky.
Začíná to alternativním přístupem k porodu, mnohé se rozhodnou i pro porod domácí. Výrazně víc než ostatní řeší kojení, nošení, látkování, barefoot obuv apod. Když nezvolí domácí výuku, vybírají školky a školy např. waldorfského typu.
Na hledání alternativ není absolutně nic špatného, ale platí, že nic se nesmí přehánět.
Zdroj: vlasta.cz, merriam-webster.com, mommypoppins.com, purewow.com, psychologies.co.uk, idnes.cz/onadnes, maminka.cz