Nikdy není hotovo. I tak by se dal popsat vztah rodičů k dětem, který může v průběhu života narážet na různé překážky a neporozumění. Děje se to i v době, kdy jsou z potomků dospělí lidé – některé vztahy se potýkají s nedostatkem komunikace, ničí je konflikt z minulosti nebo nejasné vzájemné vymezení rolí. Naštěstí se to většinou dá zlepšit, jen to vyžaduje práci z obou stran.
A podobně jako kdysi malé děti toužily po tom, aby je rodiče chválili, povzbuzovali a různými způsoby dávali najevo, jak je mají rádi a jak jsou pro ně důležití, rodiče dospělých dětí by často také rádi slyšeli nějaká slova uznání. Třeba ta následující – samozřejmě s ohledem na to, co mají za sebou nebo co právě řeší.
VIDEO: Skřípe vám komunikace s vašimi dětmi? Podívejte se na video.
1. Řekni mi, co je ve tvém životě nového
Jednoduchý začátek konverzace, vlastně celkem banální, ale pro mnohé rodiče dospělých dětí to znamená hodně – protože jim tím dávají najevo, že se o ně zajímají a že je nepovažují za odepsané jedince, kteří už těžko zažijí něco zajímavého nebo nového. Podobnými dotazy dávají dospělé děti najevo, že je matky a otcové zajímají nejen jako rodiče, ale že jsou pro ně inspirativními osobnostmi.
2. Jsem vděčný za to, jak jste mě vychovali
Většina rodičů celý život pochybuje o tom, že zrovna jejich přístup k výchově byl dobrý a zda se jim podařilo děti vychovat dobře, ať už to znamená cokoliv. „Pokud si dospělé dítě váží toho, jak ho rodiče vychovali a jaká rozhodnutí kdysi učinili, a dokáže to vyjádřit, znamená to pro ně skutečně hodně,“ řekla pro webový magazín Huffington Post manželská a rodinná terapeutka Sarah Epstein.
3. Díky vám jsem si našel svoji cestu
Odborníci na psychiku mají jasno – pokud rodiče slyší, že jejich vedení pomohlo dítěti stát se nezávislým a najít si například profesní cestu, je to pro ně velmi silný moment. Mohou díky tomu získat oprávněný pocit, že jejich mnohaletá snaha a případné odříkání měly smysl.
4. Co byste udělali v mé situaci?
Zatímco v životě dětí a dospívajících funguje rodič do jisté míry jako jejich manažer, v dospělosti mnohé z nich o jejich rady nestojí a dokážou to dát nevybíravě najevo. Pokud tomu tak není, a dokonce se přicházejí poradit, může to naopak jejich vzájemné pouto jedině posílit. Kdo by nebyl rád, když někdo ocení jeho pohled na věc, nadhled a životní zkušenosti.
5. Jsem v životě moc spokojený
Vidět, že dítě vede dobrý život a cítí se v něm šťastně, naplňuje rodiče spokojeností a hrdostí na práci, kterou odvedli. Přestanou je sužovat případné pochybnosti, které do té doby mohli mít.
6. Líbí se mi, jaký máte vztah
Rodiče většinou potěší, když dospělé děti ocení, že jejich vztah vydržel dlouhá desetiletí a nerozpadl se jako mnoho jiných. Některé jejich postoje mohou synům a dcerám připadat staromódní, ale nejspíš jejich partnerství především obdivují.
7. Budu rád, když spolu něco podnikneme
Starší rodiče samozřejmě už nemají tolik energie jako kdysi, ale i tak mohou obě generace podnikat spoustu věcí, které jim přinesou nové společné zážitky, což jejich vztah posílí, a navíc to nejspíše přinese další nová témata k hovorům.
Spory o peníze nebo o výchovu
Někdy však komunikace mezi generacemi vázne, protože se například nepodařilo překonat některé spory z minulosti. Případně se rodiče ještě úplně nevyrovnali s tím, že jejich potomci dospěli.
„Obhájit si svoje názory a postoje často vyžaduje delší čas. Nečekejte, že si jednou se svými rodiči promluvíte a všechno bude jinak. Jste‑li přesvědčení, že změnu nastavení nebo komunikace ve vaší rodině potřebujete, vytrvejte. I za cenu občasných nepříjemnějších konverzací. Dlouho zaryté rodinné vzorce nejde změnit přes noc. Změna trvá měsíce a někdy i roky. A ano, někdy se stane, že se nezmění nikdy,“ vysvětluje terapeutka Jana Neuwirthová Šmýdová z portálu Psychologie.cz.
Vztahem dospělých dětí a rodičů se zabývají i výzkumníci, kteří hodnotí různé aspekty jejich vzájemného vztahu. Kromě toho, co hodnotí kladně, se například tato americká studie ptala na to, o čem naopak vedou spory. Nejčastěji jsou to finanční záležitosti, případně volba kariéry nebo výchova dětí.
Zdroj: vlasta.cz, pewresearch.org, huffpost.com