Ať už se rozhodnete hledat novou práci ve stejném oboru, založit vlastní podnik (ano, i po 50 to jde), nebo třeba jít na částečný úvazek, způsob, jakým přistoupíte k této další „kapitole“ svého života, je jediné, co skutečně můžete ovlivnit. Tohle byste měla mít na paměti.

VIDEO: Jak napsat strukturovaný životopis? Podívejte se na návod ve videu.

Zdroj: Youtube

Buďte pozitivní

Nejdůležitější věc, kterou můžete udělat pro znovunastartování své kariéry jakýmkoli způsobem, je cvičit pozitivní myšlení. Ovládejte svůj postoj. Vaše sebeúcta není spojená s popisem práce a jste mnohem víc než nějaká pracovní dovednost, kterou jste se naučili.

Připomeňte si všechny dobré věci, které můžete zaměstnavateli nabídnout – od konkrétních znalostí po životní zkušenosti, vyrovnanost, loajalitu a vyspělost.

Procvičujte pozitivní sebemluvu

Hodně spěte, cvičte a dobře jezte. Pokud ztráta zaměstnání změnila vaši rutinu, využijte tento volný čas na maximum tím, že zajdete do posilovny, zacvičíte si jógu, zajdete na online lekci nebo se začnete učit nějaký nový jazyk.

Pokud máte dynamický společenský život a zůstanete fyzicky aktivní, bude pravděpodobnější, že budete mít pozitivní myšlení, které vám poslouží při zkoumání vašich možností a formování nové kariéry.

Použijte svou síť kontaktů

Jednou z výhod starších pracovníků je to, že mají obvykle silné profesní sítě. Pokud si myslíte, že vaše práce může být ohrožena, nečekejte a začněte se znovu stýkat se svými bývalými spolupracovníky. Bude mnohem snazší požádat je o pomoc, pokud zůstáváte v kontaktu.

Buďte pozitivní a sebevědomá, ale nebojte se je požádat, aby vám dali vědět, pokud by se vyskytla nějaká nabídka práce, která by vás mohla zajímat. Když jim nic neřeknete, například co hledáte a že hledáte, nemůžou vám pomoci.

Přepracujte svůj životopis

Aktualizujte svůj životopis. Promluvte si s přáteli a bývalými kolegy a zeptejte se jich, co je třeba ve vašem životopise změnit. Získejte doporučující dopis od svého předchozího zaměstnavatele, než odejdete, v němž vyzdvihne váš přínos a charakter.

Nezapomeňte zdůraznit různé dovednosti nebo povinnosti, které jste převzali, v práci, kterou opouštíte.

Zjednodušte a zaměřte se na to důležité, vymažte některé staré informace, které jsou méně relevantní. Ujistěte se, že váš profil na LinkedIn je aktuální, a požádejte přátele a kolegy, aby vám tam přidali doporučení.

Měli byste také zvážit nahrání videa a zveřejnění na YouTube. Lidé se propojují online, takže překonejte strach a zkuste něco, co vás vytrhne z vaší komfortní zóny.

Neříkejte si, že jste „moc stará“

Když vám táhne na šedesát, víte, co chcete, znáte typy situací, ve kterých se vám daří a v nichž jste úspěšná – takže se neucházejte o práci, o které víte, že ji budete nenávidět, jen proto, abyste byla za každou cenu zaměstnaná. Při pracovním pohovoru mluvte upřímně o tom, v co doufáte, a také o tom, co můžete nabídnout.

Nemyslete si ani na minutu, že ‚jsem příliš stará‘ nebo ‚nevezmou mě, protože je mi skoro 60‘ – to není relevantní. Zjistěte, zda firemní kultura odpovídá vaší osobnosti a hodnotám. Myslete na sebe jako na „cenu“, kterou můžete vyhrát, a vaše sebevědomí bude zářit.

Myslete „mimo skříň“

Jeden z největších cílů mnoha žen kolem 60 let je větší finanční nezávislost. Proto můžete zkusit přemýšlet o svém vlastním podnikání. Pokud jde o podnikání, ženy po 50 mají spoustu výhod. Jsou vynalézavé, energické, s vynikajícími kariérními zkušenostmi, silnou sítí kolegů, přátel a kontaktů, kteří jim mohou pomoci identifikovat vhodné příležitosti.

Většina žen v této skupině se neřídí stereotypy a mají ochotu učit se, měnit se a ovlivňovat svět. Nenechte se tedy v tomto věku deprimovat ani se nebojte ztráty zaměstnání. Máte jedinečné schopnosti vytvořit si svůj vlastní svět a odrazit se od zklamání.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, sixtyandme.com, indeed.com