1. Hudba na vás působí jinak

Nemůžete poslouchat smutné písničky, protože vás rozpláčou, a veselá optimistická hudba vám naopak připadá nudná a nicneříkající? Anebo nemáte chuť poslouchat muziku vůbec, přestože jste ji dříve milovali? Pak je třeba zpozornět.

2. Už nejste tak velkorysí

Dříve jste se více zajímali o problémy lidí, možná jste dokonce přispívali na charitu. Ovšem jestliže se nyní přistihnete, že vás věnování svého drahocenného volného času pomoci potřebným, přátelům a rodině, i kdyby jen vyslechnutím jejich potíží, nikterak nezajímá ani nedojímá, může se jednat o skrytý projev počínající deprese.

3. Po spánku se necítíte svěží

Můžete spát 12 hodin a stejně se neprobudíte plni elánu a radosti do života. A přestože si třeba dopřejete odpolední spánek, cítíte se, jako by vás srazil náklaďák.

4. Věci vám nepřipadají tak vtipné

Nepamatujete si, kdy jste se naposledy pořádně od srdce zasmáli, až vám tekly slzy. Když se díváte na film, který vám dříve připadal vtipný, nyní vám připadá hloupý a nechápete, co se vám na něm vlastně dříve líbilo.

5. Jste podráždění

Podrážděnost je společně s hněvem vlastně diagnostické kritérium deprese, většina lidí si ho ale obvykle neuvědomuje. Pokud vás tedy rozčiluje všechno, co dělá váš manžel nebo manželka, v práci nemůžete vystát kolegy, a vaše děti vám připadají rozmazlené a nevděčné, může to být varovný signál.

6. Mění se váš vztah k jídlu 

Pro mnohé jídlo ztrácí na přitažlivosti a nic už není tak chutné jako dřív. Pro jiné se naopak jídlo stává jediným světlým bodem dne. Tito lidé trpí atypickou depresí.

7. Bolí vás tělo

Neustále vás bolí záda, klouby, krk nebo hlava, případně máte žaludek jako na vodě. Přetrvává konstantní pocit nepohody. Téměř se vám uleví, když přijde skutečná nemoc, jako například nachlazení nebo dokonce chřipka, protože konečně existuje důvod, proč se cítíte špatně.

8. Vaše kreativita se vytrácí

Někteří lidé jsou kreativní při ručních pracích, jiní při vaření, další při vyprávění vtipů a jiní při plánování výletů s překvapením pro svou rodinu. Ať už je vaší doménou cokoli, najednou máte pocit, že jste absolutně bez nápadu a nechápete, jak jste dříve mohli být studnicí inspirace.

9. Vzdáváte se své identity a aspektů svého života, které pro vás bývaly důležité

Možná jste se vždycky zajímali o cvičení, ale teď si myslíte, že trávit čas v posilovně je hloupost. Nebo jste dřív rádi vařili a bavili se s přáteli a teď vám připadá jako příliš mnoho práce uklízet, nakupovat a skákat kolem plotny, jen abyste mohli pohostit lidi, se kterými si vlastně ani nechcete povídat.

Pokud s vámi některé z těchto případů rezonují, je vhodné jako další krok zvážit, zda za změny ve vašich touhách, náladách a motivacích k životním radostem i povinnostem nemůže právě deprese. Situaci pomůže vyhodnotit zkušený terapeut, načež vám může nabídnout odbornou pomoc, kterou potřebujete.

Zdroj: vlasta.cz 11 Lesser-Known Signs Of Depression (That You Probably Missed) | YourTango

Související články