Když se řekne hyperaktivita, většina lidí si představí dítě, spíše kluka, který chvíli neposedí a na nic se pořádně nesoustředí. Může to tak být, ale ADHD – tak zní správné označení z anglické zkratky attention deficit hyperactivity disorder – postihuje i dívky a trpí jím i mnoho dospělých.

Může jít třeba o lidi hýřící nápady, kteří se dokážou pro něco skutečně nadchnout a pak se tomu věnovat bez ohledu na všechno ostatní, ale také o jedince, kteří neumějí věci dotahovat do konce.

Mohou často střídat práci, jsou nestálí ve vztazích, které jim komplikuje jejich impulzivita, mohou mít finanční problémy a potíže s organizací života i domácnosti.

VIDEO: Proč přibývá dospělých s ADHD? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

ADHD dospělým komplikuje život

Podle lékaře Pavla Theinera z Psychiatrické kliniky brněnské Fakultní nemocnice má potíže spojené s ADHD v dospělosti 40 až 60 procent z těch, kdo se nimi potýkali i v dětství. Část z nich to ví, protože už s nimi například rodiče diagnózu řešili, část nikoli.

Neznamená to však, že už nemá smysl správnou diagnózu řešit, naopak. I v dospělosti totiž existují možnosti, jak lidem díky lékům a terapii usnadnit život.

A zbavit je třeba problémů s prokrastinací, která v tomto případě nebývá humorným lenošením, ale může lidem skutečně vážně komplikovat život.

Lidé s ADHD totiž nejenže odkládají věci, na které je potřeba pro ně namáhavé soustředění, ale také jednání s úřady, placení daní a pojištění či třeba pokut.

Bohužel dostat se k odborníkovi, který dokáže ADHD diagnostikovat, není úplně jednoduché – odborníků na psychiku je málo, ne všichni navíc této problematice rozumějí.

Určitou možností je placená soukromá diagnostika v ceně pět až deset tisíc korun, ale i tady je třeba počítat s dlouhými čekacími lhůtami.

Stává se tak, že člověk dostane léky na deprese, protože některé projevy mohou být podobné, ovšem na hyperaktivitu platí jiné léky, které rovněž může předepsat psychiatr nebo neurolog. Nejlépe podle lékařů funguje kombinace speciálních léků a psychoterapie.

Nedá se to zvládnout bez léčby? „Spousta lidí s podobnými problémy žila a žije bez léčby, ale otázka je, za jakou cenu, jaké úsilí museli vynaložit, aby mohli fungovat, a zda vůbec mohli naplno využít svůj potenciál. Mnoho lidí s příznaky ADHD dokáže svůj hendikep kompenzovat a dosáhnout profesních úspěchů, větší šanci se prosadit mají také v práci, která není sešněrovaná rigidními pravidly a kde je možné uplatnit větší kreativitu,“ míní profesor Pavel Mohr z Národního ústavu duševního zdraví.

Podle něj praktik člověku mnoho neporadí, navíc stejně nemůže potřebné léky předepsat, na rozdíl například od antidepresiv. Lidem s ADHD pomáhají léky stimulující mozek, což je možná poněkud překvapivé, ale oni ve skutečnosti potřebují upravit přenos informací v mozku, nikoli ho utlumit.

Hyperaktivitou trpí až čtyři procenta dospělých

Hyperaktivních dospělých není zrovna málo. Světová zdravotnická organizace odhaduje výskyt potíží v populaci na tři až čtyři procenta, podle některých studií to je až osm procent, samozřejmě s různou mírou intenzity.

Dostat ADHD v dospělosti nejde, jde o vrozenou poruchu, ale mnohé dospělé k prozření přivede až stanovení diagnózy u jejich dítěte – zvláště typické je to pro ženy, protože u nich se až tak neprojevuje neklid fyzický, ale potíže se soustředěním a výdrží mívají stejné jako opačné pohlaví.

Poznáváte se? Mezi další projevy patří i to, že člověk s ADHD často působí dojmem, že neposlouchá, když mu něco říkáte. Ztrácí nejen pozornost, ale věci, často začne dělat jednu činnost, aby přešel k jiné, a k původní už se nevrátí.

Typická je také nadměrná hovornost, skákání do řeči a vyhrknutí odpovědi ještě před tím, než druhý člověk dokončí otázku.

Zdroje: vlasta.cz, cdc.gov, lidovky.cz

Související články