Tahle posedlost fyzickým vzhledem může mít za následek zneužívání steroidů, poruchy příjmu potravy, nadměrné budování svalů a také podstupování „zbytečných“ kosmetických zákroků.
Adonis jako vzor mužské krásy
Adonis je bůh z řecké mytologie, líčený jako ztělesnění mužské krásy. Údajně měl výjimečnou postavu, nad kterou ostatní muži žasli a o co také usilovali. Podle legendy byl tak dokonalý, že si získal lásku a pozornost královny Afrodity.
Nezdravá posedlost tělem
Adonisův komplex, kterým mohou trpět muži všech věkových kategorií, je nezdravá posedlost obrazem mužského těla, která se projevuje nespokojeností s vlastním tělem. Tahle nespokojenost se může proměnit v mentální anorexii, dysmorfickou poruchu nebo bulimii. To může mít za následek nízké sebevědomí, problémy s duševním zdravím či obsedantně-kompulzivní chování.
Autoři knihy „The Adonis Complex: The Secret Crises of Male Body Obsession“ nazvali tento komplex „svalovou dysmorfií“. Tento stav může podle nich snadno způsobit, že kdokoli jím trpí, může to velmi dramaticky ovlivnit každý aspekt jeho života.
Tlak na dokonalost
Kdo a proč tímto komplexem trpí? A kde jsou kořeny? Podle odborníků jsou na vině tlaky společnosti, které jsou vyvíjeny na muže, aby byli obrazem dokonalosti. Tyto tlaky vedou muže k tomu, aby o sobě pochybovali a byli nejistí, pokud jde o vlastní tělo. To, že komplexem trpí stále více mužů, je vidět i na zvyšujícím se zájmu mužů o nejrůznější zákroky plastické chirurgie. Za posledních několik desetiletí se estetické zákroky zvýšily o více než 28 procent, a zahrnují operace obličeje, zmenšení mužských prsou a liposukce.
Větší není vždy lepší
Mnozí muži chtějí držet krok s těmi nejdokonalejšími muži a jsou ochotni udělat cokoliv, aby jejich tělo bylo bezchybné. Velké procento těchto mužů, kteří jsou „fitness-minded“ trpí právě Adonisovým komplexem. Ze všech stran dostávají nererálné informace, které jim říkají, že „větší je lepší“, pokud jde o svaly. Ale i když tráví v posilovně více a více času, zredukují tělesný tuk a vybudují si svaly, nikdy nebudou se svou image spokojení, a dokonce se považují za fyzicky nedostatečné. Jaké příznaky vás mohou varovat, že trpíte tímto komplexem?
Jste přehnaně zaměření na fyzickou stránku
Lidé s Adonisovým komplexem vidí na svém těle každou vadu či chybičku. Jsou posedlí svou svalovou hmotou, procentem tělesného tuku a místo toho, aby viděli to hezké, co na jejich těle je, jsou zaměření na „vady“.
Máte nutkavou cvičební rutinu
Pravidelné cvičení je sice fajn, ale pokud na sebe až moc tlačíte, pokud jde o cvičební rutinu, tak už moc ne. Život je o rovnováze. Občas je dobré se zastavit a prostě si užívat přítomného života a věnovat se i jiným koníčkům. Pokud většinu vašeho volného času zabírá cvičení, asi máte problém.
Držíte restriktivní diety
Dělat si neustále starosti s tím, co a kdy jíte, je to cesta do pekla. Je jistě dobré jíst kvalitní a zdravé potraviny, nepřehánět to s kvantitou a mít vyvážený jídelníček, ale strávit celý den jen sledováním kalorií a vinit se za to, že jste si dovolili kousnout do čokolády, k zdravému životu nevede. Nemusíte pořád myslet na to, co jíte a bát se, že každé sousto nebo doušek, které zkonzumujete, se projeví na vašem těle.
Užíváte steroidy nebo jiné látky zvyšující výkon
Přidávání steroidů nebo látek, které zvyšují výkon, může být pro muže posedlého body image naprosto přirozenou věcí. To může vést ale k problémům, jako je vypadávání vlasů, vzniku cyst, abscesů, žluté pokožce či zažloutlému bělmu oči, ale také k poškození jater i mozku. Protože lidé s Adonisovým komplexem mají lehce pokřivený pohled na skutečnost, neuvědomují si, že tohle riziko za tu odměnu nestojí.
Máte tělesnou dysmorfii
Nezdravá posedlost tělem vás může vést k tomu, že pořád hledáte problémy, které ve skutečnosti neexistují. Vaše mysl vás nutí věřit, že vám něco chybí a že nejste dokonalí. Neustále se srovnáváte s ostatními, máte negativní sebevnímání a trpíte emocionálním a psychickým utrpením kvůli své neschopnosti mít se rád takový, jaký jste.
Můžete mít tendenci se společensky izolovat
Adonisův komplex je dvousečná zbraň, protože na jedné straně chcete, aby svět obdivoval vaši postavu, ale na druhé straně nikdy nemáte pocit, že jste dosáhli uspokojivé úrovně fyzické přitažlivosti, a tak se raději společensky stáhnete a uzavřete se do ulity.
Dá se komplex vyléčit?
Prvním krokem při řešení tohoto stavu je zjištění, že ho máte. Jakmile připustíte, že můžete trpět svalovou dysmorfií, je na čase vyhledat odborníka, který vám může pomoci. Obvykle zabírají kognitivně-behaviorální techniky, které nasměrují vaše myšlení k rozumnějším a dosažitelným fitness cílům. Uvědomte si, že tady nejsme proto, abychom soutěžili s ostatními. Dobrá zpráva ale je, že Adonisův komplex nemusí být trvalý a že se z něj můžete dostat. Když ovšem budete chtít.
Zdroj: Vlasta.cz yourtango.com