Jestliže se k bolestivé aftě přidá vysoká horečka, jinak než bez návštěvy lékaře to nepůjde, uvádí tato vědecká studie. My se však budeme věnovat té méně vážné variantě, se kterou si hravě poradí recepty našich babiček.
Čemu se s aftami vyhnout?
- kořeněným jídlům
- citrusům
- kávě
- alkoholu
- kouření
- žvýkačkám
Co na afty pomáhá?
Sůl a teplá voda
Jednou z nejstarších a nejúčinnějších metod je vyplachování úst solným roztokem. Stačí smíchat čajovou lžičku soli s teplou vodou a směs v ústech povalovat několikrát denně. Sůl pomáhá snižovat zánět a podporuje hojení.
Med a kurkuma
Med je známý svými antibakteriálními vlastnostmi, kurkuma naopak protizánětlivými účinky. Smícháním medu a kurkumy vytvoříte pastu, kterou můžete nanášet přímo na postižené místo. Tato kombinace pomáhá snížit bolest a urychlit hojení.
Šalvějový odvar
Šalvěj je bylina s léčivými vlastnostmi a její odvar může pomoci při mírných bolestech spojených s aftami. Stačí zalít špetku sušené šalvěje vroucí vodou a nechat několik minut louhovat. Odvar nechte vychladnout a poté s ním několikrát denně vyplachujte ústa.
Mátový čaj
I mátový čaj může pomoci zmírnit bolest spojenou s aftami. Čaj by vždy měl být připraven čerstvý. Ústa vyplachujte vlažným odvarem, nikde ne horkým.
Pár rad na závěr
- Afty se hojí v průměru osm až deset dní
- Dobu hojení mohou zkrátit pravidelné výplachy úst
- Dočasnou úlevu přinese cucání kostek ledu
- Hojení urychlíte bylinkovými čaji
- Zařaďte do jídelníčku probiotické jogurty
- Afty nikdy neškrábejte ani nekousejte
Zdroje: vlasta.cz, healthline, verywellhealth, vědecká studie