Jak se pozná agorafobie?

Ač nepatří mezi nejčastější fobie, umí znepříjemnit každodenní život nesmírně. Představte si, že nedokážete vyvenčit psa, dojít na nákup nebo dojet MHD do práce. To jsou totiž situace, kdy agorafobika přepadávají záchvaty strachu a paniky natolik silné, že se jim nakonec začne vyhýbat. Bojí se, že zkolabuje na ulici, že se ztrapní apod.

VIDEO: Co se děje v hlavě člověka se sociální fobií? Podívejte se!

Zdroj: Youtube

Typické příznaky agorafobie:

  • bolest na hrudi
  • strach, roztřesenost
  • potíže s dýcháním
  • závrať, motání hlavy
  • návaly horka či zimy
  • nevolnost
  • nadměrná potivost

Co tuto fobii způsobuje?

Čím je agorafobie způsobená, vědci přesně nevědí, ale shodují se, že bývá ve většině případů spojena s již existující panickou poruchou. Ta způsobuje krátké a intenzivní záchvaty strachu bez zvláštního důvodu.

Může se ale rozvinout i po prožití stresující a bolestivé situace, např. vyrovnávání se se smrtí blízkého člověka (spoiler alert: vzpomínáte na film Žena v okně?), zneužíváním či násilím zejména v období dětství. Vliv mohou mít i vrozené dispozice k reakci na větší zátěž nebo temperamentové vlastnosti.

Lze ji léčit!

Agorafobie se projevuje nejčastěji mezi 20. a 30. rokem, u každého trochu jinak, v reakci na trochu jiné situace. Zpočátku bojují lidé s pocity, že nezvládají běžný život, a obviňují sami sebe. Když zjistí, že jejich potíže mají odborný název a že existuje léčba, uleví se jim.

Základem je promluvit si s odborníky, s psychoterapeutem či psychiatrem, kteří doporučí jak medikaci a pravidelná sezení, tak případnou změnu životního stylu. Zároveň můžou poradit, jak zpracovat příznaky paniky v zárodku, jak se naučit zvládat stresové situace a vytvořit si podpůrné vzorce chování.

Nevyhýbá se ani slavným

Ve veřejném prostoru se pohybují dnes a denně, přesto vás možná překvapí, kolik slavných tváří přiznalo, že bojují s agorafobií. Herec Zac Efron, hvězda Muzikálu ze střední a Pobřežní hlídky, se svěřil, že mu nedělá dobře větší počet lidí na jednom místě a někdy je na tom tak špatně, že prostě neopustí domov. A se silnou agorafobii se svěřila i herečka Kim Basinger. I ona měla období, kdy nechodila ven, a pokud ano, vyčerpaly ji a znervózněly i zcela běžné činnosti. Nakonec se musela učit znovu řídit.

Zdroj: vlasta.cz, cpzp.cz, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, thenationalnews.com, people.com/movies

Související články