Studie ukazují, že i když pijete jednou za čas, ale hodně, zvyšuje se riziko kardiovaskulárních onemocnění a také mrtvice. „Varování není pro lidi, kteří pijí s mírou, tedy nepřekračují jednu sklenku pro ženy a dvě sklenky pro muže. Varování se týká lidí, kteří pijí příliš,“ varuje Amativa Dasgupta z McGovern Medical School v Houstonu a autor knihy The Science of Drinking. A pokud jde o přínosy abstinence, liší se člověk od člověka v závislosti na tom, jak velká změna od výchozího chování to je. Co se tedy stane s vaším tělem, když jste připraveni vzdát se alkoholu a pijete každý den?

Zdroj: Youtube

Po prvním dni…

První den je vždycky nejtěžší. Je to ale taky důležitý milník. Po 24 hodinách bez alkoholu se vaše tělo začne detoxikovat a můžete pociťovat abstinenční příznaky. Je důležité si uvědomit, že jsou pouze dočasné a obvykle během několika dní odezní. To se ovšem netýká lidí s těžkou závislostí na alkoholu, tak mohou být abstinenční příznaky závažnější, dokonce můžou vyžadovat lékařskou pomoc.

Po třech dnech…

Po třech dnech se pravděpodobně začnete cítit více sami sebou. Ti, kteří pili alkohol hodně dlouho a nadměrně, můžou pociťovat i nadále abstinenční příznaky a mohou mít dokonce halucinace a záchvaty.

Po jednom týdnu…

Po týdnu bez alkoholu se začne snižovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Alkohol totiž zvyšuje krevní tlak a přiměje srdce, aby pracovalo usilovněji. V nadcházejících týdnech se začnou „napravovat“, tedy čistit, i vaše játra.

Související články

Po jednom měsíci…

Měsíc bez alkoholu je už super úspěch. Většina fyzických abstinenčních příznaků by měla už ustoupit a měli byste se cítit méně úzkostlivě a mnohem pozitivněji. Jedna studie ukázala, že po 6 týdnech abstinence se objem mozku zvětšil v průměru o 2 procenta.

Po šesti měsících…

Po půl roce začnete sklízet ovoce. Riziko vzniku rakoviny se sníží a funkce jater se výrazně sníží. Budete mít taky více energie a vytrvalosti a možná si všimnete i toho, že vaše pokožka vypadá zdravěji.

Po jednom roce…

Gratulace. Po roce abstinence se sníží vaše riziko rozvoje všech typů onemocnění, hustota kostí se začne zvyšovat. Ovšem je důležité si uvědomit, že každý jsme jiný a každý tedy zažije po vysazení alkoholu něco jiného.

Jaké jsou další účinky vysazení alkoholu

  • Můžete se cítit šťastněji: Jednou z nejlepší věcí na vzdání se alkoholu je, že se můžete cítit mnohem šťastněji. Alkohol totiž může způsobovat nebo zhoršovat deprese, úzkosti a další problémy související s psychickým zdravím.
  • Můžete myslet jasněji: Alkohol totiž může způsobit změny v chemii mozku, což vede ke kognitivním problémům.
  • Můžete mít více peněz: Alkohol požívaný v nadměrném množství leze do peněz, takže když se ho vzdáte, pravděpodobně dost ušetříte.
  • Můžete žít déle: Abstinování může prodloužit život, protože snížíte riziko rakoviny a onemocnění jater.
  • Můžete být produktivnější: Jednou z možná neočekávaných výhod vzdání se alkoholu je to, že budete produktivnější. Alkohol totiž způsobuje únavu a sníženou motivaci, takže když přestanete pít, bude pro vás snazší dokončovat pracovní úkoly.
  • Můžete zhubnout: Když lidi chtějí zhubnout, vynechají sladká jídla nebo začnou chodit do posilovny, běhat či jezdit na kole. Ale alkohol je kalorický, jeho vyloučím můžete snížit hmotnost. Zvláště pokud jste si často dopřávali míchané alkoholické nápoje, v nichž je nejen cukr, ale taky tvrdý alkohol, který má více kalorií.
  • Můžete líp spát: Alkohol má sice relaxační účinek a zvýší schopnost usnout, ale na druhou stranu může negativně spánek ovlivnit. Podle studie zveřejněné v roce 2021 v Public Health Nutrition zvyšuje konzumace nadměrného množství alkoholu riziko, že budete trpět nespavostí, může vést také ke kratší době spánku a chrápání.
  • Můžete být méně dehydrovaní: Konzumace alkoholu zvyšuje naši produkci moči, což způsobuje, že zadržujeme méně tekutin. Pití i malého množství může mít dočasný diuretický účinek. „Alkohol způsobuje pokles hladiny antidierutického hormonu (ADH) a v důsledku toho ledviny produkují více moči a zadržují méně vody,“ říká Sal Raichbach z Ambrosia Treatment Center. „Když tedy přestanete pít alkohol, obnovíte hladinu ADH do přirozeného stavu a vaše ledviny vyloučí odpovídající množství vody,“ dodává lékař.
  • Můžete podpořit imunitu: Nadměrné pití alkoholu imunitnímu systému neprospívá a může snížit jeho funkci. Jak uvádí International of Molecular Sciences, je to mimo jiné proto, že alkohol negativně ovlivní rovnováhu střevní mikroflóry. A špatné zdraví střev může oslabit imunitu.
  • Můžete mít míně úrazů: Pití alkoholu zvyšuje riziko zranění, které může mít zničující dopad na život. Může mít za následek hospitalizaci a dokonce smrt.

Zdroj: Vlasta.cz/, verywellmind.com, healthline.com

Související články