Nemusí se nám to líbit, ale zpráva, kterou před pár týdny zveřejnila Světová zdravotnická organizace v prestižním vědeckém časopise The Lancet, to shrnuje jednoznačně: Neexistuje žádné bezpečné množství alkoholu, které by se dalo pít, aniž by to negativně neovlivnilo zdraví.
Alkohol zvyšuje riziko rakoviny
Týká se to například rizika rakoviny. Už dlouho se ví, že přemíra pití zvyšuje pravděpodobnost rozvoje některých typů nádorů. Není to však jen třeba rakovina jater, kterou si člověk představí ve spojení s těžkým alkoholismem.
Nejnovější dostupné údaje totiž naznačují, že polovina všech rakovin způsobených alkoholem v Evropě je způsobena umírněnou konzumací alkoholu – jde o méně než 1,5 litru vína nebo méně než 3,5 litru piva nebo méně než 450 mililitrů tvrdého alkoholu za týden.
Příklad? Týká se to například rakoviny prsu u žen. Pravda je, že riziko vzniku rakoviny se podstatně zvyšuje, čím více alkoholických nápojů člověk vypije.
Na kvalitě alkoholu nezáleží
Alkohol způsobuje nejméně sedm typů rakoviny, včetně nejběžnějších typů, jako je rakovina střev a rakovina prsu u žen. Etanol obsažený v alkoholických nápojích způsobuje rakovinu biologickými mechanismy.
Sloučenina se v těle rozkládá, což znamená, že jakýkoli nápoj obsahující alkohol, bez ohledu na jeho cenu a kvalitu, představuje riziko vzniku rakoviny. Jinými slovy, nepomůžete si, ani když si připlatíte za lehké víno a vyhnete se výčepní lihovině.
Červené víno je dobré na srdce?
Není to přitom zase tak dávno, co i čeští lékaři mluvili o tom, že například víno v menším množství prospívá zdraví – bílé víno mělo přispívat k pevnějším kostem, zatímco červené mělo chránit srdce.
Bohužel, ani tohle neplatí. Ve skutečnosti neexistují žádné studie, které by prokázaly potenciální příznivé účinky lehkého a střídmého pití třeba právě na rozvoj kardiovaskulárních onemocnění.
Čím méně pijete, tím je to bezpečnější
„Nemůžeme hovořit o takzvané bezpečné úrovni pití alkoholu. Nezáleží na tom, kolik vypijete – riziko pro zdraví pijáka začíná již od první kapky jakéhokoli alkoholického nápoje. Jediné, co můžeme s jistotou říci, je, že čím více pijete, tím je to škodlivější – nebo jinými slovy, čím méně pijete, tím je to bezpečnější,“ citovala Světová zdravotnická organizace ve své zprávě lékařku Carinu Ferreira-Borges, zastupující vedoucí oddělení pro Management nepřenosných nemocí a poradkyni pro alkohol a nelegální drogy v Regionální kanceláři WHO pro Evropu.
Jediná jistota je nepít
Stejně to vidí i čím dál víc odborníků v Česku. Například adiktolog Miroslav Barták z pražské Všeobecné fakultní nemocnice. „S užíváním alkoholu souvisí asi dvě stě diagnóz. Z některých je vliv alkoholu obrovský, jinde malý, jediná jistota tak je nepít alkohol vůbec,“ říká lékař.
Záleží také na tom, kolik člověku je. S přibývajícím věkem mohou zdravotní problémy nebo předepsané léky vyžadovat, abyste alkoholu ubrali nebo se mu úplně vyhnuli.
Někdy se mění i to, jak člověk alkohol snáší, stává se například, že se opilost objeví po menším množství pití než před lety. Také starší ženy jsou na účinky alkoholu citlivější než stejně staří muži.