Demence je vždy výsledek chorobného procesu a není normální součástí stárnutí. Pojem „senilní či stařecká demence“ je podle České alzheimerovské společnosti chybný a zavádějící. Stáří nepřináší kognitivní poruchu či demenci.

Co je Alzheimerova choroba

Nemoc narušuje tu část mozku, která řídí myšlení, paměť a jazykové schopnosti. Začíná pomalu a nenápadně a postupně se zhoršuje. Prozatím neexistují léky, které by dokázaly nemoc vyléčit, existují pouze medikamenty, které pokles kognitivních funkcí zpomalují.

Alzheimerova choroba postihuje všechny skupiny lidí. Není tedy pravda, že by častěji postihovala vzdělané osoby, nebo naopak osoby se základním vzděláním. Vyskytuje se nejčastěji u starších lidí, ale zasáhnout může i mladší osoby.

Zdroj: Youtube

Zdravý životní styl, menší riziko

Výzkumy ukazují, že až 40 procentům všech případů demence by se dalo předejít změnou životního stylu. „Existuje několik věcí, které můžete udělat a které možná Alzheimerovu chorobu nezastaví definitivně, ale mohou oddálit její nástup, případně zpomalit její progresi, pokud se nemoc rozvine,“ říká Ronald Petersen, který se zabývá výzkumem Alzheimerovy choroby. Podle něj a dalších výzkumníků funguje jako prevence následující „pětka“ vědecky podložených doporučení.

1. Pravidelné cvičení

Lidé, kteří pravidelně cvičí, mají podle studie z roku 2019, která byla zveřejněná v Psychol Med, menší pravděpodobnost, že onemocní demencí. Světová zdravotnická organizace doporučuje lidem starším 65 let provádět aerobní cvičení 150 a víc minut týdně. „Může to být 50 minut třikrát týdně nebo 30 minut pětkrát týdně, třeba energická chůze, plavání nebo jogging,“ říká Ronald Petersen. Pro optimální účinnost by aerobní cvičení mělo trvat aspoň 10 minut v kuse.

Nemůžete cvičit kvůli fyzickému omezení? Žádný problém. Počítá se cokoli. Některé studie ukazují, že i jednoduché aktivity, jako je například víc procházek, může snížit riziko demence o 60 procent.

2. Vyvážený jídelníček

To, že bude mít vliv také zdravá a vyvážená strava, není žádným překvapením. Podle studie z roku 2018 se ukazuje jako nejvhodnější středomořská strava, která je bohatá na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny. O nich je známé, že chrání mozek a zlepšují verbální a vizuální paměť. Patří sem ryby, čerstvé ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, olivový olej, ořechy a jiné druhy zdravých tuků. Omezit byste naopak měli maso a mléčné výrobky. Nejenže podpoříte mozek, ale dostanete pod kontrolu krevní tlak. Ukazuje se totiž, že k demenci a Alzheimerově chorobě mají větší sklony lidé s hypertenzí a cukrovkou.

3. Přestaňte kouřit

Podle Světové zdravotnické organizace kouření způsobuje poškození mozku, což vede k následnému poškození kognitivních funkcí. To platí zejména pro kuřáky nad 65 let.

4. Pijte s mírou (nebo vůbec)

Nárazové pití přispívá podle odborníků k demenci a je potřeba se ho vyvarovat. Ale mírná konzumace alkoholu (to znamená jedna sklenka alkoholu denně pro ženu a dvě pro muže) není podle studií spojená s vyšším rizikem Alzheimerovy choroby. „Obecně nedoporučujeme, aby lidé začali pít, pokud nepijí. Ale na druhou stranu, pokud pijete, buďte v tom skromní,“ radí Ronald Petersen.

5. Sociální a intelektuální angažovanost

Kromě cvičení a zdravé stravy prospějete mozku tím, že ho nenecháte v nečinnosti. Měli byste ho pořád zaměstnávat a to platí zvláště v pozdějším věku. Především udržujte sociální vazby a zapojujte se do intelektuálních aktivit. Sociální izolace je spojena s depresí a rychlejším úbytkem kognitivních funkcí, zejména u starších lidí.

Stručně řečeno, najděte si přátele, udržujte stará přátelství a zůstaňte aktivní. Čtěte, učte se nové věci, třeba nový jazyk, začněte luštit křížovky. To všechno zpomaluje zhoršování kognitivních funkcí a funguje jako prevence.

Zdroj: vlasta.cz beingpatient.com

Související články