Krevní test by měl přesně určit, zda má osoba s problémy s pamětí Alzheimerovu chorobu, a dokáže to prý až v 91 % případů. Což zní skoro jako science fiction. Zjištění vycházejí z nové studie, která byla zveřejněná 28. července 2024 v časopise JAMA a odborníci ji prezentovali na mezinárodní konferenci Alzheimer’s Association. Jsou prý posledním krokem ve vývoji levnějšího a jednoduššího testu na diagnostiku tohoto vážného onemocnění.
VIDEO: Co je Alzheimerova choroba a jak se projevuje. Podívejte se, jaké jsou příznaky.
Současné metody nejsou dokonalé
Lékaři v současnosti používají kombinace metod k testování Alzheimerovy choroby a dalších potenciálních příčin kognitivních nebo behaviorálních změn, které mohou signalizovat neurodegenerativní onemocnění.
Obvykle zahrnují podrobnou lékařskou anamnézu, přehled léků, rodinnou anamnézu, sociální anamnézu, komplexní neurologické vyšetření, různé neuropsychologické testování i magnetickou rezonanci. Pořád se to zdá ale málo, i proto lékaři volají po jednodušší a rychlejší diagnostice.
Nový krevní test
Test, který výzkumníci testovali na několika stovkách osob v primární i specializované ambulantní péči, se zaměřuje na zjištění hladiny určitého typu proteinu, který se hromadí a poškozuje mozek u pacientů s Alzheimerovou chorobou, a proteinu, který je považovaný za biomarker nemoci. Spolehlivost testu byla přes 90 procent, zatímco běžné testy mají spolehlivost kolem 60–70 %.
Spolehlivost, jednoduchost a účinnost
„Test je již dostupný v USA a pravděpodobně bude brzo dostupný i v mnoha dalších zemích,“ řekl neurolog Oskar Hansson, autor studie. Zpočátku se test bude používat hlavně na specializovaných klinikách a implementace pokynů a školení v primární péči může trvat přibližně jeden až dva roky.
Významný pokrok pro diagnostiku
Vědci uvedli, že jednoduchost a spolehlivost dělá z testu doslova pokrokový vynález, protože nabízí přímou metodu k vyloučení onemocnění v primární péči, na rozdíl od invazivních testů a návštěv mnoha lékařů, které vyžadují rozsáhlé screeningy a testy.
Vědci ale také uvedli, že krevní test by se měl použít pouze u lidí, kteří již vykazují příznaky kognitivního poklesu nebo ztráty paměti. Neměl by se používat k předpovědi, zda se u zdravého člověka může vyvinout Alzheimerova choroba. „Krevní test ještě není náhradou za současný komplexní diagnostický proces,“ dodal neurolog Joel Salinas.
Zdroj: vlasta.cz, health.com, nature.com, npr.org