Artritida se může objevit v jakémkoli věku, nejen v tom seniorském. Nejčastěji se projevuje mezi 35. a 55. rokem a je 3-4x častější u žen. Velmi významně ovlivňuje kvalitu života. Právě dnes je Světový den artritidy.
Rozdíl mezi artritidou a artrózou
Artróza je degenerativní poškození kloubů a artritida je aktivní zánět uvnitř kloubu, který se projevuje různě silnou bolestí kloubů, které "odmítají" spolupracovat.
Různé typy artritidy
V současnosti existuje více než sto různých typů artritidy. Je proto důležité určit, o jaký typ jde a začít včasnou a správnou léčbu. Mezi nejznámější patří psoriatická artritida, která postihuje lidi s lupénkou. U tohoto typu se v 75 procentech demonstruje i v podobě kožních projevů. Dalším typem je artritida neinfekčního původu, takzvaná reaktivní artritida. Jde o reakci těla na jiné infekční onemocnění, které probíhá i mimo postižený kloub někde v těle pacienta. Posledním typem je revmatoidní artritida, což je autoimunitní onemocnění, které způsobuje chronický zánět kloubů a chrupavek.
Bolesti a otoky na rukách
Artritida se projevuje bolestí kloubů a otoky, zejména v prstech na rukách a nohách. Dalšími projevy může být brnění, necitlivost či špatné hojení kloubních zranění. Zánětlivý proces může vést i k poškození kostí a chrupavek, což omezuje pohyblivost kloubů. Revmatoidní artritida postihuje klouby na obou stranách těla, jako jsou obě ruce, obě zápěstí nebo obě kolena. Tato symetrie ji pomáhá odlišit od jiných typů artritidy. Projevuje se také ranní ztuhlostí.
Léky, lázně i strava
Klíčovou roli hraje prevence. Nemocné klouby potřebují odpočinek, ochranu a správnou polohu. Důležitý je také pohyb, hlavně chůze, jóga nebo plavání. Neméně důležitá je i strava. Jídelníček by měl obsahovat dostatek ovoce a zeleniny, omezit byste měli červené maso, mléčné výrobky, rafinovaný cukr i nadměrné množství soli. Vhodné jsou ryby a lněná semínka.
Skvělou preventivní volbou může být i lázeňská léčba. Velmi pozitivní vliv na nemocné klouby mají minerální koupele, rašelinové zábaly či cvičení ve vodě. „Lázeňské hotely například v Mariánských lázních nabízejí individuální programy sestavené na míru potřebám pacientů s artritidou. Naším cílem je nejen léčit příznaky artritidy, ale taky zlepšit pacientům kvalitu života,“ říká lékařka Růžena Vaňková. Artritida se léčí obvykle protizánětlivými léky, nejdůležitější je ale hlídat si váhu, hýbat se a zaměřit se na dostatek spánku a redukci stresu.
Revma se vyléčit nedá
Bohužel v případě revmatoidní artritidy je léčba horší, jde totiž o nevyléčitelnou nemoc. Lékař může nemocným předepsat léky na zmírnění bolesti kloubů, otoky a záněty. Dále se předepisují kortikosteroidy či antirevmatika. V dnešní době se tento typ artritidy léčí biologickou léčbou, která blokuje činnost určitých buněk. Léčba je na celý život a zahrnuje i rehabilitaci a změnu životního stylu.
Zdroj: vlasta.cz webmd.com Arthrosis vs. Arthritis: What’s the Difference? (healthline.com)