S artroskopií mají častou zkušenost zejména sportovci a lidé fyzicky aktivní. Nezřídka právě oni totiž mívají problémy s klouby, zejména koleny, rameny, kyčlemi či lokty a zápěstí. Právě na těchto místech se artroskopie provádí nejčastěji.
VIDEO: Nácvik chůze ze schodů po artroskopii kolene BEZ BOLESTI
Šetrná metoda, která nebolí
Artroskopie je dnes považovaná za samozřejmou a nepostradatelnou ortopedickou metodu. Je to výkon, při němž lze pomocí optiky sledovat stav sliznic, chrupavky v kloubech, vazů, menisků a dalších. To rentgen ani CT či MR neumožňují.
Jak artroskopie probíhá
Artroskopie se provádí v šetrné celkové nebo lokální narkóze. Při této metodě se zavádí dovnitř kloubu pomocí několika centimetrových řezů do kůže a podkoží, artroskop vybavený optikou a miniaturní kamerou. Artroskop zpracovává obraz a převádí jej na monitor, kde operatér sleduje oblast, kterou vyšetřuje.
Výhody artroskopie
Optika, která je uvnitř artroskopu, se může posunovat a otáčet, takže se operatér dostane do všech kloubů a lépe vidí, než kdyby se kloub otevřel při běžné operaci. Zákrok je šetrný a trvá zhruba půl hodiny až hodinu.
Jak dlouho budete v nemocnici
Artroskopie může probíhat ambulantně, kdy zhruba 2 hodiny po zákroku můžete odejít domů (s doprovodem samozřejmě). Dle uvážení operatéra dostanete nízkomolekulární hepariny na ředění krve, které se píchají do břicha asi deset dnů. V některých případech však v nemocnici po artroskopii zůstanete, ale hospitalizace trvá obvykle jeden až dva dny.
Za jak dlouho se vše zahojí - rekonvalescence
V případě, že šlo o jednoduchou artroskopii, budete jeden až dva týdny chodit s berlemi (v případě kolena), pracovní neschopnost je obvykle 2-4 týdny. Po artroskopii ramena počítejte s ortézou zhruba na 4 týdny. Po artroskopii by měla následovat intenzivní rehabilitace, aby se posílily svaly obklopující kloub a zabránilo se zjizvení okolních tkání. Cílem je obnovit stabilitu, rozsah pohybu a sílu kloubu.
Zdroj: vlasta.cz, nemocnice-beroun.cz, webmd.com