Stejně jako máme odlišně velká chodidla, uši, oči či zakřivené prsty, určitou asymetrii můžeme pozorovat i u poprsí. Spoustě ženám však tento jev snižuje sebevědomí a do každodenního života přináší nemálo otazníků a nepříjemných situací. V mnoha případech navíc nejde pouze o rozdílnou velikost poprsí, ale také o různý tvar, či dokonce jiné postavení prsních bradavek. 

Tyto odlišnosti mohou být pro ženu velmi choulostivé, jelikož lidská mysl považuje symetrii za klíč ke kráse. Je však důležité zmínit, že se jedná o zcela přirozený jev. Pojďme si nyní vysvětlit, co nesouměrnost ovlivňuje a co vlastně nesouměrná prsa znamenají.

1. Hormonální změny

To, že se jeden prs vyvíjí rychleji než druhý, ovlivňují hormony a hormonální změny, kterými mladé dívky procházejí v pubertě. Někdy se rozdíly časem srovnají a ňadra se dovyvinou do stejné velikosti, někdy ne.

2. Cystická prsa

Za asymetrii mohou i takzvaná cystická neboli hrudkovitá prsa. V takových ňadrech rostou nezhoubné útvary, které mohou být způsobeny poraněním vyvíjejícího se prsu, nebo genetickým sklonem k vláknitějším prsům.

3. Rakovina prsu

Ve vzácných případech mohou být náhlé změny velikosti prsou ukazatelem rakoviny. Jedná se však o ne příliš častý jev. Ani tak ale nikdy neuškodí vyšetření u lékaře.

Sečteno a podtrženo, pokud máte nerovnoměrná prsa, patříte k naprosté většině populace. Neznamená to, že jste méně žádoucí, nebo že vypadáte směšně. Taková prsa jsou vaší součástí stejně jako jakákoli jiná část těla a zaslouží si veškerou lásku, kterou můžete projevit.

Řešením je vhodná podprsenka i operace

Pokud by vám ale asymetrie přesto v životě překážela, či jste se za ni styděla, řešit se dá. V první řadě vhodnou podprsenkou. Pro co nejpřirozenější efekt přizpůsobte její velikost vždy většímu prsu, abyste s místem v podprsence u menšího prsu mohla dodatečně pracovat – například ho vyplnit vycpávkou, kterou seženete v galanterii, či více stáhnout ramínko. Nezapomínejte, že velkou roli hraje i střih podprsenky.

Pokud kamufláž kvůli velkému rozdílu nezabírá, a vy se kvůli tomu trápíte, problém s asymetrií lze řešit i plastickou operací. Mezi nejčastější zákroky patří zmenšení poprsí, zvětšení poprsí, modelace poprsí nebo lifting prsních dvorců.

O operaci byste měla přemýšlet zejména tehdy, pokud vám rozdílná velikost poprsí způsobuje zdravotní komplikace, jako například bolesti zad, skoliózu a jiné, nebo jestliže se negativně podepisuje na vašem duševním zdraví. Zákrok probíhá v celkové anestezii a jedná se o poměrně velký zásah do těla, proto je vhodné se o úpravě předem poradit s odborníkem.

Zdroj: vlasta.cz What It Really Means If Your Boobs Are Uneven | YourTango

Související články