Možná už jste někdy slyšeli o tom, že úlevu od úporného svědění může přinést jogurt. Mezi méně známé prostředky patří esenciální oleje nebo třeba jablečný ocet. Někdo používá dokonce také česnek.

Přírodní medicínu můžete vyzkoušet, i když máte po ruce příslušné léky a krémy, ale chcete se vyhnout chemii – třeba to tentokrát bude stačit.

1. Řecký jogurt

Probiotika mohou zabrat proti bakterii Candida albicans, která je častým původcem vaginálních zánětů. A čerstvý jogurt je probiotik plný, díky čemuž může při vaginálním užití přispět k tomu, aby se v pochvě obnovila zdravá mikroflóra. Jogurt musí být bílý, ovocný nebo slazený by naopak prospěl kvasinkám.

Studie z roku 2015 dokonce zjistila, že dobře zabírá kombinace jogurtu a trošky medu, zejména na teprve se rozjíždějící infekci. Pokud trpíte chronickým sklonem k vaginálním zánětům, může vám prospět také pravidelná konzumace jogurtu.

VIDEO: Jak na správnou intimní hygienu? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

2. Esenciální oreganový olej

Chcete-li zmírnit kvasinkovou infekci, zkuste oreganový olej vyrobený z divokého oregana – jeho účinek na potírání kvasinkové infekce se prokázal například díky této studii.

Smíchejte tři až pět kapek esenciálního oleje s malou sklenkou nosného oleje, jako je olivový nebo mandlový olej, a masírujte jim zvnějšku podbřišek, nikdy jej – ani takto zředěný – nepoužívejte vnitřně. Do vaginy lze aplikovat pouze oreganový, nikoli ale esenciální oreganový olej.

3. Kokosový olej

Kokosový olej může rovněž přinést úlevu při kvasinkové infekci, aplikuje se přímo na postižené místo, ale je potřeba používat olej v co nejlepší biokvalitě.

4. Tea tree oil

Esenciální olej, o kterém se traduje, že hubí viry, bakterie i plísně, podle výzkumů to však platí zejména o plísních. Výzkum z roku 2016 naznačuje, že dobře funguje kombinace probiotik a vaginálních čípků obsahujících olej z čajovníku. Pokud nemáte čípky s tea tree olejem, musíte ho vždycky hodně zředit, hodí se k tomu třeba kokosový olej. Do směsi můžete namočit tampon a ten vložit do pochvy.

5. Jablečný ocet

Jedním z populárních léků na kvasinkovou infekci je koupel ve vodě s jablečným octem. Přidejte půl šálku jablečného octa do vlažné vany a dopřejte si dvacetiminutovou koupel. Je to lepší než snažit se zbavit zánětu pomocí výplachu jablečným octem, protože proud vody vyplavuje i prospěšné bakterie.

6. Česnek

Tohle ještě není úplně prozkoumaná oblast, ale podle studií, jako je třeba tahle, může česnek účinně omezovat množení Candidy albicans. Nicméně neaplikujte ho vnitřně, ale jezte víc jídel, která ho obsahují. Funguje to tedy spíše jako prevence než okamžitá úleva při akutních potížích.

Je pravda, že můžete narazit na doporučení ke vkládání stroužků česneku do vaginy, ale to se doporučit nedá, protože to může být bolestivé a způsobit místní poškození sliznice.

7. Peroxid vodíku

Peroxid vodíku je antiseptikum, které dokáže zabíjet bakterie a kvasinky.  Některé ženy přísahají na lokální použití peroxidu, když dostanou kvasinkovou infekci. Nepoužívá se přímo, ale například do koupele, do vaginy by měl běžný tříprocentní roztok přijít jedině zředěný v poměru jedna ku jedné s vodou. Je fér tu uvést, že jeho efekt zatím nepotvrdil žádný výzkum.

8. Vitamin E

Někteří lékaři doporučují vitamin E při určitých typech zánětů pochvy, protože pomáhá zmírnit zánět způsobený Candida albicans. Koukněte se po čípcích s vitaminem E, pokud jste začala trpět častými záněty v období kolem menopauzy – tehdy k jejich vzniku přispívá oslabení vaginálních stěn kvůli snižujícím se hladinám estrogenu. A právě tady může éčko pomoci.

Zkuste také změnit jídelníček

Pokud máte sklony k častým vaginálním zánětům, zvažte i úpravu jídelníčku. Kvasinkám prospívá vysoká konzumace cukru, proto možná stojí za to, ho ubrat. Stejně jako byste měli jíst méně kynutého pečiva nebo třeba chleba a pít méně alkoholu. Naopak přidejte bílý jogurt a zeleninu.

Pokud přírodní medicína ani případné volně prodejné léky nezaberou, je potřeba problém opakujících se nebo vleklých vaginálních zánětů řešit s gynekologem.Dle diagnózy je pak žena i její partner léčen odpovídající terapií, ať již lokální, či celkovou. Moderní možností je použití gynekologického laseru. Při ošetření laserem jsou eliminovány patologické kmeny a dochází k obnově poševního prostředí fyziologickými kmeny, říká gynekoložka Petra Filová.

Ošetření je podle ní nebolestivé a většinu potíží vyřeší bez nutnosti opakování. Je však dobré, aby žena pak například dbala na vyvážený jídelníček či aby použila přípravky přispívající k obnově přirozené mikroflóry.

Zdroj: vlasta.cz, medicinenet.com, medicalnewstoday.com, healthline.com