Studená voda

Spálení sluncem je v podstatě zánět kůže. Jedním z nejjednodušších způsobů léčby je proto ochlazení postiženého místa. Ideální je studená voda. Dopřejte si sprchu, nebo i koupel, ale vždy dbejte na svůj zdravotní stav, abyste si nezpůsobili teplotní šok. Vyhněte se také přímé aplikaci ledu, který by spálené pokožce způsobil ještě větší poškození. Stejně tak může citlivou kůži dráždit i chlorovaná voda. Přehřátí a spálení ovšem můžete předejít už během slunění, a to pravidelným natíráním opalovacím krémem ,ochlazováním ve vodě a pobytem ve stínu přes nejexponovanější hodiny.

Zdroj: Youtube

Jedlá soda a ovesné vločky

Zklidnit pokožku a snížit podráždění může pomoci také ovesná koupel. Připravíte ji přimícháním několika vrchovatých lžic jedlé sody a asi šálku ovesných vloček do studené lázně, v níž vydržíte ponoření po dobu 15-20 minut. Po koupeli kůži nedrhněte, ale jemně ji osušte ručníkem.

Aloe vera

Pokud doma nemáte rostlinu aloe vera, rozhodně byste si ji měli pořídit. Dokáže totiž doslova divy! Obsahuje látku zvanou aloin, která snižuje zánět. A co víc, zvlhčuje pokožku a zabraňuje loupání. Gel této sukulentní rostliny ale využijete na mnohé další zdravotní neduhy, od žaludečních nevolností po infekci ledvin.

Heřmánkový čaj

O heřmánkovém čaji se ví, že zklidňuje mysl. Stejně účinně ale dokáže ukonejšit i spálenou pokožku. Jak na to? Uvařte šálek čaje a nechte ho vychladnout. Poté do něj namočte žínku a přiložte ji na postižené místo. Pozor! Heřmánek nepoužívejte, jestliže jste alergičtí na pyl.

Ocet

Názory na použití octa na spáleniny se liší a zkušenosti jsou různé. Zatímco jedni si ho chválí a říkají, že studená koupel se dvěma šálky octa je na spáleniny zázračná, druzí ho zatracují s tím, že jeho vysoká kyselost vše jen zhoršuje. Pokud si troufnete, zkuste tuto kúru sami. Pro začátek ale doporučujeme jen na menší spáleniny.

Pitný režim

Spálená pokožka bojuje s poškozením, a tak potřebuje vlhkost, kterou ztratila během pobytu na slunci. Zaměřte se proto na dostatečný pitný režim v podobně nejlépe čisté neperlivé vody či vychlazených bylinkových čajů. Za navýšení tekutin vám poděkuje nejen pleť, ale i zažívání a celkový zdravotní stav.

Volné oblečení

Kůže je největším orgánem těla, proto je dobré dát jí prostor, aby se mohla uzdravit z traumatické epizody spálení sluncem. V oblékání bychom proto měli volit volné kousky, které se ke kůži nepřilepí. Ideální jsou přírodní vlákna jako bavlna nebo bambus.

Hydratační krém

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou po úvodním ošetření můžete udělat, abyste zabránili loupání pokožky, nebo ho alespoň omezili na minimum, je pravidelně na postižená místa nanášet hydratační krém. Sáhněte po nějakém bez vůně a barviv, například pro citlivou pokožku, abyste se vyhnuli dalšímu zbytečnému dráždění.

 Protizánětlivý lék

Je spálení hodně bolestivé? Z nejhoršího vás dostanou nesteroidní protizánětlivé léky, například ibuprofen, které utlumí bolest a zmírní zánět.

Zdroj: vlasta.cz Sunburn Remedies | Home Remedies for Sunburn (healthline.com)

Související články