Slepičí vejce mohou mít různé barvy skořápek, nejčastěji se v obchodě můžeme setkat s hnědou nebo bílou barvou. Ale slepice můžou snášet i béžová, červená nebo tmavě hnědá vejce. Jak je to možné?

Zdroj: Youtube

Barva skořápky závisí na plemeni slepic

Odpověď je jednoduchá – barvu skořápky určuje genetika, tedy plemeno kuřete. Některé druhy slepic snášejí vejce s bílou skořápkou, zatímco jiné s hnědou skořápkou. A existují i plemena, která snášejí modrá nebo modrozelená vejce.

Různé barvy vaječných skořápek pocházejí z pigmentů, které slepice produkují. Vaječné skořápky se můžou lišit barvou u stejného plemene.

Barvu ovlivňují i jiné faktory

Kromě genetiky má na barvu skořápky vliv taky věk slepic. Například starší slepice, které snášejí hnědá vejce, mohou snášet větší a světlejší vejce. Dokonce i prostředí (zejména klima) či úroveň stresu můžou do určité míry ovlivnit barvu, takže vejce pak mají světlejší nebo naopak tmavší odstín. Hlavním faktorem je ale vždy plemeno.

Hnědá vejce nejsou zdravější ani výživnější

Barva skořápky nemá žádný vliv na výživové složení vajec. Všechna vejce jsou nutričně podobná, bez ohledu na velikost nebo barvu. Všechna tedy obsahují stejné množství vitaminů, minerálů a vysoce zdravých bílkovin.

Hnědá vejce tedy nejsou zdravější, i když bývají dražší. Důvodem je fakt, že cena potřebná k výrobě hnědého vejce je vyšší, protože plemena slepic snášejících hnědá vejce, jsou větší než ty, které snášejí bílá vejce, a sežerou tedy více krmiva.

Co ovlivňuje nutriční složení vajec

Barva skořápky nehraje ve výživových hodnotách žádnou roli, ne všechna vejce ale chutnají stejně. Chuť vajec může ovlivnit druh krmiva, které slepice jí, stejně tak prostředí, v němž se slepice chovají.

Podle jedné studie slepice krmené stravou bohatou na omega-3 mastné kyseliny, produkují vejce s vyšší hladinou těchto kyselin. Stejný účinek byl zjištěn u vitaminu D, pokud kuřata jedí více krmiva obohaceného vitaminem D.

Domácí, volný nebo klecový chov?

Strava slepic, které chováte doma, není stejná jako strava běžně chované slepice, což samozřejmě ovlivní chuť vajec. Navíc, čím déle vejce skladujete, tím je pravděpodobnější, že nebude chutnat tak dobře, jako vejce čerstvě snesená.

Vejce domácí neprocházejí zpracováním ani dopravou, takže obvykle končí na vašem talíři rychleji než vejce koupená v obchodě. Proto mohou chutnat líp.

Zdroj: vlasta.cz, pharmeasy.in/blog, healthline.com, medicalnewstoday.com

Související články