Co je to bolest kloubů?

Někdy může být bolest kloubů projevem zvýšené fyzické aktivity. Jestliže je ale nesnesitelná a dlouhotrvající, můžeme hovořit o vážnějším problému. Celkově bolest kloubů vzniká z různých příčin. Ty závisejí především na věku člověka. U starších jedinců můžeme hovořit o opotřebení kloubu, kdy dochází ke změně struktury chrupavky a jejího okolí. Přestože jsou tyto změny nezvratné, rezignovat nemusíme. Jak si tedy ulevit od bolesti?

Zdroj: Youtube

Úprava jídelníčku a pohyb

Zřejmě ta nejzákladnější rada, která může při bolesti kloubů pomoci, je úprava jídelníčku. Zařadit bychom měli potraviny, které jsou bohaté na vápník, vitamin C a vitamin D, a to kyselé zelí, kapustu, květák, špenát, pórek, celer, lískové a vlašské ořechy, rozinky, mák nebo sezamové semínko. Omezit bychom naopak měli uzeniny, tavené sýry a sladkosti. Z nápojů je vhodné popíjet zelený čaj, který působí jako prevence proti řídnutí kostí.

Pokud jíte zdravě, a přesto vás bolí klouby, zvyšte svou denní fyzickou aktivitu. Jezdíte do práce autem nebo městskou hromadnou dopravou? Zkuste si vyčlenit alespoň dva dny v týdnu, kdy půjdete po svých. Odpolední procházka vám neuškodí a klouby vám naopak poděkují. Doma také můžete vyzkoušet různé protahovací cviky. Máte v domě výtah? Zapomeňte na něj a čas od času šlapejte do schodů. Klouby se tím krásně promažou a vy pocítíte úlevu.

Eukalyptový olej

Pečovat o své klouby ale můžete i zvenku, a to eukalyptovým olejem, který má protizánětlivé a analgetické účinky. Pomáhá nejen zmírnit zánět, ale také ulevuje od bolesti spojené s onemocněním kloubů a pohybového aparátu.

TIP: Smíchejte 8 až 10 kapek eukalyptového oleje s přibližně stejným množstvím mátového oleje a přidejte 3 až 5 čajových lžiček olivového oleje. Směs poté několikrát denně aplikujte na bolavé místo.

Skořice

Skořice pomáhá zmírnit záněty v našem těle a podle vědecké studie má blahodárné účinky i na bolesti kloubů, především artritidu. Příprava domácího lektvaru je jednoduchá. Smíchejte 1 šálek horké vody se 2 lžičkami medu a 1 malou lžičkou skořicového prášku. Tuto směs pijte dvakrát denně, doporučuje se ráno i večer.

Listy zelí

Zelí je odpradávna považováno za babský lék. Naše babičky ho často používaly, když je po celodenní práci na poli bolely klouby. Jak uvádí vědecká studie, zábaly z listů zelí jsou obzvláště účinné při léčbě osteoartrózy. Listy zelí totiž obsahují protizánětlivé i analgetické účinky a dokážou nás během několika minut zbavit bolesti.

Jak zábal co nejlépe připravit? Listy zelí položte na prkénko a nožem postupně vyřízněte silné části. Válečkem na pečení přejeďte několikrát dokola po každém listu, aby se uvolnila šťáva. Poté listy zabalte do fólie a vložte na několik minut do trouby, aby se zahřály. Poté je přiložte na bolavý kloub a ovažte zdravotnickým obinadlem, aby se teplo udrželo. Nechte působit alespoň hodinu. Zelný zábal zopakujte třikrát denně.

Zdroje: vlasta.cz vědecká studie veryvellhealth.com goodhousekeeping

Související články