V některých případech může být bolest pod levým prsem zcela neškodná (a také to tak bývá), jindy ale může signalizovat zásadní zdravotní problém. Zde je několik možných důvodů, proč pociťujete bolest pod levým prsem, a kdy byste měli raději vyhledat lékařskou pomoc.
Bolest svalů
Pokud jste intenzivně cvičili, pak je zcela normální občas pociťovat mírné fyzické nepohodlí. Možná jste makali až příliš, takže pokud cítíte bolest pod levým prsem po cvičení, které bylo zaměřené na hrudník, třeba s činkou a podobně, je velká šance, že vás prostě jen bolí svaly. Oblast může být citlivá na dotek a můžete ji vnímat jako tupou bolest.
Taková bolest by měla během několika dnů zmizet. „Pomůže odpočinek nebo aplikace horké nebo studené vody jako obklad. Použít můžete i volně prodejné krémy či gely s protibolestivými a protizánětlivými účinky,“ říká lékařka Samantha Nazareth.
Reflux jícnu
Znáte ten nepříjemný pocit, kdy vás to pálí v levé a střední části hrudníku? Obvykle jde o takzvaný reflux, k němuž dochází tehdy, když kyselina proudí ze žaludku zpět do jícnu. „Reflux může způsobit nevolnost, kašel nebo kyselou či hořkou chuť v ústech,“ říká Samantha Nazareth. Obvykle se objevuje po jídle nebo když jste ve stresu, horší to je i tehdy, když ležíte.
Může trvat několik minut nebo hodin. „Pomůže volně prodejný lék antacidum i změny ve stravování. Nejíst tři hodiny před spaním a vyhýbat se potravinám, které reflux zhoršují, jako je káva, kořeněná jídla, alkohol či tučná jídla,“ říká kardioložka Jayne Morgan.
VIDEO: Jak řešit reflux a pálení žáhy. Podívejte se
Kostochondritida
Tohle složité slovo znamená zánět v chrupavce, která spojuje žebra s hrudní kostí (oblast známá jako kostochondriální kloub). Bolest obvykle postihuje spodní hrudní koš, může být tupá a intenzivní, pokud se dotknete zmíněné oblasti nebo se zhluboka nadechnete či zakašlete. Není zcela jasné, proč se to u některých lidí rozvine, příčinou může být zvedání těžkých břemen nebo náročné cvičení či nemoc. Bolest obvykle sama odezní.
Zánět pohrudnice
Pokud při hlubokém nádechu cítíte ostrou a bodavou bolest na hrudi pod levým prsem, je pravděpodobné, že to může být zánět pohrudnice. Bolest může být doprovázená virovou infekcí nebo může být důsledkem poranění hrudníku nebo zápalu plic. V takovém případě byste zřejmě měli i horečku a kašel. Pokud je zánět pohrudnice způsoben virem, může po pár dnech bolest odejít, pokud jde o bakteriální zápal plic, bolest bude přetrvávat, dokud nebude pneumonie léčená.
Hiátová neboli jícnová kýla
Hiátová kýla bývá vzácnější příčinou bolesti pod levým prsem. Dojde k ní, když se horní část žaludku vyboulí přes bránici, která odděluje břicho a hrudník. Tuhle bolest můžete cítit, pokud máte zvýšený nitrobřišní tlak, když zvedáte závaží nebo těžké předměty. Malé hiátové kýly nezpůsobují žádné jiné příznaky, ale větší se mohou objevit s pálením žáhy, refluxem, dušností nebo pocitem plnosti po jídle. Pokud máte tento problém, obvykle je nutný chirurgický zákrok.
Perikarditida
Jde o zánět vnější výstelky srdce, nazývané také osrdečník. Když se oteklé a podrážděné vrstvy osrdečníku třou o sebe, dochází k bolesti pod levým prsem. Doba trvání bolesti se liší v závislosti na tom, který typ perikarditidy máte – a příznaky můžou zahrnovat kašel, únavu, otoky nohou, mírnou horečku, bušení srdce či dušnost vleže.
Hormonální změny
Citlivá a oteklá prsa i bolest pod levým prsem mohou souviset s hormonálními změnami před menstruací, těhotenstvím nebo menopauzou. Tento typ bolesti prsou způsobuje obvykle citlivost v obou prsou a může se rozšířit až do podpaží.
Některé léky
K bolesti prsou můžou přispět i některé typy léků, například digitalisové přípravky (léčí abnormální srdeční rytmus), chlorpromazin (antipsychotikum), některá diuretika či některé léky na léčbu vysokého krevního tlaku.
Infarkt
Bolest pod levým prsem nemusí nutně znamenat, že máte infarkt, ale v některých závažných případech o něj může jít. Pokud cítíte to, co byste popsali jako „novou“ bolest na hrudi zahrnující tlak nebo nepohodlí, které se zhoršují aktivitou, existuje riziko, že by to mohl být skutečně infarkt.
Můžete zároveň cítit stejnou bolest v rameni, pažích, zádech, krku a čelisti. Příznaky infarktu mohou také zahrnovat potíže s dýcháním a nevolnost, pocení či točení hlavy. Pokud bolesti trvají déle než několik minut nebo odezní a zase se vracejí, volejte záchranku.
Špatná podprsenka
A úplně na závěr nejméně dramatická příčina – podprsenka, respektive špatně zvolený střih. Pokud jsou podprsenky moc těsné nebo mají kostice, mohou se zarývat do kůže nebo prsní tkáně. Míváte-li s tím problém, pak si pořiďte raději nevyztuženou podprsenku bez kostic.
Zdroj: vlasta.cz, womenshealthmag.com, healthnile.com, verywellhealth.com, medicalnewstoday.com