10 špatných návyků pro vaše záda a jak je napravit. Pozor na podpatky i dlouhé sezení

Ivana Ašenbrenerová | 29. 3. 2023

Bolest zad patří k nejrozšířenějších civilizačním nemocem. Pokud vás bolí záda často nebo dokonce pravidelně, je vhodné navštívit lékaře. Za většinu bolestí ale mohou spíše než vážné nemoci, naše špatné návyky. Víte, kvůli kterým vás bolí záda nejčastěji?

Ne nadarmo odborníci nazývají bolesti zad epidemií 21. století. Není snad nikdo, koho by občas záda nebolela. Důvodů je spousta a s většinou z nich se dá naštěstí něco dělat. Nebude to samozřejmě hned, ale i malá změna dokáže divy.

Zdroj: Youtube

Sedíte shrbení

Špatné držení těla, kdy sedíme nebo chodíme shrbení, našim zádům rozhodně nedělá dobře. Jakmile jsme shrbení, záda jsou kulatá, ramena a hlava jdou dopředu, a dochází k většímu tlaku na spodní část zad. Pokud sedíte ochablí, může dojít také k vytlačování meziobratlových plotének k míše a nervům, což vede k chronické bolesti zad nebo dokonce výhřezu ploténky. Každou půlhodinu se proto zvedněte nebo narovnejte, protáhněte se a pohybujte hlavou a krkem nahoru a dolů, doprava a doleva. Pokud už vás bolí například v bederní části, přiložte si nahřívací podložku.

Příliš mnoho „pochoutek“

Příliš častý výběr nesprávných potravin může vést k zánětu a vynechání živin, které potřebuje vaše tělo, aby bylo silné. Nezbytné jsou bílkoviny, celozrnné výrobky, ovoce, zelenina a zdravé tuky například z avokáda a lososa. Nezapomeňte ani na vápník, fosfor a vitamín D.

Spíte na špatné matraci

Matrace by měla být dostatečně pevná, aby podpírala záda, ale zároveň měkká tak akorát, aby odpovídala tvaru vašeho těla. Výběr ideální matrace závisí na tom, jak spíte a zda již máte bolesti zad. Jak zjistíte, jestli máte dobrou matraci? Lehněte si na záda a požádejte partnera, aby dal ruku pod křížovou část vaší páteře. Pokud to jde snadno a křížová část páteře se matrace nedotýká ani trochu, je moc tvrdá. Pokud se propadáte a těžko se obracíte, je moc měkká. Ideál je, pokud se ruka pod kříž vejde s mírným odporem z obou stran. Výběr matrace také přizpůsobte vaší váze. Obecně platí, že čím víc vážíte, tím tvrdší matraci potřebujete.

Od mala trpí epilepsií, porodila však tři zdravé děti. Důležitá je správná léčba
Zdraví

Od mala trpí epilepsií, porodila však tři zdravé děti. Důležitá je správná léčba

Za 9 let jsem pětkrát potratila. Nejhorší je slyšet: To bude dobrý, jsi mladá
Příběhy

Za 9 let jsem pětkrát potratila. Nejhorší je slyšet: To bude dobrý, jsi mladá

Spíte na břiše

Raději to nedělejte, zvláště pokud máte problémy se zády. Je pravděpodobné, že sebou budete házet a otáčet se, což může namáhat jak krk, tak spodní část zad. Pokud jste „břichospáč“ a nechcete měnit polohy, může vám pomoci, když si položíte hlavu na velmi měkký polštář nebo žádný, abyste udrželi krk ve správné poloze. Ideální poloha pro vaše záda je ale poloha na boku. Mezi nohy si vsuňte polštářek, abyste uvolnili tlak na boky a spodní část zad, a nohy přitáhněte mírně k hrudníku.

Příliš dlouho sedíte

Dlouhé sezení u počítače nebo na gauči u televizi vaše záda nemají zrovna v lásce. Bolestí vás upozorňují na to, že byste se měli zvednou a protáhnout se. Dlouhé sezení zatěžuje zádové svaly, krk a páteř. Přikrčením se to ještě zhoršuje. Posaďte se tedy rovně na židli, která by měla podpírat záda, a nastavte si výšku tak, aby se nohy přirozeně dotýkaly podlahy. Každou půlhodinu vstaňte a projděte se aspoň na pár minut, abyste zádům ulevili.

Necvičíte

Pokud nejste fyzicky aktivní, máte větší pravděpodobnost, že vás budou bolet záda. Vaše páteř potřebuje, abyste měli pevné břišní a zádové svaly. Na to jsou vhodná takzvaná core cvičení, kdy posilujete střed těla. Pomoci taky může zvedání závaží, třeba naplněných pet lahví s vodou. Ploténky vám ochrání také obyčejná chůze, jízda na kole nebo plavání. Udělejte si z toho zvyk po většinu dní. Nebuďte „víkendový válečník“, který to přežene a zraní se.

Přejídáte se

Kila navíc mohou namáhat kosti a svaly na zádech, zvláště pokud rychle přibíráte. Jezte pomalu, aby vám tělo řeklo, že je už syté. Vybírejte si nutričně vyvážená jídla, a pokud mlsáte, pak mlsejte to, co má méně kalorií.

Chyby, které děláte i vy. Patří k nim sezení, ponocování nebo čištění uší vatovými tyčinkami
Zdraví

Chyby, které děláte i vy. Patří k nim sezení, ponocování nebo čištění uší vatovými tyčinkami

Bolest zad může být uznána jako nemoc z povolání. Zjistěte, zda splňujete podmínky
Zdraví

Bolest zad může být uznána jako nemoc z povolání. Zjistěte, zda splňujete podmínky

Nosíte těžkou kabelku

Těžká kabelka nebo taška, a zvláště na jednom rameni, může namáhat záda a unavovat svaly, které potřebujete k podpoře páteře. Přehození batohu nebo těžké kabelky pouze přes jedno rameno může způsobit únavu, protože zatěžujete jen jednu polovinu těla. Navíc svaly kolem lopatek se stáhnou do křeče, protože nemají dost pohybu. Víte, že maximální váha vaší kabelky by neměla překročit 3 kilogramy? Pokud už musíte, střídejte aspoň ramena!

Nosíte nevhodné boty

Příliš vysoké podpatky mohou nadměrně zatěžovat svaly v dolní části zad a poškodit držení těla a páteř, zvláště když už vám není dvacet. Pokud musíte nosit podpatky například v kanceláři, noste obuv na přezutí, abyste aspoň cestou do práce a z práce měla nohy jako v bavlnce. Pravidelně si taky protahujte chodidla, válejte je například na tenisáku. Tím předejdete bolesti a posílíte svaly.  

Jste ve stresu

Je to tak. I stres ovlivňuje to, zda vás budou nebo nebudou bolet záda. Ve stresu jsou totiž zejména šíjové svaly neustále napnuté. V nich se pak hromadí kyselina mléčná a tohle hromadění se projeví jako bolest.

Zdroj: vlasta.cz webmd.com/back-pain/ss/slideshow-back-pain-mistakes everydayhealth.com/back-pain/7-bad-habits-that-cause-back-pain.aspx

Stěžovala si na nafouklé břicho a zažívací potíže. Na vině byla rakovina vaječníků
Zdraví

Stěžovala si na nafouklé břicho a zažívací potíže. Na vině byla rakovina vaječníků

Chrápáním budil manželku, šlo mu však o život. Na vině byla spánková apnoe
Zdraví

Chrápáním budil manželku, šlo mu však o život. Na vině byla spánková apnoe

10 potravin, které snižují cholesterol i bez chemie. Patří sem jablka, lilek i vločky
Zdraví

10 potravin, které snižují cholesterol i bez chemie. Patří sem jablka, lilek i vločky

Tagy bolest kabelka matrace