Nemoc způsobuje bakterie Borrelia, kterou na člověka přenáší infikované klíště. Klíšťata jsou aktivní od jara až do podzimu. Aby došlo k nákaze, je zapotřebí dostatečně dlouhá doba, podle odborníků minimálně 24 hodin.

Ideální je zjistit co nejdříve, že jste se nakazili. Když se infekce včas nezačne léčit, může se změnit v zánětlivý stav, který postihuje mimo jiné kůži, klouby a nervový systém.

VIDEO: Podívejte se, jak správně vyndat klíště!

Zdroj: Youtube

Které klíště je infikované?

Podle odborníků je zhruba 25 procent klíšťat infikovaných, takže šance, že právě na vás si počíhá takové klíště, je poměrně vysoká. V České republice se lymeskou boreliózou nakazí ročně kolem 3–4 tisíc lidí. Bohužel, pokud se nakazíte jednou, neznamená to, že se nemůžete nakazit boreliózou znovu.

Podle čeho poznáte, že jste se nakazili boreliózou

1. Zčervenání místa, kde bylo přisáté klíště

Ve většině případů infekce místo, kde jste měli přisáté klíště, zčervená. Tohle zčervenání je první signál, že jste se zřejmě nakazili. Na rozdíl od komárů a jiného protivného hmyzu, zčervenání nebolí ani nesvědí.

2. Typický červený flek

Zhruba u poloviny nakažených lidí se po několika týdnech objeví na tomtéž místě typická červená skvrna, která je ohraničená a může mít v průměru až 5 cm. Objevit se může kdekoli po těle, tedy i tam, kde klíště nebylo přisáté.

Skvrna je typická bílým středem, její barva a tvar jsou velmi standardní – nemůžete si ji splést například s komářím štípnutím. Pozor, jakmile si jí všimnete, je nutné zajít k lékaři, který provede test na boreliózu a nasadí vám antibiotika.

3. Příznaky podobné nachlazení

V první fázi onemocnění se můžou objevit příznaky podobné běžné viróze, jako jsou zvýšená teplota, únava, nevolnost, bolest hlavy nebo zduření lymfatických uzlin. Pokud nemoc včas neodhalíte a přejde do další fáze, tyto příznaky pak vymizí.

4. Intenzivní potíže postihující klouby a nervový systém

druhém stadiu, které probíhá 1–4 měsíce od nákazy, se už objevují další zdravotní potíže, které jsou mnohem intenzivnější. Patří k nim bolesti a otoky kloubů, brnění končetin, obrna lícního nervu, poruchy soustředění, bolesti svalů nebo také zánět spojivek či poruchy srdečního rytmu.

5. Modročervený uzlík u dětí

Typickým projevem boreliózy u dětí je takzvaný boreliový lymfocytom, modročervený uzlík, který se objevuje na ušních boltcích, šourku nebo na bradavce.

Nebezpečí nemoci

Zhruba u čtvrtiny nakažených se nemoc neprojeví v počáteční fázi žádnými příznaky, v tom je zrádná. Nemoc pak může udeřit později, kdy už se cítíte velmi unaveně, jste malátní a trpíte teplotami. Proto je nutné navštívit při sebemenším podezření lékaře a včas zahájit léčbu.

Léčba boreliózy

Nemoc se léčí antibiotiky a tetracykliny. Pokud je průběh nekomplikovaný, léčba trvá asi měsíc. Někdy je nutná hospitalizace, když bakterie napadne imunitní systém. Pak se podávají antibiotika nitrožilně. V takovém případě počítejte s jedním až dvěma měsíci léčby.

Dá se nákaze zabránit?

Čím dříve klíště odstraníte, tím lépe. Pokud infikované klíště odstraníte do 24 hodin, riziko nákazy se snižuje. Před klíšťaty se chraňte vhodným oděvem, ideální jsou světlé a hladké dlouhé kalhoty, pevná obuv a vysoké ponožky, repelenty.

Klíšťatům také nevoní některé bylinky, například levandule, meduňka či rozmarýn. Informace o aktivitě klíšťat najdete na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, euc.cz, kliste-prevence.cz, cdc.gov, webmd.com, healthline.com